10.5 C
Berlin
20:52 - 04/04/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
ABD ALMANYA Frankfurt GÜNCEL WEBTV

Almanya'da Irkçı Silahlı Saldırıda En Az 9 Kişi Hayatını Kaybetti

Almanya'da Irkçı Silahlı Saldırıda En Az 9 Kişi Hayatını Kaybetti

Almanya’nın Frankfurt şehri yakınlarındaki Hanau kasabasında silahlı bir saldırgan en az 9 kişiyi öldürdü. Silahlı saldırganın bir nargile kafe ve bir bakkal dükkanını hedef aldığı belirtiliyor. Bakkal dükkanının bir Türk vatandaşına ait olduğu nargile kafenin de Türklerin ve Arapların yoğun olarak gittikleri bir kafe olduğu biliniyor.

Saldırganın Tobias R. isimli bir Alman vatandaşı olduğu ve saldırının ırkçı bir saldırı olduğu belirtiliyor. Saldırganın ilk olarak Midnight adlı bir nargile kafeye giderek ateş açtığı ve burada biri kadın 5 kişinin hayatını kaybettiği daha sonra da 24 saat açık bir bakkal dükkanını hedef aldığı burada da 4 kişiyi öldürdüğü ifade ediliyor.

Aynı kasabada bir evde saldırganın cesedinin bulunduğu yanında bir kişinin daha cesedinin olduğu iddia ediliyor. Polis saldırının ardından kaçan Tobias R. isimli saldırganın evine gidip burada intihar ettiğini düşünüyor. Olayda biri ağır en az 6 kişi de yaralandı.

Alman Bild gazetesi saldırganın Alman vatandaşı olduğunu ve aracında mermi, şarjörler ve av silahları ruhsatının bulunduğunu öne sürdü. Saldırganın ayrıca intiharından önce saldırıya ilişkin bir video mesaj bıraktığı da iddia ediliyor. Saldırganın video mesajında Almanya’daki göçmenleri kast ederek “Almanya’dan kendiliğinden gitmeyecekleri anlaşılanları yok etmeliyiz” benzeri ifadeler sarf ettiği öne sürülüyor

Federal hükümet sözcüsü Steffen Seibert, Twitter hesabından saldırı sonrası bir açıklama yaptı ve “Hanau’nun ortasında yaşayan bu korkunç olayda yaşamını yitirenlerin ailelerine derinden başsağlığı diliyoruz. Umudumuz yaralananların bir an önce sağlıklarına kavuşabilmeleri” dedi.

Amerika’nın Sesi tarafından geçilen tüm haberlerde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Haberler web sayfamızda otomatik olarak haber sitelerinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

İlgili haberler

YORUM EKLE

* Yorum formunu kullanarak, verilerinizin bu site üzerinden depolanması ve işlenmesine izin verirsiniz.

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla