Almanya için en büyük tehlike ırkçılık

18.09.2023 00:55

SPD’nin seçim toplantısında, AfD’yle işbirliğine açık kapı bırakan CDU’ya sert eleştiri.

Almanya için en büyük tehlike ırkçılık

SPD’nin seçim toplantısında, AfD’yle işbirliğine açık kapı bırakan CDU’ya sert eleştiri.

Frankfurt’ta göçmen örgütlerinin temsilcileriyle bir araya gelen SPD’li Federal İçişleri Bakanı ve Hessen Eyalet Başbakan Adayı Nancy Faeser, ırkçılık ve sağ terörün Almanya için en büyük tehlike olduğunu vurguladı, AfD’nin güçlenmesinden “utanç duyduğu“nu söyledi.

Federal Almanya’nın İçişleri Bakanı ve aynı zamanda Hessen eyaletinin önümüzdeki ay gerçekleştirilecek seçimde SPD’nin Başbakan Adayı olan Nancy Faeser, Hessen’deki göçmen örgütlerinin temsilcileriyle bir araya geldi.

SPD’nin Hessen Milletvekili Turgut Yüksel ve arkadaşları tarafından düzenlenen yemekli ve müzikli toplantıda konuşan Faeser, ırkçılığın Almanya’nın karşı karşıya olduğu en büyük tehlike olduğunu tekrarladı. Almanya için Alternatif (AfD) partisinin son zamanlarda giderek güçlenmesinden bir Alman olarak utanç duyduğunu belirtti.

Turgut Yüksel de Faeser’i kürsüye davet etmeden önce yaptığı konuşmada bu konuya değindi ve İçişleri Bakanı’nı ırkçılık, yabancı düşmanlığı, aşırı sağ ve sağ terörle mücadeledeki kararlı tutumuna dikkat çekti.

Frankfurt’un doğusundaki bir kültür derneğinin lokali ve sergi alanında gerçekleştirilen toplantıya SPD’nin Frankfurt’tan Federal Meclis’e gönderdiği göçmen kökenli milletvekilleri Kaweh Mansoori ve Armand Zorn, Hollanda İşçi Partisi’nden Avrupa Milletvekili Judith Merkiez, Turgut Yüksel gibi Hessen Eyalet Meclisi’ne aday olan SPD’li politikacılar ve başta Frankfurt olmak üzere özellikle Rhein Main bölgesindeki çeşitli göçmen örgütlerinin temsilcileri katıldı. Hessen’e bağlı Hanau kentinde 3,5 yıl önce yaşanan katliamda yaşamını yitiren gençlerden Ferhat Unvar’ın annesi Serpil Unvar ile Hamza Kurtoviç’in anne ve babasıyla, kız kardeşi de davetliler arasındaydı. Hessen eyaleti eski milletvekillerinden, partisinin sığınmacılarla ilgili politikasını protesto ederek Yeşiller ’den ayrılan Mürvet Öztürk ve korona pandemisi döneminde kamuoyunu hastalıkla ilgili olarak en iyi biçimde aydınlatan hekimlerin başında yer alan Dr. Cihan Çelik de toplantıya katıldı. Göğüs hastalıkları uzmanı olarak çalıştığı Darmstadt Hastanesi’nde korona hastalarının yatırıldığı bölümün sorumluluğu yürüten Dr. Çelik, etkinlik sırasında hastanesinden üç dört kez arandı ve ama kendisine bu toplantıda da iş düştü. Toplantı sırasında fenalaşan bir genç kıza ilk müdahale misafirler arasında yer alan bir diğer meslektaşıyla birlikte yaparak, bu durumlarda yaşanan panik ve kargaşayı önledi.

Bakan Faeser, Yüksel ve toplantının sonunda kısa bir konuşma yapan Federal Milletvekili Mansoori, ana muhalefet partiler bloğu CDU ve CSU’nun verdiği tüm sözleri çiğneyerek AfD’yle işbirliğine girmesini ağır bir şekilde eleştirdiler. Faeser, Hessen eyaletinde 25 yıldır çeşitli partilerle koalisyon yaparak iktidarda olan CDU’nun başındaki Boris Rhein’ın bu konuda tavırsız kalmasını da kınadı.

Son kamuoyu yoklamalarına göre CDU’nun gerisinde kalan ve Hessen’de ancak Federal Hükümet’te olduğu gibi Yeşiller ve FDP’yle ortak bir hükümet kurma şansı olan SPD’nin liste başı adayı Faeser, Almanya’nın çok uzun zamandır bir “göç ülkesi“ olduğunu, ancak bu duruma uygun bir Göç Yasası’yla, günün ihtiyaçlarını karşılaşan modern bir Vatandaşlık Yasası’nın ancak şimdi, kendi hükümetleri zamanında çıkarılabildiğini vurgulayarak, bunun daha önce gerçekleştirilmemiş olmasını da “utanç verici“ bulduğunu kaydetti. Faeser ve Yüksel, konuşmalarında son 10 yıldır Hessen’de CDU’yla koalisyon ortaklığı yapan Yeşiller’i de eleştirdiler. Yeşiller’in özellikle NSU cinayetleri ve Hanau katliamını araştırmak üzere kurulmuş olan Soruşturma Komisyonu’nda olayların aydınlatılmasına engel bir tavır aldıklarını hatırlattılar.

Federal İçişleri Bakanlığı’na getirilene kadar uzun yıllar Hessen Eyalet Milletvekili ve SPD’nin Hessen Başkanı olarak görev yapan Faeser, toplantıya katılan ve birçoğunu daha önceden tanıdığı misafirlerle yakından ilgilendi. Birçoğunu kucaklayarak selamladı, kendisiyle fotoğraf çektirmek ya da sohbet etmek isteyen herkese zaman ayırdı.  Özellikle Hanau katliamında evlatlarını yitiren ailelerle yakından ilgilendi.

Hessen milletvekili iken sağ terör örgütü NSU’nun cinayetlerini araştıran Meclis Soruşturma Komisyonu’nun en çalışkan ve sorgulayıcı üyeleri arasında yer alan, Hanau katliamının ardından derhal olay yerine gidip, öldürülen gençlerin aileleriyle dayanışmaya giren, onlarla ilişkisini sürdüren Faeser, Federal İçişleri Bakanı olduktan sonra da sağ terörle mücadelede kararlı adımlar attı. Aşırı sağcıların darbe planları, katliam hazırlıkları onun döneminde önlendi.

Almanya’nın profesyonel işgücü ihtiyacını yurtdışından karşılayabilmesi için kabul edilen Göç Yasası ve göçmenlere çifte vatandaşlık hakkı tanıyan, birinci kuşak göçmenlere “saygı“yı esas alarak, onları Almanca ve vatandaşlık sorgulamalarından muaf tutan modern Vatandaşlık Yasası da onun imzasını taşıyor. Avrupa Birliği ülkelerinin, Avrupa’ya yönelik göç ve sığınma yükünü insan haklarına saygıyı ve ülkeler arasında dengeyi esas alarak paylaşmasını öngören sığınmacılar anlaşması da onun kazanımları arasında yer alıyor.

Göçmen kökenli SPD’li iş insanlarının sponsorluğunda gerçekleştirilen buluşma Türkiye kökenli müzisyenlerden oluşan “Ethnotolia“ grubunun katkısıyla zenginleşti.

ha-ber.com/Gürsel Köksal/Frankfurt

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Washington’da Pasifik Adaları Zirvesi

Washingtonda Pasifik Adaları Zirvesi

Washington’da Pasifik Adaları Zirvesi
“El Paso kırılma noktasında”

“El Paso kırılma noktasında”

“El Paso kırılma noktasında”
Menendez’e istifa baskısı artıyor

Menendeze istifa baskısı artıyor

Menendez’e istifa baskısı artıyor
ABD hükümetinin kapanması ne anlama geliyor, kim etkilenecek, sırada ne var?

ABD hükümetinin kapanması ne anlama ge..

ABD hükümetinin kapanması ne anlama geliyor, kim etkilenecek, sırada ne var?
Dış İlişkiler Komisyonu başkanlığını bırakan Menendez senatörlük koltuğundan vazgeçmedi

Dış İlişkiler Komisyonu başkanlığını b..

Dış İlişkiler Komisyonu başkanlığını bırakan Menendez senatörlük koltuğundan vazgeçmedi
Murdoch imparatorluğunun başına geçmesi beklenen Lachlan Murdoch kim?

Murdoch imparatorluğunun başına geçmes..

Murdoch imparatorluğunun başına geçmesi beklenen Lachlan Murdoch kim?