*** ”Alman vatandaşı olanların sayısı azaldı”

*** ”Alman vatandaşı olanların sayısı azaldı”

ABONE OL
18:58 - 01/05/2009 18:58
*** ”Alman vatandaşı olanların sayısı azaldı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

 

 

”Alman vatandaşı olanların sayısı azaldı”

Alman Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen, Alman vatandaşlığına geçen göçmenlerin sayısının geçen yıl içinde büyük ölçüde azaldığını belirtti

Dağdelen, ”Alman vatandaşlığına geçenlerin sayısı dramatik şekilde azaldı” başlığıyla yaptığı yazılı açıklamada, ”Alman vatandaşlığına geçenlerin sayısının 2008 yılında yüzde 15 oranında gerilemesi Almanların insanları hoş karşılama kültürü eksikliğinden değil, vatandaşlık yasasına bilinçli olarak getirilen zorluklardan kaynaklanıyor” şeklinde görüş belirtti.

Alman hükümetinin göç ve uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer’in "sadece güzel şeyler konuştuğunu" ifade eden Dağdelen, Böhmer’in, Alman hükümetinin zayıf uyum politikasından kaynaklanan sorunları göçmenlere ve Alman halkının tutumuna mal etmeye çalıştığını kaydetti.

Alman Göç ve Mülteci Dairesi’nin bir raporuna göre, çifte vatandaşlık söz konusu olduğunda Alman vatandaşlığına geçmek isteyen göçmenlerin sayısının bir kat arttığını bildiren Dağdelen, Sol Parti tarafından sıkça meclise getirilen çifte vatandaşlık önerisinin Birlik partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) tarafından reddedildiğini, bu partilerin göçmenlerin ”2. sınıf vatandaş” olarak ülkede yaşamalarını istediklerini savundu.

Alman Yeşiller Partisi milletvekili Josef Winkler de Alman vatandaşlığına geçmek isteyen yabancılara uygulanan vatandaşlık sınavının bir an önce kaldırılması gerektiğini belirtti.

Frankfurter Rundschau gazetesi, Winkler’in, çok sayıda yabancının, sınav kolay olmasına rağmen Almanya’da hoş karşılanmadıkları duygusuna kapıldığını belirterek, ”Anlamsız vatandaşlık sınavının derhal kaldırılması lazım” şeklinde konuştuğunu yazdı.

Alman hükümetinin son 3 yılda vatandaşlığa geçiş şartlarını zorlaştırdığına işaret eden Winkler, Alman hükümetinin, daha iyi Almanca bilinmesi, vatandaşlık sınavı ve diğer bazı engellerle vatandaşlığa geçenlerin sayısını düşürmeye çalıştığını savundu.

Çifte vatandaşlıktan yana olduğunu kaydeden Winkler, ”Çifte vatandaşlığın en azından Türkler için mümkün olması gerekir” dedi.

Sosyal Demokrat Parti’li (SPD) Meclisi İçişleri Komisyonu üyesi Fritz Rudolf Körper ise Alman dilinin bilinmesinin önemli olduğunu belirterek, hedeflerinin daha fazla göçmenin Alman vatandaşlığına geçmesini sağlamak olduğunu kaydetti.

AB vatandaşı olmayan yabancıların Alman vatandaşlığına geçtiklerinde eski vatandaşlıklarından vazgeçmek zorunda kaldıklarına işaret eden Körper, ”Bu durum, özellikle Türklerde örneğin miras konularında dezavantajlı konuma düşmelerine neden oluyor. Bu konuda kolaylıklar getirilmeli” dedi.

Alman hükümetinin, Sol Parti’nin bir soru önergesine verdiği cevapta, son bir yılda Alman vatandaşlığına geçenlerin sayısının yüzde 15 oranında gerilediğini bildirdiği ifade edildi.

Süddeutsche Zeitung adlı gazetenin yaptığı bir ankette de özellikle Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde Alman vatandaşlığına geçen yabancıların sayısının yüzde 25 azaldığı ve ilk kez 100 binin altına düşeceği bildirildi.


ha-ber.com (A.A) Erbil BAŞAY 

Inal

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.