LVM Fikret Odağ

Alman otel zinciri sahibi: ‘Hükümet bizimle alay mı ediyor?’

20.01.2021 12:35

Alman otelciler Federal Alman hükümetinden çok şikayetçi. 75 tesisi olan Motel One otellerinin patronu sonunda patladı: Devletin yardımları “şaka” gibi diyerek ilgili…

Alman otel zinciri sahibi: ‘Hükümet bizimle alay mı ediyor?’

Alman otelciler Federal Alman hükümetinden çok şikayetçi.

75 tesisi olan Motel One otellerinin patronu sonunda patladı: Devletin yardımları “şaka” gibi diyerek ilgili bakanlıkları çok sert olarak eleştirdi.

Motel One otel grubunun patronu ve kurucusu Dieter Müller (66), Kasım ayında yapılan devlet yardımlarının ön ödemesi ile ilgili olarak hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

„Şimdiye kadar 75 otelin sahibi olan bir şirket olarak sadece komik bir 50.000 Euro yardım aldık. Bu bir şaka olmalı“ diyen Müller, kamuoyunda sanki devlet çok büyük mali destek veriyormuş ve şirketlere hibe yardımlarında bulunuyormuş gibi oluşan yoğun algısının yanlış ve acı olduğunu söyledi.

„Bende Federal hükümetin orta ölçekli şirketleri varlıklarından mahrum etmek istediği izlenimi var“ diye sert eleştirilerde bulunan Müller, „bu dengesiz yardımların aynı zamanda rekabetin bozulmasına sebeb veriyor“ dedi.

Wirtschaftswoche’ye göre, Müller devletten yardım olarak en az 25 milyon Euro ummuştu, ancak gerçek anlamda 75 otel için toplam desteğin bir milyon Euro ile sınırlı kalacağı bekleniyor.

Müller, 2019’da 166 milyon Euro’luk vergi öncesi kâr açıklamıştı. Bu başarılı şirketin şimdi 2020 yılı için otel grubu olarak 100 milyon Euro zarar açıklayacağı hesaplanıyor.

Buna karşılık Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz (62) şirketler için devletin uyguladığı korona yardımını savundu.

SPD’li siyasetçi Kasım ayı yardımının peşin ödemelerinin büyük ölçüde gerçekleştiğini ve bugünlerde son dilimlerin federal eyaletlerle işbirliği içinde gerçekleştirildiğini söyledi.

Resim: Motel One

TOUREXPI tarafından geçilen Alman otel zinciri sahibi: ‘Hükümet bizimle alay mı ediyor?’ haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Alman otel zinciri sahibi: ‘Hükümet bizimle alay mı ediyor?’ haberi web sayfamıza otomatik olarak TOUREXPI sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Alman otel zinciri sahibi: ‘Hükümet bizimle alay mı ediyor?’ haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

#

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler