AİLE POLİTİKASI

ABONE OL
11:28 - 29/09/2023 11:28
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Federal Almanya Hükümeti anayasada ön görülen aile müessesine eşit hakları koruyarak aile politikası uygular. Mevcut kanunların uygulanmasında zaman, durum ve ihtiyaca göre yeni kanunlar çıkarmada aktif rol oynar.

2007 yılında çocuk parasından başka, aileye yardım parası kanunu uygulanmaya başlandı. Ailenin toplam kazancına göre hangi ailenin yardım hakkı olduğu konusunda ilgili devlet daireleri tanıtıyor ve dilekçe vermede yardımcı oluyor.

Federal Almanya Başbakanı Olaf Scholz (SPD), seçim kampanyasında, hiçbir çocuk yoksul aile şartlarında büyümeyecek, diyerek seçilen hükümetin aile politikasına önem vereceğini duyurmuştu.

Federal Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) eş genel başkanı Saskia Esken ve yönetim kurulu üyesi ikinci Başkan Serpil Midyatlı, on beş maddelik aile politikasını hükümete sundu. Okul, kreş ve yuvalarda ailesinde göç hikâyesi olan ebeveynler tartışmaları dikkatle takip etmelidir. Bu nedenle ayaklar Almanya’da beyinler Türkiye’de yaşarken, böyle önemli, hayati konularda ayak ve beyinle birlikte Almanya’da yaşadığı bilincinde olmalıdır.

Türkiye’de her ailede en az bir kişi Almanya’da yaşıyor. Politikanın hayatımızın her alanında var olduğunu fark edenler iki ülkeyi karşılaştırırlar. Ülkeler birbirlerinden çok şey öğrenebilirler.

Çocuğun temel ihtiyaçlarını karşılayacak kanun yürürlüğe girince, devlet yardımından aileler eşit şekilde faydalanmalıdır. Türk/Alman sivil kuruluşları ebeveynlere formalite de yardım etmelidir.

Ailelere yardım eden, bilgilendiren sivil kuruluşlar desteklenecek. Zamanında ihtiyaç sahiplerine para yardımı verilmesi sağlanacak.

Okul öncesi yuvalara yeterli eleman yetiştirilmesi için, eğitmen yetiştiren yüksek okullar desteklenecek. Çocuk yuvaları yalnız barınma yeri değil, eğitim ve öğretim mekânı olarak değerlendirilecek.

Yeni doğan çocuklar için 6+6+6 modeli öngörülüyor. Yani ilk altı ay anne, ikinci altı ay baba izin alacak, son altı ay ana baba vergi, maaş, iş yerine göre ebeveynler kendileri kimin destek ve izin alacağına karar verecekler.

Aile yardımı, çocuk temel ihtiyaç ve çocuk para paylaşımında kadın erkek eşit muamele görecek. İleride, emekli maaş alırken, yalnız kadının maaşında kısıtlama yapılmasına bu şekilde engel olunacak.

Çalışma saatleri zamana uymalı, şu andaki ana babaların zaman yoksulluğu giderilmeli. O halde çalışma saati, tam maaşla haftada otuz saate indirilmeli. Yani hafta sonu üç gün olmalı.

Tam gün okulları çoğaltılmalı ve okulda beslenme daha iyi yapılmalı. Kaliteli eleman açığını gidermek için çıkarılan göç ve vatandaşlık reform yasaları acilen uygulanmalı.

Yerel eyalet hükümetlerini çocuk ve aile politikası uygulamaları teşvik edilmeli ve desteklenmelidir. Ayrılan bütçe kâfi gelmezse ilâve edilmeli.

Aile politikasını aktif olarak destekleyen sosyal kuruluşlar, devletin Ukrayna savaşında sürekli silah üretimine para bulduğunu dikkatle takip ediyorlar.

Vergi sistemi tekrar gözden geçirilmeli, çocuklu aileler korumaya alınmalı.

Her alanda eleman açıklığı olduğu halde, onuncu sınıfı bitiren veya ayrılan öğrenciler çıraklık eğitimi alamıyorlar. Firmalar öğrencinin notu ve Almancası iyi değil diyerek işe almıyorlar. Firma ve iş verenler plânlamada teşvik edilecek, finansal yardım verilecek.

Sosyal devlet aileyi zamana ve duruma uyarak aile politikasında sorumluluk üstlenip, sorunları çözme yolunda kanun çıkarır ve uygular. Bu durumda aileye düşen görev ve sorumluluk da vardır elbette.

Portekiz’de okul duvarında bir okul müdürü aşağıdaki afişi ailelere yönelik asıyor. Meslektaşım Kâzım Sarısoy’un Facebook sayfasından aldım, kendisine teşekkür ediyorum.

 

 

  Portekiz’de okul duvarına

                asılan velilere yönelik,

                     ilginç afiş

                  

                   Sevgili Veliler,        

         Hatırlatmak isteriz ki Merhaba, Lütfen,

          Rica ederim, Özür dilerim, Teşekkür

        ederim gibi ifadeler önce evde öğrenilir.

         Yine dürüstlük, arkadaşa, yaşlılara ve

        öğretmenlere saygı da ilk evde öğrenilir.

    Temiz olmak, ağzında yiyecek varken ve derste

    söz almadan konuşmamak ve düzenli olmak da önce

                   evde öğrenilir.         

         Sorumluluklarını bilmek, eşyalarına ve

        değerlerine sahip çıkmak ve başkalarının

       eşyalarına el sürmemek yine evde öğrenilen

                      şeylerdir.

       Bizler okulda yabancı dil, tarih, coğrafya,

                   fizik, matematik,

       kimya ve biyoloji gibi dersleri öğretiriz.

          Unutmayın ki, eğitim evde başlar,

             okulda öğrenim devam eder!

 

 

İlter Gözkaya-Holzhey

eMail: [email protected]

 

Hoşça kalın!

 

Kaynaklar:

 

Serpil Midyatlı, (Interview Kai Döring), Familien brauchen mehr Unterstützung, Vorwärts, Nr. 5/2023, sayfa 4-6.

 

Alıntı:

İlginç Afiş, Facebook, Kâzım Sarısoy sayfası

Inal

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.