Af Örgütü: “Rusya Gazetecileri Baskıyla Susturuyor”

24.11.2022 14:17

Uluslararası Af Örgütü, Rusya’nın gazeteciler ve bağımsız gözlemcilerin protestolar hakkında yaptığı haberleri engellediğini bildirdi. Af Örgütü'nden yapılan açıklamada, Rusya’daki kısıtlamaların Şubat 2022’de…

Af Örgütü: “Rusya Gazetecileri Baskıyla Susturuyor”

Uluslararası Af Örgütü, Rusya’nın gazeteciler ve bağımsız gözlemcilerin protestolar hakkında yaptığı haberleri engellediğini bildirdi.

Af Örgütü'nden yapılan açıklamada, Rusya’daki kısıtlamaların Şubat 2022’de Ukrayna’nın işgalinden bu yana arttığı ve savaş karşıtı hareketin kontrolsuzca bastırılmasının kamuya açık protestoları ve protestolarla ilgili bilgi paylaşımını neredeyse imkansız hale getirdiği kaydedildi.

Örgüt konuya ilişkin raporunda, kamuya açık protestolar sırasında gazetecilere ve gözlemcilere yönelik keyfi gözaltı, güç kullanımı, tutuklama ve ağır para cezalarını içeren onlarca hukuka aykırı engelleme vakasını belgeledi.

Uluslararası Af Örgütü araştırmacısı Natalia Prilutskaya, konu hakkındaki açıklamasında, “Rus yetkililerinin ne derece barışçı olursa olsun her türde protestoyu engelleme ve şiddetle cezalandırmanın yanı sıra protestolarla ilgili kamuoyu farkındalığını en aza indirmekte de kararlı olduğunu görebiliyoruz” dedi.

Rusya'ya "baskıcı uygulamalara son verin" çağrısı

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in 2000 yılında başkanlığının ilk günlerinden bu yana Rusya yetkililerinin barışçı protesto hakkını adım adım kısıtladığına dikkat çeken Prilutskaya, bu hakkı kullanmak isteyen kişilerin artan bir şekilde para cezalarına mahkum edildiğini belirtti.

Prilutskaya, devletin basın özgürlüğüne yönelik kısıtlamalarının devam ettiğini, polisin de gazetecilerin halkı protestolarla ilgili bilgilendirmesini engellemek için keyfi davranışlarının sürdüğünü vurguladı.

Uluslararası Af Örgütü raporunda Rusya’yı, barışçı protestocuları, muhabirleri ve bağımsız gözlemcileri hedef alan korkunç uygulamalara derhal son vermeye ve ifade özgürlüğünü kısıtlayan baskıcı yasaları yürürlükten kaldırılmaya çağırdı.

VOA tarafından geçilen Af Örgütü: “Rusya Gazetecileri Baskıyla Susturuyor” haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Af Örgütü: “Rusya Gazetecileri Baskıyla Susturuyor” haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Af Örgütü: “Rusya Gazetecileri Baskıyla Susturuyor” haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

"Çin 2035’e Kadar 1500 Nükleer Başlığa..

"Çin 2035’e Kadar 1500 Nükleer Başlığa Sahip Olabilir"
3 Yeni Taykonot Tiangong Uzay İstasyonu Yolunda 

3 Yeni Taykonot Tiangong Uzay İstasyon..

3 Yeni Taykonot Tiangong Uzay İstasyonu Yolunda 
“Suriye’nin Kuzeyinde SDG’yle Ortak Devriyeyi Azalttık”

“Suriye’nin Kuzeyinde SDG’yle Ortak De..

“Suriye’nin Kuzeyinde SDG’yle Ortak Devriyeyi Azalttık”
Hamaney’in Rejim Karşıtı Yeğeni Tutuklandı 

Hamaneyin Rejim Karşıtı Yeğeni Tutukla..

Hamaney’in Rejim Karşıtı Yeğeni Tutuklandı 
Çin’de Sıfır-Covid Politikası: Neler Oluyor?

Çin’de Sıfır-Covid Politikası: Neler O..

Çin’de Sıfır-Covid Politikası: Neler Oluyor?