14.4 C
Berlin
01:07 - 11/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
Ankara İsrail TÜRKİYE

ABD’nin İsrail Yerleşim Yerleri Kararına Türkiye’den Tepki

ABD’nin İsrail Yerleşim Yerleri Kararına Türkiye’den Tepki

 

Türkiye, ABD’nin İsrail’in Batı Şeria’da yeni yerleşim yerleri açmasını artık hukuka aykırı bulmadığı kararı almasına, “Pervasızlık ve hukuk tanımazlık” tepkisi gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun 18 Kasım’da uluslararası kamuoyuna duyurduğu, İsrail’in yeni yerleşimlerin artık yasadışı kabul edilmeyeceği kararıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, ABD yönetiminin daha önce Tel Aviv yerine Kudüs’ü başkent kabul etme gibi kararlar aldığı işaret edilerek, İsrail’in yasadışı eylemlerini meşrulaştırmaya dönük bir tutum sergilendiği vurgulandı. Açıklamada, “İsrail işgali altındaki Kudüs ve Golan Tepeleri’ne yönelik hukuk dışı tasarruflarıyla tüm uluslararası toplumu karşısına alan ABD yönetiminin Batı Şeria’daki yasadışı yerleşim yerlerinin hukuka aykırı olmadığı iddiasında bulunması, İsrail’in yasadışı eylemlerini meşrulaştırmaya yönelik pervasız ve hukuk tanımaz tutumunun yeni bir örneğidir. Bu konuda ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından yapılan talihsiz açıklama, Dördüncü Cenevre Sözleşmesi’nin 49. maddesi ve 2334 (2016) sayılı Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararı başta olmak üzere, uluslararası hukuku açıkça hiçe saymaktadır” denildi.

Türkiye’nin söz konusu yerleşim yerlerini, işgal altındaki Filistin toprakları olarak değerlendirdiği anımsatıldı. Bu yerleşimler için “İsrail-Filistin sorununun çözümü konusunda yerleşik uluslararası parametrelere dayanan iki devletli çözüm vizyonunun önündeki en büyük engel” tespiti paylaşıldı.

Açıklamada, ABD’nin bu yerleşim yerlerime ilişkin yeni kararıyla ilgili “Uluslararası hukuk sistemi sadece bir ülkenin keyfi tasarrufu ile değişmeyeceği gibi böyle bir eylemin de uluslararası hukuk bakımından hiçbir geçerliliği yoktur” tepkisi de gösterildi.

Açıklamada ”Türkiye’nin, uluslararası toplumun sorumluluk sahibi tüm üyeleriyle birlikte Filistin Devleti’nin bağımsızlığını ve kardeş Filistin halkının meşru haklarını savunmayı sürdüreceği” ifadelerine yer verildi.

 

Amerika’nın Sesi tarafından geçilen tüm haberlerde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Haberler web sayfamızda otomatik olarak haber sitelerinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla