22.8 C
Berlin
21:38 - 01/06/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
ABD GÜNCEL İran

ABD’nin İran’a ‘Biz de bir noktayı vuralım ve siz buna ses çıkarmayın’ mesajı gönderdiği iddia edildi

ABD’nin İran’a ‘Biz de bir noktayı vuralım ve siz buna ses çıkarmayın’ mesajı gönderdiği iddia edildi

İran Silahlı Kuvvetler Komutanı Abdurrahim Musevi, ABD’nin kendilerine ‘Biz de bir noktayı vuralım ve siz buna ses çıkarmayın. Dava bu şekilde kapansın’ mesajı gönderdiğini iddia etti.

İran Silahlı Kuvvetler Komutanı Abdurrahim Musevi düzenlediği basın açıklamasında, ABD’nin düşürülen İHA’sı ve buna yönelik misillemesiyle ilgili konuştu. ABD’li yetkililerin İran’a “Biz de bir noktayı vuralım ve siz buna ses çıkarmayın. Dava bu şekilde kapansın.” şeklinde mesaj yolladığını iddia eden Musevi, Tahran yönetiminin buna “Eğer bir vurursanız 10 yersiniz.” şeklinde cevap verdiğini söyledi.

Musevi, savaşın başlatmanın ABD’nin elinde olduunu fakat bitişin İran’a bağlı olacağını söyledi. Komutan “Çatışma başlarsa inisiyatif bizim elimizde olacaktır ve belirlediğimiz zamana kadar çatışmalar devam edecektir.” dediı.

Söz konusu İHA 20 Haziran’da Umman Körfezi kıyısında İran hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle atılan füzeyle vurularak düşürülmüştü.

ABD’yse söz konusu İHA’nın “uluslararası hava sahasında” uçarken düşürüldüğünü savunmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump olayın ardından Twitter’dan paylaştığı mesajında Tahran’a “İran çok büyük bir hata yaptı.” demiş ve yapılacak bir saldırıda 150 kişinin öleceğini öğrenince vaz geçtiğini söylemişti.

….On Monday they shot down an unmanned drone flying in International Waters. We were cocked & loaded to retaliate last night on 3 different sights when I asked, how many will die. 150 people, sir, was the answer from a General. 10 minutes before the strike I stopped it, not….

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) June 21, 2019

soL haber portalı tarafından geçilen tüm haberlerde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Haberler web sayfamızda otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla