19.3 C
Berlin
08:29 - 12/08/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
ABD ALMANYA AVRUPA Berlin GÜNCEL Rusya

ABD’nin Çekilme Planına Almanya’dan Tepki 

ABD’nin Çekilme Planına Almanya’dan Tepki 

ABD Savunma Bakanı Mark Esper’ın bugün açıkladığı, Almanya’dan yaklaşık 12 bin asker çekerek bir bölümünü diğer NATO ülkelerinde konuşlandırma planına Berlin’den tepki geldi.

Başbakan Angela Merkel’e yakın isimlerden, Almanya Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Norbert Roettgen, ABD’nin kararını eleştirdi. Roettgen, asker çekilmesinin NATO’yu güçlendirmek yerine zayıflatacağını söyledi.

Augsburger Allgemeine gazetesine konuşan Röttgen, ‘’Rusya ve Ortadoğu’da süren askeri çatışmalar nedeniyle ABD ordusunun etkinliği artacağına azalmıştır’’ dedi.

Merkel’in yerine geçebilecek Başbakan adayları arasında yer alan, Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) lideri ve Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder de çekilme kararını üzüntüyle karşıladıklarını belirtti; ‘’Bu karar ne yazık ki Alman-Amerikan ilişkilerine külfet getirecektir’ diye konuştu.

ABD birliklerinin çekilmesinin açık bir askeri amacı olmadığını kaydeden Söder de bunun sadece NATO’yu değil ABD’yi de zayıflatacağını savundu.

Bavyera Başbakanı, 3 Kasım’daki başkanlık seçimlerine atıfta bulunarak, ‘’Bu kararın geçerli kalıp kalmayacağını bekleyip göreceğiz’’ ifadelerini kullandı.

NATO’dan ise daha iyimser tonda bir açıklama geldi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in açıklamasında, ‘’Savunma Bakanı Esper’ın bugünkü duyurusu, ABD’nin NATO’ya ve Avrupa’nın güvenliğine dair taahhüdünü vurgulamaktadır. ABD, bugünkü duyurudan önce tüm NATO müttefikleriyle görüşmüştür’’ dedi.

Amerika’nın Sesi tarafından geçilen tüm haberlerde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Haberler web sayfamızda otomatik olarak haber sitelerinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla