Almanya 'nın en kapsamlı haber sitesi. Son dakika Türkiye, Avrupa, Amerika, Berlin, Hamburg, Münih, Frankfurt, politika, ekonomi haberleri ve yerel haberler

ABD-TÜRKİYE SAVAŞI TIRMANIYOR

10.01.2020 08:02

ABD, 3 Ocak’ta İran’ın önemli adamı Kasım Süleymani’yi öldürdü. Bu suikast, hem Atlantik’te hem de Avrasya’da şaşkınlık yarattı. Süleymani’nin öldürülmesinin Atlantik’le Avrasya arasında yeni bir hesaplaşmayı başlatacağını birçok kişi düşündü. Aynı gün sosyal medyada (Twetter ve Facebook) paylaştığım birkaç iletim aşağıdadır. Bu arada demokrasi(!) havarisi ABD malı Twetter hesabımı askıya aldı. Böylece düşüncelerimi açıklamam engellendi. Bu paylaşımlarımda bazı saptamalarda bulundum. Bunları, yeniden bu yazımda paylaşmak istedim okurlarımla.

3 Ocak 2020, saat: 21.30: “ABD, 75 yıldır ülkemizin başdüşmanıdır. ABD, Süleymani’yi hedef görüp öldürüyorsa biz Süleymani’nin yanındayız.

3 Ocak 2020, saat: 21.41: “Kasım Süleymani’nin vurulmasıyla ABD, Batı Asya’nın güvenlik kilidi Türkiye’yi hedef aldı. Bunu iyi anlayalım.”

3 Ocak 2020, saat: 21.45: “Televizyonlara bakın, kim ki hepimizin şehidi Kasım Süleymani’nin öldürülmesine seviniyorsa o, FETÖ’cüdür.

3 Ocak 2020, saat: 21.57: “ABD’nin Batı Asya’daki ilk hedefi Türkiye’dir; çünkü 2. İsrail’i engelleyen Türkiye’dir. İran düşmanlığı, Türkiye’ye düşmanlıktır.”

Yukarıdaki iletilerimden de anlaşılacağı üzere Süleymani’yi, Türkiye’nin şehidi kabul edip bu saldırının asıl hedefinin Türkiye olduğunu belirttim. Neden mi?

Batı Asya’da dengeleri, ABD aleyhine değiştiren ülke Türkiye’dir. Türkiye’nin Atlantikçi Batı Asya siyasetinin değişmesiyle bölgede Avrasya güçleri etkinleşti. Batı Asya’nın parçalanmakta olan ülkeleri, birleşmeye başladı. Bu birleşme, ABD emperyalizmine karşı oldu. Batı Asya ülkelerindeki halklar, tarihlerinin en yüksek ABD karşıtlığı düzeyine erişti.

Türkiye, Suriye’nin kuzeyine yaptığı Zeytin Dalı, Fırat Kalkanı, Barış Pınarı harekâtlarıyla ABD’nin kurmakta olduğu 2. İsrail’i (Kürt Koridorunu) engelledi. Hendek savaşlarıyla TSK, ABD’nin kara gücü PKK’nın omurgasını kırdı. Barzanistanın oldubittiyle işgal ettiği Kerkük, Türkiye ve Irak’ın (Bu konuda çok etkili olan Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Komutan Yardımcısı Mehdi El Mühendis’in etkinliğini de anımsatmak isterim.) birlikteliğiyle kurtarıldı. Böylece ABD’nin Batı Asya ile ilgili bölücü, yıkıcı planları parçalandı.

Üstüne üstlük Türkiye, Doğu Akdeniz’de ABD önderliğindeki cephenin planlarını bozdu Libya le anlaşarak. Türkiye’nin bu atağından sonra İtalya, Doğu Akdeniz’deki ABD önderliğindeki bağlaşmadan çekildi. Böylece Doğu Akdeniz’deki ABD planları da boşa çıktı.

Batı Asya’nın güvenlik, birlik kilidi Türkiye’dir. Türkiye’yi zayıflatıp parçalamadan Batı Asya’nın kilidi açılamaz. ABD’nin BOP’unu, 2. İsrail’ini engelleyen Türkiye. Bu nedenle de ABD’nin asıl hedefi Türkiye… Türkiye, saf dışı edilmeden ABD’nin Batı Asya’daki hedeflerini gerçekleştirmesi olanaksız. Bu nedenle Süleymani’nin öldürülmesi, Türkiye’ye gözdağıdır.

Türkiye, İran, Rusya arasında Astana süreciyle başlayan birlik sürdüğü sürece ABD, bölgemizde hızla gerileyecek. ABD emperyalizminin çöküşü başlamıştır. Bu nedenle de ABD yöneticilerinin şaşkınlığı, basiretsizliği apaçıktır. Büyük güçler, yetenekli liderleriyle büyür. Gerileme dönemlerinde ise yeteneksiz yöneticiler işbaşına gelir.

Türkiye, ABD-İran savaşında tarafsız olamaz. Çünkü bu savaş, ABD ile Batı Asya ülkelerinin tümüyledir. Hatta ABD, bu savaşı dünyanın bütün ezilen uluslarına karşı yürütmektedir. Bu savaşın asıl hedefinde ve ön cephesinde Türkiye vardır.

İran, Irak’ta bulunan ABD üslerini vurdu. Böylece ABD tehditlerine boyun eğmediğini gösterdi. Amerika, Batı Asya’daki güçlerini koruyamıyor. ABD askerleri bölgede sokağa çıkamaz duruma geldi.

ABD emperyalizmi yeniliyor. Bu durum karşısında tüm ezilenler mutlu olmalı.

 

Adil Hacıömeroğlu

 

Foto Haber

WEB TV

Reklam Bileşeni