ABD-Rusya Gerginliği Konsolosluk İşlemlerine Yansıdı

25.10.2021 12:26

  ABD’ye göçmen vizesi başvurusunda bulunmak isteyen Rus vatandaşları bundan sonra ABD’nin Polonya’nın başkenti Varşova’daki Büyükelçiliği’ne başvurmak zorunda kalacaklar. ABD Dışişleri Bakanlığı…

ABD-Rusya Gerginliği Konsolosluk İşlemlerine Yansıdı

 

ABD’ye göçmen vizesi başvurusunda bulunmak isteyen Rus vatandaşları bundan sonra ABD’nin Polonya’nın başkenti Varşova’daki Büyükelçiliği’ne başvurmak zorunda kalacaklar. ABD Dışişleri Bakanlığı mevcut durumla ilgili olarak Rusya’nın getirdiği kısıtlamaları gerekçe gösterdi.

ABD ve Rusya arasındaki tansiyon son olarak Rusya’daki ABD diplomatik çalışanlarının sayısının azaltılmasına kadar uzanınca konsolosluk işlemlerinde de aksamalar görülmeye başlandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ABD’nin göçmen vize başvurularıyla ilgili işlemleri Varşova’ya kaydırmasına tepki gösterirken ABD Dışişleri Bakanlığı durumdan Rusya’nın sorumlu olduğunu ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “Rus hükümeti ABD’yi, konsolosluk hizmeti vermek adına Rus ya da üçüncü ülke vatandaşlarını işe almaktan alıkoyuyor. Son derece kısıtlı personel sayısı nedeniyle rutin vize işlemleri ve ABD vatandaşlarına hizmetler yapılamıyor” ifadelerine yer verildi. Bakanlık ayrıca randevu almadan vize işlemleri için Varşova’ya gidilmemesi uyarısında da bulundu.

Bu açıklamayla birlikte ABD Dışişleri Bakanlığı’nın resmi sayfasında Rusya, konsolosluk hizmetlerinin olmadığı ya da siyasi ya da güvenlik nedeniyle hizmetlerin engellendiği ülkeler listesine eklendi. Söz konusu listede ABD’nin son derece sınırlı ilişkileri bulunan Küba, Eritre, İran, Libya, Somali, Güney Sudan, Suriye ve Venezüela gibi ülkeler bulunuyor.

ABD’ye göçmen olmayan vize başvurusunda bulunmak isteyen Rusya vatandaşlarıyla dünyanın herhangi bir ülkesindeki ABD elçilik ve konsolosluklarından vize başvurularını yapabilecekler.

ABD’nin Moskova Büyükelçiliği’nin bu süreçte sadece diplomatic ve resmi vize başvurusu işlemlerini yapacağı açıklandı.

VOA tarafından geçilen ABD-Rusya Gerginliği Konsolosluk İşlemlerine Yansıdı haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. ABD-Rusya Gerginliği Konsolosluk İşlemlerine Yansıdı haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan ABD-Rusya Gerginliği Konsolosluk İşlemlerine Yansıdı haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

28/11/2021 itibariyle 1 Euro Kaç TL Oldu?

28/11/2021 itibariyle 1 Euro Kaç TL Ol..

28/11/2021 itibariyle 1 Euro Kaç TL Oldu?
1 gram altın kaç TL?  28.11.2021 güncel altın fiyatları

1 gram altın kaç TL? 28.11.2021 günce..

1 gram altın kaç TL? 28.11.2021 güncel altın fiyatları
28/11/2021 itibariyle 1 Dolar Kaç TL Oldu?

28/11/2021 itibariyle 1 Dolar Kaç TL O..

28/11/2021 itibariyle 1 Dolar Kaç TL Oldu?
28.11.2021 Çeyrek ve Cumhuriyet altın fiyatları bugün ne kadar oldu?

28.11.2021 Çeyrek ve Cumhuriyet altın ..

28.11.2021 Çeyrek ve Cumhuriyet altın fiyatları bugün ne kadar oldu?