ABD PETROL İÇİN KILINI KIPIRDATMAZ!

04.09.2023 23:07

Tek derdi düzenli üretimin aksamaması.

Arz güvenliği önemlidir!

Gerisi hikâye ….

Nüfusu 330 milyon.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi'ne göre Amerikalılar günde ortalama 21 milyon varil petrol kullanıyor. Bu tüketimin yaklaşık yüzde 40'ı benzinden oluşuyor. (15 Ara 2022)

Türkiye ile nüfusun oranına göre değerlendirme yaparsak, 80 milyonluk bir ABD, günde 5 milyon varil petrol tüketir.

Piyasa Ortalaması 80 dolar olsa da , kendi üretiminde varil maliyeti yaklaşık 50 dolar hesaplanmalıdır. Günlük 5 milyon varil tüketimin bedeli 250 milyon dolar eder!

Yılda yaklaşık 90 milyar dolar.

Türkiye’nin 2023’te ödemesini yapmak zorunda olduğu dış borç geri ödemesi, Eylül sonu itibariyle açıklanan stok verilerine göre 185,3 milyar dolar.

Bu geri ödemenin 37,3 milyar dolarını kamu bankaları da dahil kamu kesimi, 32 milyar dolarını Merkez Bankası (MB), 116,1 milyar dolarını ise özel bankalar dahil özel sektör yapacakmış.

ABD keriz mi?

Borç verir, her şey güzel olacak diye faiz sarmalına sokar!

Bir kere soktu mu, sarmaldan çıkamazsınız.

Senden aldığı para ile gider istediği ülkeden petrolü satın alır.

Ne işi var petrolle, gazla. Yeter ki üreten bir ülke bulsun.

Birde parayı tüketen ülke buldu mu mesele kalmaz.

Hazır yiyene borç verip günü kurtarmasını sağlar, sonra gelsin paralar. Borç içinde yüzen ülkelerin “Aya gideceğiz, az kaldı “laflarını söylemesini uzaktan gülerek seyreder. Borç sarmalına girenler bırakın aya, çıplak ayakla yaya olarak bile yürüyemezler.

ABD borç alıp teknolojide onları geçeceğimizi hayal eden “putperestlerin “, daha fazla cemaatlere sarılması için elinden geleni yapar. Çok faize gömülen hükümetleri destekler. Fakirliği kader olarak görmenizi sağlar. Fakir de zaten bu yokluğun içerisinde “suçu “üzerine atacak bir yaratıcıya yakınlaşıp kendisini kurtarma uğraşısı içine girer.

Sonra mı?

Gençlerin umutsuzluğa sürüklendiği, orta yaşlıların fakirliklerinden utanmaması için türkücülüğe başladığı ve ihtiyarların sürünerek ekmeğe muhtaç olsa da son kuruşlarını torunlarına vermesiyle sona yaklaşırız. Evi satıp kiraya çıkanların, kredi kartından alışveriş yapıp taksite mahkûm olanların ülkesinde birde yaygara çıkartırlar.

“ABD o bölgeye petrol için gidiyor.”!

Sondajı sana vurmuş faizden, birde Karadeniz de gaz mı arasın?

Önemli olan faizle borç almadan sabahı göremeyecek ekonomileri oluşturmak. Gerisi kolayyyyy.

Okurken kendini bu durumda gören siyasi parti liderlerine iki çift lafımız olsun:

Yazar yalan söylüyor deyin, gerçek olduğunu kabul ederseniz yüzünüze tükürürler. En iyisi anlamamış gözüküp, günün keyfini çıkartmak!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları