*** ABD Başkanı Barack Obama Almanya’da

*** ABD Başkanı Barack Obama Almanya’da

ABONE OL
17:49 - 05/06/2009 17:49
*** ABD Başkanı Barack Obama Almanya’da
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

 

 

ABD Başkanı Barack Obama Almanya’da

Almanya’nın Dresden kentinde bulunan ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü

Obama görüşmeden önce Dresden belediye sarayında kentin ve Saksonya eyaletinin altın defterlerini imzaladı.

ABD Başkanı, yaklaşık 1,5 saat süren görüşmeden sonra Merkel ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Orta Doğu’da silahlanma yarışını önlemek için her türlü çabayı harcamaları gerektiğini belirtti. Almanya’nın NATO içinde önemli bir müttefik olduğunu ifade eden Obama, bu bağlamda Afganistan’da ve Pakistan’da teröristlerin barınmamaları ve halka zarar vermemeleri için ortak çabalarını sürdürdüklerini söyledi. Orta Doğu sorununun çözümü için çok sayıda sorunun da çözümünün gerekli olduğunu ve bunun zaman alacağını kaydeden Obama, ”Orta Doğu’da silahlanma yarışını önlemek için her türlü çabayı harcamalıyız” dedi.

Filistin-İsrail sorunuyla ilgili olarak da Obama, şiddete karşı çıkarak ve uzlaşma sağlayarak Orta Doğu’da iki devletli bir çözüm için çaba harcanılması gerektiğini vurguladı. Obama, bunun için açık bir diyalog sürdüreceklerini, ancak sorunların çözümüne katkı sağlayabilmek için Almanya gibi güçlü ortaklara da ihtiyaç duyduklarını ifade etti. Obama, Orta Doğu’da durma aşamasına gelen barış görüşmelerine yeniden ivme kazandırdıklarını kaydederek, ”Biz kimseyi zor kararlar almaya zorlayamayız. Biz sadece bunun için gerekli olan çerçeve şartlarını yaratabiliriz” şeklinde konuştu.

Guantanamo üssünün kapatılmasından sonra bazı terör zanlılarının Almanya tarafından kabul edilmesi konusunun görüşmede gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine de Obama, Guantanamo konusunun karmaşık bir konu olduğunu ve bu üssün varlığının geçmişte ABD’nin imajına zarar verdiğini söyledi. Merkel ile bu konuda görüştüğünü belirten Obama, teröristlere karşı mücadelenin ve teröristlerin demokratik şekilde yargılanmasının tüm ülkelerin çıkarına olduğu bilincinde oldukları için müttefik ülkelere de teşekkür etti. Obama, ”Guantanamo konusunda Almanya bize bir vaatte bulunmadı. Bu konuda görüşmelerimiz sürüyor” diye konuştu.

ABD ve Almanya arasındaki dostluğun, barış ve refah için tüm dünya açısından önemli olduğunu ifade eden Obama, ekonomik krizin aşılması için de Almanya’yla işbirliğini sürdüreceklerini söyledi.

İklimin korunmasıyla ilgili olarak karbondioksit emisyonunun azaltılması için Avrupa ülkelerinin somut sınırlar koyduklarının hatırlatılması ve ABD’nin de bu yönde bir karar alıp almayacağının sorulması üzerine de Obama, bu konuda somut önlemler alınmasına ihtiyaç duyulduğunu ve araştırmalar yaptıklarını belirterek, emisyonun azaltılması konusunda liderlik rolü üstlenmek istediklerini bildirdi.

Obama, Sudan’daki gelişmelerle ilgili bir soruya karşılık da bu konuda Sudan ile iyi diplomatik ilişkilere sahip olduğunu belirttiği Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile görüştüğünü, şu anda Darfur bölgesine insani yardım yapmanın zorlaştığını, yurtlarından sürülen insanların evlerine dönebilmeleri için de çaba harcayacaklarını sözlerine ekledi.

Merkel de görüşmede ağırlıklı olarak Orta Doğu süreci ve İran’ın nükleer programıyla ilgili neler yapabileceklerini ele aldıklarını belirterek, ekonomik krizin aşılması konusunda da işbirliğini sürdürdüklerini söyledi.

Guantanamo’nun kapatılmasıyla ilgili olarak Merkel, Alman hükümetinin her zaman bu üssün kapatılmasından yana olduğunu hatırlatarak, bu bağlamda yardımcı olabilecekleri tüm konularda hala görüşmekte olduklarını belirtti.

Obama’nın Kahire’de yaptığı konuşmayı da ”Arap dünyasına bir kapının açılması” olarak değerlendiren Merkel, İsrail ile özel ilişkilere sahip oldukları ve bir Filistin devletinin kurulmasını da istedikleri için bu konularda ABD’nin bölgedeki çabalarına yardımcı olabileceklerini, Arap ülkeleri de barış ve refah içinde ekonomik kalkınmanın sağlanmasını istedikleri için bölgede barış konusunda tarihi bir fırsat gördüğünü ifade etti.

Merkel, Sudan’ın Darfur bölgesindeki insanlara yardımcı olabilmek amacıyla AB’nin Afrika Birliği’yle sıkı işbirliği içinde olduğunu da kaydetti.

OBAMA, TOPLAMA KAMPI BUCHENWALD’I ZİYARET ETTİ

Almanya’da bulunan ABD Başkanı Barack Obama, Başbakan Angela Merkel ile birlikte Weimar kenti yakınlarındaki eski toplama kampı Buchenwald’ı ziyaret etti. Obama ve Merkel, kamptaki anıt taşına beyaz güller koyarak saygı duruşunda bulundu.
    

Merkel, daha sonra burada yaptığı konuşmada, öncelikle anıt taşının 37 dereceye kadar ısıtıldığını, insan vücudunun ısısının da 37 derece olduğunu, bununla insan yaşamının sembolize edildiğini söyledi. Merkel, burada büyük acılar yaşayarak hayatlarını kaybeden insanların önünde saygıyla eğildiğini belirterek, "Biz Almanlar için geriye ‘neden’ sorusuyla yaşamak kalıyor. Böyle bir şeyin nasıl olabildiğini kendi kendimize soruyoruz. Bu nedenle böyle bir şeyin tekrar yaşanmaması için her zaman çaba harcamalıyız" diye konuştu. Kurbanları andıkları ve çekilen acıları hatırladıkları sürece geleceği daha iyi şekillendirebileceklerini ifade eden Merkel, Almanya’nın Nasyonalsosyalizm diktatörlüğünden kurtarılabilmesi için diğer ülkelerin ne büyük fedakarlıklarda bulunduğunun da unutulmaması gerektiğini, bu nedenle burada kan akıtan Amerikalılara da teşekkür borçlu olduklarını kaydetti.  Merkel, Almanya’nın, çekilen tüm bu acılar nedeniyle insan hakları, özgürlük ve demokrasi için çaba harcama, terörizme, ırkçılığa ve Yahudi düşmanlığına karşı mücadele etme konusunda da büyük sorumluluk taşıdığını sözlerine ekledi.

Obama da, bir yakınının İkinci Dünya Savaşı sırasında Buchenwald’ı Nazi işgalinden kurtaran Amerikan birliğinde yer aldığını hatırlatarak, bu yakınının eve döndükten sonra bile hiçbir zaman Buchenwald’da gördüklerini unutamadığını ve içine kapalı bir şekilde yaşadığını, bunu Buchenwald’de bugün daha iyi anlayabildiğini anlattı. Dünyada Yahudi soykırımını inkar edenler de bulunduğuna dikkat çeken Obama, Buchenwald’in bu tür inkarların aksini ispatlayan bir yer olduğunu ifade etti.  Obama, bu tür acıların bir daha çekilmemesi için her zaman dikkatli olunması gerektiğini kaydederek, her türlü hoşgörüsüzlüğe karşı mücadele etmek ve burada hayatını kaybedenlerin ölümünün boşa olmadığını göstermek zorunda olduklarını sözlerine ekledi.

Babası Buchenwald’de hayatını kaybeden Yahudi asıllı bir Amerikalı da, kendisi de burada bulunmuş olmasına rağmen, babasına yardımcı olamadığını belirtti.
     Savaşların anlamsız olduğunu, insanların sadece kendisinden farklı olduğu için diğer bir insandan nefret etmemeyi öğrenmeleri gerektiğini ifade eden Amerikalı, dünyadaki kriz ve çatışmaların, insanların hala Buchenwald’dan ders almamış olduğunu da gösterdiğini kaydetti.

(A.A) Evren AYDEMİR

Inal

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.