LVM Fikret Odağ

20 milyon dolarlık yatırım ile 90 metrelik lüks yatlar yapıla bilinecek

06.10.2019 16:27

Antalya Serbest Bölgesi’ne 2028 yılına kadar 20 milyon dolarlık yatırım yapılacak. Yatırımlar tamamlandığında lüks yatların boyları 90 metreye kadar çıkabilecek. Antalya Serbest…

20 milyon dolarlık yatırım ile 90 metrelik lüks yatlar yapıla bilinecek

Antalya Serbest Bölgesi’ne 2028 yılına kadar 20 milyon dolarlık yatırım yapılacak. Yatırımlar tamamlandığında lüks yatların boyları 90 metreye kadar çıkabilecek.

Antalya Serbest Bölge İşleticisi A.Ş (ASBAŞ) Genel Müdürü Zeki Gürses yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ilk bölgelerinden olan Antalya Serbest Bölgesi’nin ticaret hacminin 2019 yılı 8 aylık döneminde yüzde 19 artarak 422 milyon 600 bin dolara ulaştığını, yıl sonu itibariyle de bunun 502 milyon dolar hedeflediklerini söyledi.

Ağustos ayında ticaret hacminin ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 125 artış göstererek 80 milyon dolar gerçekleştiğini ifade eden Gürses, ”Geçen yıl Ağustos ayında 35 milyon dolar olan ticaret hacmi 2019’un aynı ayında 80 milyon dolara yükseldi” dedi.

Lüks yat ve medikal üretim ağırlıklı olan Antalya Serbest Bölgesi’nde ihracatçıların da artık Serbest Bölge Limanını kullanmaya başladığını anlatan Zeki Gürses şunları kaydetti.

”Daha önce 100’den fazla firmamız vardı. Ancak ekonomik nedenlerle bu sayı düştü. Ancak ticaret hacmimiz artıyor. Boşalan firmaların yerini bölge içindeki firmalar aldı. Halen 87 firmamız faaliyet gösteriyor. Bunun 48’i yat üretim, bakım ve onarım, 4’ü uluslararası medikal firması, 12 adet elektronik, 6’sı makine ve inşaat üretim, 2’si tekstil geri kalanı da farklı sektörlerde faaliyet gösteriyor.  Yabancı ortaklı firmalar kapasitelerini artırıyor.”

İşçi maliyetlerinin uygun, vergi muafiyeti olması ve lojistik avantajları olması nedeniyle Antalya Serbest Bölgesinin tercih edildiğini belirten Gürses, bölgedeki istihdamın 4 bin 800’e elektrik tüketiminin de 23 milyon kilowatt saate ulaştığını bildirdi.

20 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Bölgemize tahsis edilen 90 dönümlük alanda altyapı çalışmalarının devam ettiğini belirten ASBAŞ Genel Müdürü Zeki Gürses, şöyle konuştu.

”90 dönümlük yeni karasal alan ile 36 dönümlük deniz alanında altyapı çalışmaları tamamlandı. Binaların tahsisi de yapıldı. Bu yeni alanda yat üretimi ağırlıklı olmak üzere 10 firma faaliyette bulunacak. 30 bin metrekare tahsisli eski rıhtım yat bakım ve onarım sahası olacak. Yeni gelişim bölgesinde rıhtımda yükleme ve boşaltma olarak kullanılacak. Bu rıhtım düzenlemesi için 14 milyon, tüm serbest bölgede ise 20 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirilecek. Bu yatırımlar 2028 yılına kadar tamamlanacak. Yatırımlar tamamlandığında lüks yat boyları da 90 metreye kadar çıkabilecek.”

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

#

Yorumlar

İlgili Haberler