2.5 C
Berlin
05:27 - 27/02/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
EKONOMİ

Tanzim Satış Mağazaları sürdürülebilir değil

Ekonomi Muhabirleri Derneği’nin (EMD) Antalya Temsilciliği üyeleriyle İNOVATSO’da bir araya gelen ATSO Başkanı Davut Çetin, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Ankara ve İstanbul’da başlatılan tanzim satış mağazaları konusunda yöneltilen soruya Davut Çetin, bunun sürdürülebilir olmadığını söyledi. Çetin, şunları kaydetti.


 
” Sürdürülebilir bir durum değil. Her şeyden önce 65 tanzim satış mağazası ile tüketimin ne kadarını karşılayabilirler? Ne kadar satarlarsa satsınlar Ankara ve İstanbul’un yüzde kaçını karşılayabilirler ki… Sadece psikolojik olarak birkaç günlüğüne fiyatı aşağıya çekti gibi görünüyor. Ama bir süre sonra yine bu iş eski haline döner. Meyve sebze ürünlerinin paketleme kısmında bir bölümü zaten zayi oluyor.”
 
Tanzim Satış mağazalarındaki satış fiyatlarının Antalya hal fiyatlarına yakın olduğunu kaydeden Davut Çetin, şöyle devam etti.

”Tanzim Satış sürdürülebilir bir şey değil. Bir miktar belki sübvanse edilecektir. Fiyatlar burada arz-talep dengesine göre oluşuyor  Arz talep dengesine bağlı bir fiyat oluşuyor burada. Zaten genellikle bizim üretici neredeyse maliyetine hatta maliyetin altına satıyor. Şimdi son iki ayda havalardan dolayı fiyat yükseldiğinde her sene geliyoruz biz bunları konuşuyoruz. Ondan sonra 10 ay üreticiyi hiç düşünen yok, hiç konuşan yok.  Sonra enflasyonu da getiriyor yaş meyve sebzeye bağlıyoruz. Yaş sebze meyvenin bütün fiyatları yüzde 100 artsa enflasyonu yüzde 3 artırıyor. Çünkü çıpanın içinde yüzde 3 etkiliyor. Bu ülkede yüzde 7 enflasyon varken de bu mallar bu dönemlerde yüksekti, yüzde 22 enflasyon varken de bu mallar bu dönemde yüksek. Her sene biz yaş meyve sebzeyi vatan haini ilan ettik. Böyle bir şey yok. Soğanı stokçu ilan ettik.”
 
Tanzim Satış Mağazaları’nın Antalya’da kurulmasının mümkün olamayacağını ifade eden Çetin, şöyle devam etti.
 
”Antalya’nın tanzim satış noktaları olur mu? Olmaz herhalde. Yaş meyve sebzenin yaklaşık yüzde 15-20’si paketleme sırasında, ayrıştırırken zayi oluyor. Bunları hiç düşünmüyoruz biz. Bu maliyetten nasıl buraya geldik? Yapılacak bir iş varsa belki marketlerde çok yüksek, marketler denetlenebilir. Yoksa burada bizim üreticilerin, komisyoncuların, halcilerin hiçbir suçu yok. Marketleri denetlesinler. Ama serbest piyasa ekonomisinde bunlar denetlenebilir bir şey olmamalı. Bunu ucuz satan da var, pahalı satan da var. Markette çok pahalı da pazar da ucuz mu? Üretici şehirlerle tüketici şehirleri bir ayırmak lazım. Biz hal kanununda da çok dedik üretici hallerle, tüketici halleri karıştırdılar birbirine… Halcinin komisyonu belli. Yüzde 8 alıyor adam. Onu da üreticiden alıyor. Bir türlü bunu anlatamadık. Üretici geldi tanzim satışta sattı. Arada hal rüsumu nerede kaldı? Üreticinin satmaması lazım.”
 
Yurtdışında marketlerde yaş meyve sebze fiyatlarının aynı olduğuna dikkat çeken ATSO Başkanı Davut Çetin, ”Almanya’ya gidiyorum domates 2 avro. Yazın da 2 avro, kışın da 2 avro. Rusya’da 3-3,5 avro idi. Yaz da gittim, kış da gittim, marketteki fiyat hep aynı. Bizde bir 1 lira, bir 15 lira. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir fiyat dengesizliği yok” dedi.

İNOVATSO 
ATSO Başkanı Davut Çetin, bölge sanayicinin, yeni iş geliştirmek isteyen kişiler ve öğrencilere kodlama öğretmek amacıyla 1,2 milyon TL harcama ile İnovasyon Merkezi kurduklarını anımsattı.
 
Prototip üretecek sanayici ve öğrencinin bu merkezde çalışabileceğini ifade eden Çetin, şöyle devam etti.


 
”Mekanik atölyesi kıvırma makineleri, matkaplar, tornalar, kesmeler var. Prototip üretecek olan sanayici veya öğrenci burada prototipini üretip götürebilecek. Üç boyutlu tarayıcı eksiğimiz var. İhtiyaç olursa o da alınacak. Kullanılabilecek diğer tüm malzemelerde ihtiyaç halinde alınabilir. Öğrenciler gelip kullanabilir, robotik takımlar burada ürün geliştirebiliyor.”
 
İnovasyon Merkezlerinin sayısının gün geçtikçe arttığını anlatan Çetin, sözlerini şöyle sürdürdü.
 
”En büyük imkanlardan biri fiziksel altyapı. Bununla birlikte fikrin hayata dönüşmesi ve ticarileşmesi de önemli, yani yatırımcıyla buluşması… Türkiye’de bu merkezlerin sayısı çok artırıyor, Antalya’da da ilerleyen süreçte karşımıza çok çıkacak. Üniversite bir kuluçka merkezi yaptı. Muratpaşa Belediyesi İnovasyon merkezi yaptı. Bunların hepsinin birleşmesi gerekiyor ve tek elden, aynı makine ve malzemeleri almayalım. Birleştirme konusunda görüşmelerimiz devam ediyor. Mekanı da birleştirebiliriz. Kimin yaptığının önemi yok, ne için yaptığımız önemli. Bunu şehirde anlatamıyorum, daha çok kimin yaptığına takılıyoruz. ”
 
İnovasyon Merkezinde Organize Sanayi Bölgesinde olmayan dört eksenli CNC cihazı bulunduğunu ifade eden Çetin, ”CNC’nin Kullanımı saati 4-5 lira elektrik parası sadece. Üç boyutlu yazıcının da gramı 25 kuruş. Maliyetini alıyoruz. Filament basıyor. Bunun Antalya’da metal basanı yok ve ihtiyaç olan biraz da yıl sonuna kalmadan onu da alırız. Akdeniz Üniversitesi içindeki Teknopark kendi üye ve üniversite öğrencilerine kullandırıyor. İstanbul ve Ankara’daki inovasyon merkezlerinde çok yüksek rakamlar var. Türkiye’de hepsinin altındayız. Yıllığı 120 lira ne olacak ki?” dedi.
 
Sanayi sektöründe işletmelerin birbirlerinin ne ürettiğini ne iş yaptığını bilmediğine tanık olduğunu da anlatan Çetin, sözlerini şöyle sürdürdü.
 
”Şimdi Network oluşturmaya çalışıyoruz. Bu konuda 22 çalıştay yaptık. OSB’de yan yana iki fabrika, ne ürettiğini bilmiyor. Ya burada gerçekten bu üretiliyor mu diyor. Halbuki o sanayide çok üreten var ve gidip İstanbul’da iş yaptırıyor. Bunun birçok örneğini OSB’de gördüm. Sektörel birliktelik var ama farklı sektörler maalesef birbirini tanımıyor. İşte AtSO İnovasyon Merkezi’nin amacı da biraz da bu buluşmayı sağlamak. Öğrenci, akademisyen, iş dünyası birlikte çalışabilir. Çok daha büyük hizmet eder. Ama bu prototip işi de Antalya’da gidip insanların yapabileceği bu makinelerin bir arada olduğu yer yok. Gelip burada istediğini yapabilecek, bu alışkanlığı oluşturmamız lazım. Ortak çalışma kültürünü çözmemiz lazım.”
 
AKS YENİ YENİ OTURMAYA BAŞLADI 
İnovasyon Merkezini soranların sayısının arttığını ancak kullanan olmadığını vurgulayan ATSO Başkanı Davut Çetin, şöyle devam etti.
 
”Burada bu cihazların hepsini kullanan arkadaşlarımız var ve rehberlik ediyorlar. Makineleri çok fazla tek başına kullandırmıyoruz. Ama korkuyorlar biraz da. İstanbul ve Ankara’da çok fazla kişi var ama Antalya’da yavaş yavaş oturacak. Örneğin Antalya Kültür Merkezi’nde verimi ancak bu yıl almaya başladık. Dört yıl oldu. Antalya’da bir şey çok çabuk olmuyor. Sergiyi bugüne kadar 60 bin kişi gezdi, 4-5 bin kişi para ödedi. O halde bile bana kızıyorlar niye 7,5 lira diye. Sinema 20 liraya yakın. Geleceksin 3 saat Picasso, Andy Warhol’u gezeceksin, şimdiki portreler üniversite hocalarının söylediği portre ve otoportre konusunda ders verilebilecek kalitede bir sergi var şu an.. Ama bunlar maalesef Antalya’da yeni yeni oturuyor. İstanbul Pera bana 10 yıl dedi, bu kültür anca oluşur dedi. Picasso sergisi geldiğinde bile kimse inanmadı, bunlar gerçek mi, sahte mi, orijinali mi diye sordular. Malaga’daki doğduğu evden geldi.”
 
KAY SÜR YÜZ SPOR ORGANİZASYONU ULUSLARARASI OLACAK 
Geçen hafta sonu Saklıkent Kayak Merkezinde başlayan ve Konyaaltı plajlarında sona eren 3 etaptan oluşan Kay-Sür-Yüz Spor etkinliği ile de bilgi veren ATSO Başkanı Davut Çetin, şöyle konuştu.
 
”Kayakla başlayan bisikletle devam eden ve yüzme ile sona eren ”Kay sür yüz” sloganıyla yaptığımız bu etkinlik bugüne kadar yaptığımız en iyi etkinlikti. Çok etkilendim. Üç yıl boyunca ara ara konuştum, bu şehirde aynı günde hem kayak yapılabiliyor hem de denize girilebiliyor diye. Yurtdışında da her seferinde anlattık ama hep lafta kaldı. Bunu görüntü olarak anlatabildiğimiz en iyi organizasyondu. Saklıkent Kooperatifi Başkanı Emin Altıner ve yönetimle konuştuk. Araya bisiklet etabı da konulunca hakikaten güzel bir proje oldu. Bu ilk denemeydi 20 takımla yaptık ve çoğu amatördü. Önümüzdeki yıl bunu triatlon gibi ayrı ayrı takım halinde uluslararasına açacağız. ITB Berlin ve Moskova Turizm Fuarları’nda ikişer dakikalık tanıtım filmiyle bunu anlatacağız. Bir ileriki safhası da uluslararası ciddi bir organizasyon olacak. Kızakla çocukların kaydığı gibi eğlenceli etkinliklerle de zenginleştirilebilir. Ancak bisikletle iniş çok zor olduğu için önümüzdeki yıl denizden başlatılabilir. Maviden beyaza olabilir.”


 
EMD Antalya Temsilcisi Mehmet Çınar da ATSO Başkanı Davut Çetin’e Ekonomi Muhabirleri Derneği yayınlarından hediye etti.
 
ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya
 

İlgili haberler

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla