DOLAR

31,0210

0.04%
EURO

33,7282

0.31%
ALTIN(gr)

2.022,32

0,22%
BİST 100

9312.12

0,22%
Pegasus’un finansal risk düzeyi düşük

Pegasus’un finansal risk düzeyi düşük

ABONE OL
23:06 - 05/10/2020 23:06
Pegasus’un finansal risk düzeyi düşük
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Hava Yolu veri analiz şirketleri tarafından yapılan araştırmada, Türk Hava Yolları (THY) ve SunExpress’in orta derecede finansal riske sahip şirketler grubunda, Pegasus Hava Yolları’nın da devlet-sermayedar desteği almayan güçlü finansal yapıya sahip şirketler arasında yer aldığı belirtildi.

Finans Derneği Başkanı Batuğhan Karaer,  havayolu veri analiz şirketleri Ishka Globel Limited ve OAG Aviation Worldwide Limited Şirketi tarafından geçen Ağustos ayında yapılan araştırmaya göre,  devlet desteği alan ve almayan hava yolları şirketlerinin finansal risk durumlarını değerlendirdi.

Karaer, araştırmaya göre başarılı hava yolları olarak devlet ya da sermayedardan herhangi bir yardım almadan finansal gücünü koruyabilen şirketler arasında,  Air Canada, Cebu Pacific, IndiGo, Pegasus, Ryanair ve WizzAir yer aldığını belirten Karaer, orta düzeyde destek alanlar arasında Qantas, Southwest Airlines, Alaska Air, EVA Airways, JetBlue, IAG, easyJet, ANA ve Japan Airlines’in bulunduğunu kaydetti.

Karaer, devlet-sermayedar desteği alan Air New Zealand, Emirates, Finnair, Lufthansa, Saudi Airlines, SIA Group ve China Airlines’ın finansal durumlarının iyi olmasının başarılarından mı ya da devlet desteğinden mi olduğu net olarak belli olmayan havayolu şirketlerinin (Lufthansa hariç)  ise en şanslı ve en avantajlı durumda olduğuna dikkat çekti.

Başarısız olan hava yolu şirketleri

Karaer, araştırmaya göre, devlet/sermayedar desteği aldığı halde finansal durumu kötü olan şirketler arasında Aeroflot, FlyDubai, TAP, Garuda, Malaysia Airlines, Rossiya,Asiana, Korean Air ve Cathay şirketleri de başarısız havayolları arasında yer aldığını belirtti.

Pegasus’un finansal risk düzeyi düşük

Gelecek dönemde devlet desteği alan şirketlerin finansal durumunu düzeltememeleri halinde kamuya dönüşebileceği ya da bir devlet havayolu ile birleşmeleri olabileceğini ifade eden Karaer, Türk hava yolu şirketlerinin durumunu da değerlendirdi.

THY’nin güçlü devlet/sermayedar desteği alan orta derecede finansal riske sahip grupta, Sunexpress havayolları ortalama devlet/sermayedar desteği alan orta derecede finansal riske sahip grupta, Pegasus’un ise devlet/sermayedar desteği almayan güçlü finansal (finansal risk düzeyi düşük) yapıya sahip grupta yer aldığını ifade eden Karaer, özetle şunları kaydetti.

‘’Ishka ve OAG’nin yapmış olduğu matris çalışmasında finansal riski düşük, aynı zamanda devlet ve/veya sermayedar desteği alabilen havayolu şirketleri avantajlı konuma gelerek Covid-19 öncesi pazar paylarını daha da arttırmalarını sağlayacaktır.

Güçlü şirketler zayıf şirketlerin hatları ve yolcularını da ele geçirme şansına sahip olacaklar. Geri kalan diğer havayolları da sancılı da olsa talebin canlanması ile birlikte hareketlenmeye başlayacaklardır. Fakat eski günlerine dönmeleri doğru stratejiler üzerinde yol aldıkları takdirde ancak 2024 yılına kadar uzanacaktır.

Finansal yapısı zayıf ve devlet/sermayedar desteği alamayan şirketlerin iflası, el değiştirmesi ya da başka bir havayolunun bünyesine katılması gibi benzer durumları bu süreç içerisinde gözlemlememize neden olacaktır. Diğer yandan filo ve kadrosunu korumaya çalışan şirketlerin mevcut gidişata dayanamayıp, önümüzdeki dönemde küçülmeye giderek filo sayılarını ve buna bağlı olarak insan kaynağını da önemli oranda azaltmak için daha da radikal adımlar atmak zorunda kalacağını öngörüyoruz.’’

 

 

 

 

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.