18.3 C
Berlin
14:53 - 30/05/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Perihan Reyhan Alkan

Perihan Reyhan Alkan arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

YİNE YARIM YAMALAK!..

23:03 - 31/03/2020

Tamam, güzel ve de gerekli, hele de düşüncesiz, bilgisiz, idraksiz, cahil, saygısız ve de bencil kişiler, özellikle de yaşlılar için çok da gerekli lakin sokağa çıkmayın demekle bitiyor mu iş?

Belediyeler hizmet verecekmiş!.. Daha bu yasaktan bir gün önce, belediyeden mesaj geldi ve “75 yaş üstüne…” diyordu.

75 değil de 60 olsun hadi, gerçi 60 yaş açıklamaları da oldu ve nihayet 65 yaşta karar kılındı ve ertesi gün de, 65 yaş üstü, kimsesiz ve kronik hastalığı olanlara şu şu numaraları aradıkları taktirde, belediye zabıtalar vasıtasıyla yardımcı olacak diye mesaj geldi. Zaten devletçe de açıklama yapılmaya başlanmıştı…

Anladığım kadarıyla, parası olana hizmet verilecek, parayı veren düdüğü çalabilecekti yani. Bu hizmet kimseye babasının hayrına sunulmayacaktı. Böyle bir güvence verilmiyor, “Evinize kapanın, paranız varsa, size hizmet edeceğiz, yoksa yandınız, ne haliniz varsa görün, benden bir şey beklemeyin, sokağa çıkarsanız da, pek çoğunuzun iki, hatta bazılarınızın maaşının ki onu da alabiliyorsanız üç katı ceza keseceğim” demekti. İhtiyaç halinde ulaşılabilecek bir takım numaralar da verildi ama ulaşabilene aşk olsun…

– Kaç kişinin cebinde, yeterli nakit var? Kişi gelen görevliye kredi kartını ve şifresini verip de mi sipariş verecek?

– Çok emeklinin maaşı daha yeni 1.500 tl oldu. Neyin ne kadar siparişini verebilecek?

– Parası olmayana, canın sağ olsun denilip de, ücretsiz mi alınıp getirilecek siparişleri?

– Çoğu kişinin maddi gücü, toplu alışverişe uygun değil. O nedenle gerekli alışverişi yapabilmiş değil. Bazı ihtiyaçlar da, toptan alınması dayanıklılığı olmaması nedeniyle mümkün olmadığından, parası olanlarca da alınılabilmiş değil. Gelen görevliye, “Bana 2 limon, 2 yumurta, bir ekmek, 100-200 gram zeytin, peynir” mi al diyecek?

– Geliri olsa bile, kaç kişinin evinde bilgisunar ve internet var ve de kullanmayı biliyor da, faturalarını ödeyebilecek? Geliri olmayan ise, bilgisunarı da olsa, neyle, nasıl ödeyebilecek?

– Parası olsa bile, bittiğinde, 65 yaş üstü kişi yasak söz konusuyken, yalnız yaşıyor ve kimsesi de yoksa, nasıl çıkıp da ATM’den para çekebilecek?

Gelelim toplu taşıma aracı ücretsiz kartlarının iptali konusuna…

Sadece gezme amaçlı kullanılmamakta; emekli maaşı yetmeyip ikinci bir işe gidip gelenler var, böbrek hastaları diyalize gidip geliyor o araçlarla, kemoterapi alanlar gidip geliyor, fizik tedavi alanlar var, hastalanıp hastaneye gitmek durumunda kalanlar ve çok ciddi konularda, tetkiklerinin, kontrollerinin yapılması gerekenler var ve de hepsinin özel aracı ve götürebilecek bir yakını da yok, bazılarının parası bile!..

Belki bu konular da zamanla dikkate alınarak detaylandırılacak ve çözüm üretilecek daha sonra ama üretilmez de, bu haliyle kalırsa, bu çözüm değil!

Ya açlıktan ölecek emekli ki henüz emekli olamayanlar, uzun zamandır işsiz olanlar, işten çıkartılanlar da var, hatta emekli olmayanlar da ya da ihtiyaçları için çıkıp maaşının iki üç katı tutarındaki cezayı ödeyecek nasıl ödeyecekse!..

Bir de çalışmak durumunda olanlar var, işe gidip gelenler ve iş yerlerinde dipdibe çalışanlar,  ki bunların eşleri, çocukları evden çıkmasalar da, eve taşıyarak onlara bulaştırma durumu da var, ya şantiyelerde , 5-10 kişi aynı odada kalanlar… Hastayla burun buruna görev yapan doktorlar ve diğer sağlık çalışanları ve o ortamdaki temizlik görevlileri!..

Velhasılı halk ne denli önlem alırsa alsın, devlet bu konuda kendisine düşeni yapmadıkça, vatandaşını maddi manevi güvence altına almadıkça, bu işin kökünü kazımak pek mümkün görülmüyor.

Bir de, halk devletten yardım beklerken, güvence beklerken, devlet halktan yardım istedi!..

Yine olmadı, yine yarım yamalak oldu bu haliyle!

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla