23.9 C
Berlin
19:35 - 13/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Ender Özerdem

Ender Özerdem arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

VİRÜS CEZALARINA BAYRAM AFFI GELİR Mİ?

22:33 - 14/05/2020

“İstiklal Caddesi’nde maskesiz gezen 8 kişiye para cezası kesildi “haberini okuyunca sebebini araştırdım hemen.

Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince “ikiyüzelli Türk Lirasından bin Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir” miş!

Az bulduysanız, TCK Madde 195. “karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” Verelim sizlere.

Tamam bir hata yapmışsınız, Devlette gereken cezayı kesmiş maskeyi zamanında veremese de!

Cumhurbaşkanımız gereğini yapacaktır bence. Bayramdan sonra ya da haziran ortası bir açıklama gelir “Maske ya da sokağa çıkma yasağına uymayan vatandaşlar, kesilen cezadan gerekli dersi çıkartmışlardır. Bizim amacımız para tahsilatı yapmak değil, yasağı uygulamak içindi. “Der olayı bitirir tahminimce. Neticede para yine bizden çıkacak değil mi?

Af gelmezse, “sana güvendimde dışarı çıktım” diyecekleri şimdiden uyarıyorum, neşeniz gelsin diye yazıyorum bunları garantisi yok bu işin.

Af gelmez diyeceklere de iki çift lafım olacak. Hani geçen sene köprüden kaçak geçiş yapanlara kesilen idari para cezalarının tahsilinden vazgeçilmesini de hükme bağlamışlardı ya 6 ay sonra.” Yasayla, 1 Ocak 2019’da kanunun yürürlüğe girdiği tarihten bugüne kadar araç sınıfları itibarıyla geçmesi yasak olmasına rağmen cezaların affına “gibisinden haziran ayında bir değişiklik yapılmıştı.

Af gelmezse paşa paşa gider ödersiniz cezayı. Zaten hastalığı yenmek için evde kalmanız en doğrusu. Fakat af çıkacaksa çıkmadan önce kamuoyu hazırlanmalıdır. Çıkar üç beş kişi “mağdurum, bilmeden çıkmıştım” gibisinden açıklamalarda bulunur yandaş medyada. Ekmek almaya komşudan borç almıştım zaten dedimiydi, vicdanlar yumuşar biraz. Sonrasında çıkar Cumhurbaşkanım “sildim “der olur biter.

Para cebinden çıkmayacak neticede, benzine üç kuruş zam işi çözer.

Kısacası medyada vatandaşlardan ceza ile ilgili açıklamalar gelirse eğer, anlayın af gelecek.

Yok yayınlanmazsa maske mağdurlarının haberleri, gidin ödeyin efendice. Yasaksa yasak değil mi? Çıkmasaydınız!

Yok yok, af gelirse herkese gelir. İstikbal de gezende, Beyoğlu’na gidende faydalanır, semt ayırmazlar yani!

 

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla