19.3 C
Berlin
08:08 - 12/08/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Yıldız Akalın

Yıldız Akalın arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

VİCDAN VE TOPLUM

22:34 - 11/07/2020

31Mart 1908 de, 2. Abdülhamit’in tahttan indirilmesine karşı olan yobazlar, İngilizlerin desteği, Derviş Vahdeti öncülüğünde Taşkışla’da gerici bir isyan başlatıldı.

Bu cahil yobaz sürüsü Meclisi bastılar, kışlalardaki mektepli askerleri, subayları aydınları öldürdüler.

Bu gerici ayaklanmaya karşı Selanik’te bulunan Mustafa Kemal’in de içinde bulunduğu Harekât Ordusu Mahmut Şevket Paşa komutasında İstanbul’a gelerek dokuz gün süren çatışmalardan sonra isyancılar dağıtıldı, Taksimdeki Taşkışla top atışlarıyla yıkıldı ve 2. Abdülhamit tahttan indirildi.

27 Mayıs 2013 Tarihinde AKP iktidarı Taksim’deki ağaçları keserek Taşkışla Kışlasını oraya tekrar yapma girişimine, çevreciler ve Sırrı Süreyya Önder’in ağaçları sökecek kepçenin önüne çıkarak karşı durmasıyla Gezi Direnişi başlatıldı.

Taşkışla’nın yeniden yapılması Mustafa Kemal’den öç alma kurnazlığı idi.

Daha sonra Apo’nun Erdoğan’ı desteklemesiyle HDP direnişe katılmadı. (*1)

AKP yöneticileri, Cumhurbaşkanı Gül bile bu direnişi anlayışla karşılarken Başbakan Erdoğan, bu direnişi şiddet ve baskıyla bastırılması emrini verdi.

Direnişin artarak ülkenin her tarafına yayılması üzerine AKP Genel Başkanı Erdoğan yandaş TV’lere çıkarak ‘’Yakınım bir kadını üzerleri çıplak 60 erkek taciz etti, çocuğunun üzerine işediler. Cuma günü görüntülerini göstereceğim!’’ Dedi (7 Haziran 2013) (**2)(yedi yıl geçti kaseti gösteremedi.)

Bununla yetinmedi: ‘’Affedersiniz Dolmabahçe’de Bezm-i Alem Valide Sultan Camisi’nin içine bira şişeleriyle girdiler. Bunlar böyle ahlaksız. “Dedi. (***3) ((yalan olduğunu yazanlar bile itiraf etti.)

Bu iftiralarla emrindeki güçlere, yandaşlara bu direnişe katılanları hedef göstermek içindi.

Taksim’deki çadırlar sabaha karşı ateşe verildi, direnişçiler coplarla, biber gazıyla dağıtılmak istendi.

Eskişehir’de Ali İsmail Korkmaz, sivil polisler ve yandaş esnaf tarafından dövülerek komaya sokuldu ve beyin kanamasından öldü.

14 Yaşında eve ekmek almak için sokağa çıkan Berkin Elvan polisin nişan alarak gaz fişeği ile başından vuruldu. 269 gün komada kaldı 11 Mart’ta öldü. (****4)

Erdoğan istedi diye, eski raylarda hızlı treni uzmanların uyarısına rağmen hızlı tren Erdoğan hareket memuru şapkasıyla treni yola çıkardı, uzmanlar haklı çıktı tren raydan çıktı 41 vatandaşımız öldü.

Demiryollarını kontrol eden bekçilerin paraları saraylara aktarıldığı için kontrol edilemediği için Çorlu’da bozuk rayların kırılmasıyla tren raydan çıktı, 24 vatandaşımız öldü,

Sorumlu yoktu. Hak arayan ölenlerin yakınları tehdit edildi, haklarında davalar açıldı.

Toplum suskun kaldı.

İktidara yakını maden sahipleri önlemler alınmadığı için işçiler ölmekte sakat kalmaktadırlar.

Maden ocaklarında ihmal nedeniyle için oluşan toprak altında kalıp ölen işçiler için AKP döneminde ‘’güzel öldüler’’ diyen bakanı dünya ibretle seyretti.

Soma’da ihmal yüzünden 301 İşçi hayatından olmakla kalmadı, ölen işçi yakınları acılarının üstüne verilen sözler tutulmadı, ölenler öldüğüyle kaldı, Soma halkı seçimlerde AKP’ye oy verdi

Gaziantep’te tren yolu denemesinde AKP’li milletvekilinin; ‘’öküz gibi bakıyorlar’’ demesine rağmen Seçimlerde oylarını AKP’ye verdiler.

Geçen hafta Sakarya Hendekte Havai Fişek fabrikasında meydana gelen patlamada 6 İşçi yaşamını yitirmiş, 1’i ağır 90 işçi yaralanmıştı.

Bu fabrika Müslüman İş adamları DerneğiMÜSİAD-Şube Başkanı Yaşar Coşkun’a aitti.

Bu fabrikada 5 kez patlama olmuş, isim değiştirerek tekrar açılmış, İşçiler, tehlikeyi önceden görüp uyarmalarına rağmen gerekli önlem alınmamış. Üstelik işçilerin sendikası yoktu.

9 Temmuz’da, yine bu özel fabrikanın patlamamış patlayıcılar Jandarma tarafından soğutulmadan taşınırken oluşan patlamada 3 Jandarma eri can verirken 6 personel yaralanmıştı.

Artık Türkiye Cumhuriyeti, tüm kurum ve kuruluşları; yasama, yürütme, yargı, AKP Genel Başkanının emrine teslim edilmiştir.

Danıştay, Yargıtay, Anayasa Mahkemelerine hâkim ve savcılar AKP Genel Başkanı tarafından atanmakta.

Yerel Mahkemeler eski AKP yönetici avukatlar savcı ve hâkim olarak atanarak yargı tamamen parti yargısı durumuna düşürülmüştür.

Barolar, kamu görevi gören tek bağımsız kurum olması nedeniyle Erdoğan, Baro Başkanı Feyzioğlu ile anlaşarak, MHP’nin zorunlu oy desteği ile Adalet Bakanının ve AKP-MHP milletvekillerinin bile haberi olmadan Anayasaya aykırı Çoklu Baro kanun tasarısını meclisten geçirerek şimdilik yasalaştırdı.

Türkiye’de Baroların büyük çoğunluğunun karşı çıktığı bu anayasaya aykırı girişime, anayasal haklarını kullanarak yasal gösteri ve yürüyüşleri, bir hukuk devletinde görülmemiş bir baskı ve şiddetle engellenmek istendi.

Avukatların güvenliğini sağlamakla yükümlü polis zor kullanarak babaları yaşındaki avukatları darp ederek engellemeye kalkıştılar.

Saçını atkuyruğu şeklinde bağlamış maskeli bir polis avukatı yumruklarken, diğer maskeli bir polis tekme atacak kadar zorbalaşıyordu.

Bir kadın avukata vuracak kadar gözü dönmüş polis, sıradan vatandaşı ABD’deki polis gibi öldürür

ABD’de, bir siyahi bir ABD vatandaşı polisçe gözaltına alınmak istendi.

Polislerden biri bu zanlının boğazına diziyle basarak, kasıtlı nefessiz bırakarak öldürdü.

Bu cinayet önce ABD’de, daha sonra bütün demokrasinin geçerli olduğu ülkelerde insanlar sokaklara çıkarak şiddetle protesto edildi.

O polise Trump bile sahip çıkamazken bizde neredeyse ödüllendiriliyor.

Tolum öylesine baskı altına alınmış, korkutulmuş ki, korku vicdanları susturarak, insan olma özelliğinden uzaklaştırmıştır.

Demokrasiden yana partiler sadece kapalı salonlarda nutuk atarak öncü ve örnek olamazlar.

Sokakta yasal hakkını arayamayanlar, yarın halktan oy bile isteyemezler.

Zalim, sen sustukça daha çok zalimleşir.

Kımılda biraz…

Yıldız AKALIN

  

(*1) Öcalan; “Başbakan seçimlerde beni idam etmekten bahsediyordu ancak ben gezi olaylarında kendisini kurtardım. sağduyulu davranmasaydık Başbakan’ı götüreceklerdi.

(**2) Zehra Develioğlu’nun saldırıya uğradığını iddia etmesi, birçok gazeteci ve siyasetçiden destek bulmasıyla birlikte tepkilere sebep olmuş ancak daha sonra gerçek olmadığı ortaya çıkmış bir olaydır.

Zehra Develioğlu, Star gazetesi çalışanı Elif Çakır’a verdiği röportajda Kabataş’ta saldırıya uğradığını iddia etti. Bu iddiaya göre bebeğiyle birlikte Kabataş İskelesi’nin önünden geçmekte olan Zehra Develioğlu, belden yukarısı çıplak, ellerinde deri eldivenler, başlarında siyah bandanalar bulunan 70-100 kişilik grubun kendisini 52 saniye boyunca dövdüğü iddiasıyla şikayetçi olduğu

(***3) Cami imamı; ‘’Yukarıda Allah var, kesinlikle camide içki içilmedi’’ dedi İmam sürgün edildi…

(****4) Erdoğan bu 14 yaşındaki Berkin Elvan’ın öldürülmesini haklı çıkarmak için ‘’sapan taşıyordu’’ dedi ve bu ölmüş çocuğun annesini yandaşlarına yuhalatmıştı.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla