24.6 C
Berlin
13:18 - 02/06/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Prof. Dr. Seyhan Hasırcı

Prof. Dr. Seyhan Hasırcı arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

TÜRKİYE VE ALMANYA KARDEŞ ŞEHİRLER PROJELERİNİN ÖNEMİ

18:29 - 21/09/2019

Mersin Yenişehir Belediyesi ile Neustadt an der Weinstrasse Belediyesi asındaki 33 yıllık Kardeş Şehir projesi Mersin Yenişehir Belediyesine bu yıl seçilen Sayın Abtullah Özyiğitin Almanya ziyareti ile büyük bir ivme kazandı.

Daha önceki belediye başkanımız Sayın İbrahim Genç kardeş şehir projesini diri tutmak için elinden gelen her türlü çabayı vermekten çekinmedi ancak özellikle Türk-Alman ilişkilerinin son yıllarda biraz da olsa azalması sonucunda istenilen düzeyde tutulamıyordu.

Neustadt Belediye Başkanı Sayın Marc Weigel kendisininde yeni seçilmiş bir başkan olarak Meslekdaşı Sayın Aptullah Özyiğit ile birlikte çok uzun bir süre her iki ülke için oldukça önemli çalışmalar yapabileceklerini belirtirken, her iki Başkan Yenilenebilir enerji üretimi ve geriye dönüşüm alanında ciddi çalışmalar yapılmasının geregini vurguladılar.

Her iki kentin Belediye başkanları bu yıl ilk kez 16-19 Eylül 2019 tarihleri arasında Almanyada bir araya gelerek ilerisi için daha sağlıklı projeleri hayata nasıl geçirebileceklerini tartıştılar.
Buna göre özellikle ve öncelikle Yenişehir Belediyesinin Mersin’de uzun bir yaz sezonu ve Güneşin bol olması, dolayısı ile güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde etmenin ekonomimize büyük katkı koyacağını bu alanda iki belediye arasında iş birliği projesini en kısa zamanda başlatacağını ifade ettiler. Bunun dışında Kültürel, eğitim ve spor alanındada değişim projelerine değinen her iki başkan önümüzdeki günlerde bu alanlarda da yogun bir çalışmaya gireceklerini vaad ettiler.

Yine Sayın Özyiğit’in önem verdiği bir proje; Mersin Yenişehirde Almanca eğitim veren Meslek Yüksek okulu kurarak burada farklı iş alanında yetişen (ki almanyanın ihtiyacı olan öncelikli meslek alanlarında) kişilerin Almanyada isdihdamı konusunda önemli bir projeye temas etti ve bu konu Alman meslekdaşı tarafından oldukça olumlu görüldü ve bunun çalışmasına başlanmasına karar alındı.

Sayın Weigel konuşmasında ‘’Kardeş Şehir Belediye Başkanları’’ nı belirterek biz aslında yılda birbirimizi karşılıklı olarak çok kez ziyaret edebiliriz! Ancak bundan sadece bizler bir şey kazanırız, asıl olan her iki belediye içerisinde yaşayan insanların birbirlerini tanıması ve bu değişimlerin halka indirgenmesinin daha çok yararı olacağını vurguladı. Ki hem gençlerin ve hemde yaşlı insanların karşılıklı olarak ziyaret organizasyonu yapmasını önerdi.

Şu anda Neustadt Belediyemiz, daha önceki görüşmeler sonucunda Mersin Yenişehirden bir okulu ve dolayısı ile bir öğrenci grubunu buraya davet etmişti, 15 öğrenci ve 3 öğretmenle bu değişimi hayata geçiren Bahçeşehir Koleji bir haftalık süre içerisinde Almanya ve dolayısı ile Neustadt hakkında daha geniş bilgiler alma imkanına ulaşırken çocuklarımızın burada Alman ailelerin yanında kalarak onların yaşam tarzlarını daha yakından öğrenmiş ve ilerisi için kalıcı arkadaşlıklar oluşturmuşlardır. Bu durum öğretmenlerimiz içinde geçerli olup oldukça önemlidir. Bu bağlamda her iki belediyeye ve her iki okul yöneticisine ve her iki okul öğretmen ve öğrencilere bu değişimi hayata geçirdikleri için buradan teşekkürlerimizi iletiyor ve bu güzel ilişkinin uzun süre devam etmesini diliyorum.

Saygılarımla

Prof. Dr. Seyhan HASIRCI

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla