21.5 C
Berlin
21:20 - 04/08/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Haluk Özkan

Haluk Özkan arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

TEHLİKELİ AKLIN İTİRAFLARI

08:10 - 10/11/2014

TEHLİKELİ AKLIN İTİRAFLARI

Hatırlıyor musunuz? Bu çocuklara ne oldu?


Hangi çocuklar mı? Tabii ki Yetenek Sizsiniz programın da can hıraş mücadele edip; meşhur olma umuduyla kılıktan kılığa giren çocuklara.  


Yarışmaların yapıldığı dönemlerde, bu çocukları hemen her gün televizyonlarda ve magazin sayfalarında görmemiz mümkün. Bu sihirli Dünyaya o kadar çabuk ve kolay alışıyorlar ki; yetenek hiçe sayılırken, yeteneksiz olmak daha bir cazip hale geliyor. Ne kadar az yeteneğin varsa o kadar çok ekranlar da yer alabiliyorsun. Yeteneksizlik ödüllendiriliyor. 


Bu programlara katılan ve yarışan kişiler, yarışma süresince; sokakta, cadde de genel hayatta ve hatta kendi yakın çevrelerinde hayatlarında görmedikleri bir iltifata tabi tutuluyorlar ki! Yarışma atmosferinin sihrine kendilerini o kadar kaptırıyorlar ki, bir star bir fenomen gibi davranmaya başlıyorlar. Ya sonra?  Sonrası hep hüsran oluyor. Yarışmalar bitiyor ve yeni yarışmacılar eskilerinin yerini alıyor ve yarıştığı dönem içerisinde gündem olan yarışmacılar anında gündemden düşüp unutuluyor ve yerini yeni yarışmacılar alıyor.
Bu programların kaynağı neresi? 


Bu programların ilk yayınlandığı yer Amerika, peki bu programı tasarlayan ve hayata geçiren kim? Hiç düşündünüz mü?


Biraz bilgi paylaşalım:
 1960’larda ve 70’lerde televizyonda beliren, “entelektüelliğe gerek duymayan yarışma programları”nın yaratıcısı;  Chuck Barris.  Peki, Chuck Barris kim? Türkiye’de de yılarca yayınlanan yarışmaların tasarım, yapım ve sunucusu. 
1- The Gong Show
2 -Comebacks and setbacks
3- Books
4- Personal life
5- Discography
6- Books, 
gibi programların sahibi.

Ama bununla da bitmiyor, Chuck Barris bu programları çekerken yıllarca CIA e çalışmış bir kişi ve hatta programların birçoğunu CIA ‘in yaptığı operasyonlarda kalkan olarak kullanmış bir televizyon yapımcısı ve sunucusu.


Eğer hayat hikâyesini merak edeniniz varsa; 2002 yılında Yönetmenliğini George Clooney’  nin yaptığı, başrollerini Sam Rockwell’in oynadığı ; “Confessions of a Dangerous Mind”  ‘’Tehlikeli Aklin İtirafları’’ izlenmesi gereken filmlerden birisi.  


 Sonuçta; yıllardır yapılan bu programların her sene bir birincisi oluyor, siz bir tanesini hatırlıyor musunuz?
Bu yarışmaların asıl birincisi yarışmacılar mı?  Yoksa Yapımcılar mı? Üstünde düşünmek lazım.

Haluk Özkan 

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla