8.5 C
Berlin
07:01 - 25/02/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Dr. Ali Sak

Dr. Ali Sak arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

"TAŞIMA SU İLE DEĞİRMEN DÖNMEZ “

18:11 - 04/04/2019

Almanya ‘da yıllardır değişik sempozyum, tiyatro ve müzik, kısacası kültür taşıyıcılığını üstlenen her türlü oluşumun içinde yer aldım, birçoğunu da bizzat arkadaşlarımızla birlikte organize ettik.

Yıllardır Türkiye’den buraya kültür elçilerini taşıdık, tanıttık ve alkışlattık. Ve bir süre sonra yine yalnız kaldık. Bu işi burada sürekli yapacak oranda yeteri kadar güç ve yeteneğiniz bulunmadıkça, başkalarının küçük yardımlarıyla, yani Türkiye’den buraya sanatçı, tiyatrocu, müzisyen, bilim insani taşıyarak süreklilik konusunda eksik kalır ve büyük bir iş yürütülemez durumda kalırız.

Oysa Almanya Türk Toplumu kendi sanatçısını, kendi tiyatrocusunu, kendi müzisyenini, kendi bilim insanını burada yetiştirmeli, onlara destek olmalı. Ancak bu şekilde süreklilik oluşur ve bulunduğumuz toplum ile kaynaşmış durumda olur ve diyalog içine girebiliriz; ancak bu şekilde kültürümüzün ve dilimizin prestijini artırabiliriz.

Örnek mi?

Buyurun size en güzel örnek. 31 Mart da Essen şehrinde Ruhr Türk Halk Müziği Birlik Korosu bağlama sanatçısı, bestekar ve yorumcu Kazım Birlik’in yönetmenliğinde Essen ChorForum’da “Anadolu Ezgileri 6 ” adı altında bir konser gerçekleştirdi. Birlik Korosu aralarında üst düzey Alman (KRV Okul Bakanlığı müsteşar yardımcısı, Arnsberg valiliği eğitim direktörü, Dortmun kültür müdürü, Duisburg-Essen Üniversitesi öğretim görevlileri, okul müdürleri) ve Türk (Essen Başkonsolosu, Düsseldorf eğitim ataşesi, değişik STK başkanları) yetkililerini bu konserde buluşturarak Anadolu’nun her yöresinden türkülerle coşturdu. Kültür mirasını en güzel ve en anlamlı türküleri seçerek seslendiren Birlik Korosu, müzikseverleri hem duygulandırdı, hem de coşkulu anlar yaşattı. Baharın ilk günlerinde türkülerle yüreklere akıp gittiler, Alman ve Türk türkü severlerin gönüllerinde taht kurdular.

Yetmiş kişilik dev kadrosuyla hepsi birbirinden zarif, hepsi birbirinden şık koro elemanlarının ve 17 kişilik orkestrasıyla türkülerimizi seslendirdiler; hem de TRT’nin sanatçılarını aratmayacak düzeyde. Türkiye’den sanatçı ve müzisyen getirmek yerine buradaki sanatçılarımıza yer veren Birlik Korosu’nun şefi Kazım Birlik „taşıma su ile değirmen dönmez, değerlerimizi kendimiz yetiştirmeliyiz, türkülerimize, folklorumuza sahip çıkmalıyız, özellikle de gençlerimizi katmalı ve kazanmalıyız “diyerek önemli bir noktaya da vurgu yapmış oldu. Günler öncesinden biletleri biten ve kapalı gişe sunulan konserde koristler, solistler ve müzisyenler şef kazım Birlik yönetiminde adeta bütünleşerek sahnede devleştiler. Bu bütünlüğün salona da yansımış olması sonucu „Birlik Korosu “dakikalarca ayakta alkışlandı. Bir türkü severin „ben uzun zamandır böyle bir alkış tufanı, böyle bir tempo görmedim “sözleriyle bu konseri en iyi özetlemiş oluruz sanırım. Yaklaşık 2 saati bulan ve her anı dinleyenleri türküler tarihimizin deryasına sürükleyen konser sadece türkü değil, görsel olarak da izleyicileri büyüledi. Arka fonda yörelerimizden fotoğraflar, Aydın ve Denizli yöresine ait türkülere iki kız bir erkekten oluşan zeybek ekibiyle bir zenginlik katmış olundu.

Ruhr Veliler Birliği’nin bünyesinde kurulan ve çalışmalarına giderek büyüyen bir kadroyla 6 yıldır devam eden „Ruhr THM Birlik Korosu “, sadece KRV eyaleti değil, 70 kişilik dev kadrosuyla Almanya çapında en etkin halk müziği korosu olma özelliğini de taşımaktadır. Türk kültürünün önemli bir sanat dalı olan halk müziğini yaşatmak ve yaygınlaştırmak amacıyla kurulan ve türkülerimizi Almanya’daki vatandaşlarımızın ve özellikle de bulunduğumuz toplumun temsilcilerinin beğenisine sunarak Türk kültürünü tanıtmak ve prestijini artırmak yönünde önemli bir görev üstlenmişlerdir.

Bu bağlamda da T.C. devleti tarafından maddi ve manevi olarak desteklenmesi gerektiğini düşünmekteyim. Örneğin masrafları Berlin T.C. Büyükelçiliği veya bu amaçla kurulan Yunus Emre Enstitüleri tarafından karşılanarak neden Almanya çapında belirli büyük şehirlerde seri konserler dizisi organize edilmesin? Kültürümüzü, dilimizi tanıtmak ve prestijini artırmak mı istiyoruz? Buyurun size bundan daha iyi bir imkân olur mu? Hem de öyle „dökme su ile kuyu doldurma“ veya „taşıma su ile değirmen döndürme“ filan değil, şarıl şarıl derelerden suları akıtarak gönülleri fethedebiliriz. Bu bağlamda Ruhr Türk Halk Müziği Birlik Korosu’nu aylarca süren titiz çalışmalar sonucu büyük bir emekle, sabırla bu konsere hazırlayan değerli hocamız Kazım Birlik’e, teknik ekibe, tüm koro elemanlarına, müzisyenlere ve böylesi güzel bir koronun oluşmasına vesile olan Ruhr Veliler Birliği yönetim kurulundaki arkadaşlarımıza candan teşekkür ediyorum.

Dr. Ali Sak

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla