14.2 C
Berlin
14:59 - 25/09/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Ender Özerdem

Ender Özerdem arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

TARİKATLAR DEPREM İÇİN DUA GÖNDERECEK Mİ?

21:26 - 26/01/2020

Ne işe yarar cemaat ve tarikatlar diye hiç düşündünüz mü? Ya da medyada, iki tır yardım gönderdiler filan diye bir haber. Tarikat liderlerinin çoğunun paraya ihtiyacı kalmadı. Bir adet “imam efendi” çıkıp ta evimi bağışladım diyebildi mi?

Yardım toplayabilir, fakat kendi malını vereni ben henüz duymadım.

Deprem bölgesine gitse elinden iş gelmez. Doktorluktan anlamaz, moloz kaldıramaz beli ağrır. Arama filanda yapamaz bünyesi uygun değil. Bilimden uzak olduğu için “dünyalık” işlerde birçoğunun kendinden başkasına faydası dokunmaz. Torpille hak yiyip işe adam sokmak, soru çalmak filan işlerini saymazsak tabi ki!

Geriye tek şey kaldı, dua etmek. Zaten duası tutsa deprem olmazdı demeyin. Cebinden para çıkmasında, ölenlerin arkasından bir dua okur çoğu.

Fakat yardım deseniz toplar, bir kısmı kendilerine kalacağı için belki de!

Var mı duyan tekrar soruyorum. Kendi malını ihtiyacı olanlara bağışlayıp ta aç kalan cemaat lideri. Var mı belediye otobüsü ile giden iş yerine. İş yerimi?

İş yeri yok tabi ki, çoğunun gelir kapısı yardım toplamaktan oluşuyor. Nasıl dua edeceğinizi para ile öğretiyorlar size. Bir kısmı da peşinden gidip para bağışlayanın cennete gireceğini garanti ediyor. Çünkü emeği ile geçinene cennetin yolunu sorsanız, alın teri ile ekmek parasını nasıl kazanacağını anlatır. Cemaat lideri ise, duası paraya dönen nadir insanlardan biridir.

Siz şeyhe para verirsiniz Allah’tan nasıl isteyeceğinizi öğrenmek için. Şeyh size dua edip parasını kazanır kısa yoldan. CEMAAT LİDERLERİNİN BİR KISMI, ALLAHTAN ÜMİDİ KESİP KULDAN GEÇİNEN İNSANLARDIR. Bir kısmı da siyasetçilerden geçinir, tek tek sizinle uğraşmamak için.

Cemaat Liderleri Yangına koşmaz, depreme koşmaz. Koşan varsa da duymadım ben. Var mı çevrenizde enkazda çalışırken ölen bir cemaat lideri. Varsa gidin peşinden, hatta isim verin belki bende ısınırım.

Gelelim diyanete; Cuma hutbesinde “malzemeden çalarsanız bina yıkılır. Ölenlerin günahı sizindir “dendi mi hiç. Hele hele siyasetçilere “ÇALMAYIN” diyecek kadar ALLAH korkusu olana rastladınız mı? Ben rastlamadım da!

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla