11.8 C
Berlin
19:32 - 04/04/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Barış Atagün

Barış Atagün arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

SİYASİ HİLENİN NE OLDUĞUNU SİZLER DAHA İYİ BİLİRSİNİZ

21:06 - 23/04/2018

SİYASİ HİLENİN NE OLDUĞUNU SİZLER DAHA İYİ BİLİRSİNİZ

Dün CHP, Türk siyasi tarihine geçecek bir adım atarak 15 vekilini Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı adayı olabilmesi için İYİ partiye verdi. Böylece 100 bin imza tartışmaları son buldu ve Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı adayı olması kesinleşti. Artık İYİ parti 20 vekille mecliste grubu olan bir siyasi partidir. 
CHP’nin tarihe geçecek bu hareketi iktidarın ve iktidarın yavru ortağının planlarını bozdu. Çünkü hesaplarında olmayan bir hareket oldu. 

Onlar YSK eliyle İYİ partiyi seçimlere sokmamayı, Meral Akşeneri’de toplanan imzaları geçersiz sayarak adaylık hakkını elinden almayı düşünüyordu ama evdeki hesap çarşıya uymadı. Sizin planınız varsa İYİ partinin de bir planı vardı ve vakit kaybetmeden uygulandı.

İktidar sözcülerinin ve yavru ortağın açıklamalarına baktım. Biri fetonun siyasi oyunu demiş, biri siyasi hile yapıldı demiş. Kısacası karşı mahallede sinirler bozuk. Ne dediklerini bilmiyorlar.

Beyler, siyasi hileden bahsetmeden önce rica etsem aynada kendinize bakar mısınız?

Biriniz meclise girebilmeyi garantilemek için, biriniz ise %50 + 1’i bulmak için ittifak kurup siyasi hilenin daniskasını yapmadınız mı?

Sadece bu değil… Öyle akıl almaz bir düzenleme yaparak ittifaka verilen hiçbir oyun geçersiz sayılamayacağı bir düzenleme getirip bir de yetmiyormuş gibi geçersiz oyları da geçerli saymadınız mı?

Şimdi hangi yüzle İYİ partiyi siyasi hile yapmakla suçluyorsunuz? 

Ortada bir hile yok. Tam tersine sizin yaptığınız hileye karşı alınan bir önlem var.

Yargıtay, İYİ partinin seçimlere katılabileceğine karar verdiği halde YSK nın İYİ partinin seçimlere girip giremeyeceğini oylaması niyetinizi açıkça gösteriyor. İlk oylamada eşitlik çıktı ve dün İYİ partinin hamlesi olmasaydı bugün ikinci oylama yapılacaktı. Oylama sonucunda da %99,9 İYİ partinin seçimlere katılamayacağı sonucu çıkacaktı.

Nasıl ki siz baskın seçim kararı aldıysanız İYİ parti de YSK nın hilesini beklemeden baskın bir şekilde seçimlere girmeyi garantilemiştir.

Kızmaca, darılmaca yok!.. Madem oyunu böyle oynamak istiyorsunuz. Karşılığını da alacaksınız. 
AKP Genel başkanı Erdoğan ile beraber çay toplamaya giden bir şahsın YSK Başkanı olduğu bir ülkede seçim güvenliği yoktur. Türkiye’de seçimlerin güvenli olmadığını artık sağır sultan bile duydu. 

Ancak artık tüm işler istediğiniz gibi olmayacak. YSK eliyle her türlü oyunu oynarım devri bitti.

Sizin hayaliniz kısaca şuydu:

İYİ partinin seçimlere giremeyeceği açıklanacak, Meral Akşener ve İYİ partililer ‘’Seçimlere girmek hakkımızdır’’ diye itiraz edecek, itirazlar reddedilecek, sonra sokağa çıkılacak ve kamera karşısına geçip ‘’Bakın bunlar anarşist, yargı kararına saygı duymuyor’’ diyecektiniz.

Böylece Meral Akşener ve İYİ parti seçimlere kadar enerjisini adaylık için harcayacaktı ve seçimlere tek aday olarak girecektiniz.

Şimdiye kadar işleri bu şekilde yürüttünüz. Yaptığınız her hukuksuzluğa karşı çıkan cılız sesler bir süre sonra susarak durumu kabullendi ama şimdi ilk kez yapacağınız hile hevesi kursağınızda kaldı.

Sinirli bir şekilde tepki vermenizin nedeni de budur. Biraz sakin olun. Bu ne şiddet, bu celal?

Ha sahi yazıyı bitirirken unutmadan sorayım.

16 yıldır birbirinize en ağır hakaretleri ettiğiniz halde şimdi neden ittifak yaptınız? Bugüne kadar seçimlere ayrı ayrı giriyordunuz da şimdi ne oldu? Birbirinizin yüzüne nasıl bakıyorsunuz?

Yine seçimlere ayrı ayrı girin de kim barajı geçiyor kim geçemiyor millet görsün. 

Milletin barajın altında bırakacağı partiyi ittifakla milletin meclisine sokmak Türk Milletine yapılmış en büyük hakarettir.

Eğer gerçekten Türk Milletine, milli iradeye saygınız varsa milletin size vereceği oyu kabullenin. 

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ne ittifak yaparsanız yapın ama meclis seçimlerinde her parti ne kadar oy almışsa kendi oyuyla meclise girsin. Barajı geçen geçsin, geçemeyen Milletin meclisinde olmasın. 

Milli iradeye saygı lafla olmaz, icraatla olur. Bundan sonra bırakın da kimin İYİ kimin KÖTÜ olduğuna Türk Milleti karar versin. 

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla