23 C
Berlin
16:36 - 03/08/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

İlter Gözkaya-Holzhey

İlter Gözkaya-Holzhey arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

ÖLÜM YILDÖNÜMÜ

16:23 - 30/11/2019

Mustafa Kemal Atatürk’ün 81. Ölüm yıldönümü 10 Kasım’da CHP Berlin Birliği konuşmacı olarak sanatçı Rutkay Aziz’i davet etmişti.

Birlik Başkanı Kenan Kolat, günün anlamını açıklayan giriş konuşmasını aydınlatıcı bir şekilde özetledi.

Moderatörlüğünü yapan Derya Kuru konuğa sorularıyla toplantıya işlerlikte yol gösterdi.

Diğer toplantılarda görüldüğü gibi, Türkiye’den davet edilen misafirler, uzun konuşmalarıyla Türkiye’de yaşayanlara hitap ettiği şekilde anlatırlar. Katılımcılar yorgun olarak sağılırlardı.

Türkiye’den gelen konuk, Berlin’de yaşayan dinleyicilerin soru ve düşüncelerine merak duymadan ülkeye geri dönerler.

Herkesi memnun etmek bir sanattır, bunu da hiç kimse yerine getiremez. Bu Alman atasözü kapsamında konuğun fazla konuşmadığı eleştirildi. Tam tersine ben şimdiye kadar katıldığım etkinliklerin en verimlisi olarak buldum.

Rutkay Bey, ben her şeyi veya bu konuyu en iyi bilenim, havasından ziyade katılanların soru ve fikirlerine değer verdi, dinledi.

Derya Hanım’da soru sorun, soru sorun diyerek üsteleme yapmadı, alışıldığı gibi. Birlik üyelerin yaşam kesitlerinden, deneyim birikimlerinden haberdar olduk.

Dernek, birlik, vakıf ve inisiyatiflerin ilk görevi üyelerin birbirlerini iyi tanıma olmalıdır. Teknoloji işimizi kolaylaştırıyor, fakat insanı da ekran başında yalnızlaştırıyor. Bu nedenle insan ilişkilerinin reel yaşamda yürütülmesi, insanın insan olarak kalmasını sağlar.

Üyelerin birbirlerini iyi tanıdığı bir kuruluşta, düşünce farklı da olsa, belli bir dayanışma sağlanır. Üyelerin ahenk ve dayanışma içerisinde derneğin, partinin kuruluş amacına birlikte yol almak mümkün olur.

Türk toplumunun çok ilerlediği, muntazam organize düzeni beni çok sevindiriyor. Amacım daha iyi olmasına katkı sağlamak.

Aziz Bey, gerekirse yerinde ifadesini açıkladığı bilinir. Suya sabuna dokunmayan, susanlardan farklı bir özelliği vardır.

İstanbul’da 1947 yılında dünyaya geldi. Avusturya lisesinden sonra, Galatasaray Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi’nde lisansını tamamladı. İlk sahne deneyimini Muhsin Ertuğrul yönetimindeki LCC Tiyatro Okulu’nda, Peter Weiss’in Marat- Sade oyunuyla 1971 yılında başladı.

Tiyatroda yönetmenlik ve sanat yönetmenliği yaptığı oyun saymayla bitmez. Sinemaya 1987 yılında Yer Demir Gök Bakır filmiyle başladı. Cumhuriyet filminde Mustafa Kemal Atatürk karakterini gerçekleştirdi.

Berlinli sanatseverler seksen yıllarında Tiyatrom’da onu yakından tanımıştı. Bizimkiler, Hayat Bilgisi gibi dizilerde oynadı.

Sanatta sosyal sorumluluk, en iyi erkek oyuncu gibi ödülleri aldı.

Sanatta sosyal sorumluluk üstlenen deneyimli bir sanatçı demokrasiye, insan haklarına, hürriyetine değer verir. Böyle belirli bir günde davet edilmesi çok uygundu.

Atatürk’ün ölüm yıldönümünde artık yas ve gözyaşlarıyla değil, yarım kalan reformların devamında neler yapılması konusuna açıklık getirmeli.

Birlik Başkanı’nı tarihi anımsatan açış konuşması ve kapanış konuşmasında da günün anlamı layık olduğu bir şekilde geçtiği görüldü.

Türkiye’den konuşmacı davet eden kuruluşların bu toplantıyı örnek alması faydalı olur. Yani uzmanlar uzun uzun konuşur, katılımcılardan hiçbir şey almadan ülkeye dönerlerse iletişim tek yönlü olur.

Böyle toplantılara gelen insanların belli bir birikimi vardır. Katılımcıların da söz alması, soru sorması, kısa olmak şartıyla günün ve konunun önemini tamamlaması toplantıların, etkinliklerin verimli olmasını sağlar.

Çeşitli insanların söz alması dinlemeyi monotonluktan kurtarır, zihinde kalıcı olur. Gelecek etkinliklere ilgi uyandırır, daha dazla katılımı sağlar.

Artık Berlin, Almanya, Avrupa çapında her konuda konuşacak bilir kişiler var. Konuşmacıların yalnız Türkiye’den davet edilmesi gerekmiyor, eleştirisine kulak vermek gerekir.

Bu toplantıda hangi Atatürk sorusuna cevap arandı. Onu anmak rozet takmayla değil, onun ilkelerini yaşatmakla mümkündür. Attilâ İlhan’ın bu konuda yazdığı kitap anahtar olabilir. Ulaşılan kadın haklarında Lâtife Hanım’ın gayretleri Cumhuriyet Tarihinde noksan kalan bölümü tamamlanmalı. İpek Çalışlar’ın araştırma, belgesel kitabı bu konuda yol gösteriyor.

Hangi istiklâl vardır ki, yabancıların meşihatlarıyla, yabancıların plânlarıyla yükselebilsin.

Mustafa Kemal (1922)

Almanya Türk Toplumu organize etmeyi bir meslek edinmiş, kalite yükselmiştir. Tüm kuruluşlara başarılar diliyorum.

Hoşça kalın!

İlter Gözkaya-Holzhey

  

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla