10.2 C
Berlin
14:54 - 27/09/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Bahattin Gemici

Bahattin Gemici arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

MADIMAK OTELİ AYDINLANMA MÜZESİ OLMALIDIR

17:00 - 04/07/2010

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’da Pir Sultan Abdal’ı anmak için Madımak Otelinde bir araya gelen insanlarımız saldırıya uğramış ve 37 kişi hayatını kaybetmiştir. Bunlardan ikisi otel mensubu masum insanlar, diğer ikisi saldırgan gruptan kimseler ve 33 kişi ise şenliğe katılmak için Sivas’a davetli olarak gelen sanatçı ve aydınlardır. Gerici güçler Madımak Oteli’ni güpegündüz kundaklamışlar ve insanlarımızı cayır cayır yakmışlardır. Hem de din iman adına… Oysa dinimizde insan yakmak, Allah’ın verdiği canı almak yoktur.
Tarih, başta zamanın Çiller hükümeti olmak üzere, olaya seyirci kalan ve katliamı önlemeyen tüm yetkilileri asla affetmeyecektir. Aydınlarımıza karşı yapılan bu saldırı, aynı zamanda laik ve demokratik cumhuriyetimize karşı düzenlenmiş, planlanmış gerici bir ayaklanmadır. Gerici güçlerin ayaklandırdığı ve organize ettiği kalabalık, “Cumhuriyet Sivas’da kuruldu, Sivas’da yıkılacak” diye bağırarak gerçek niyetlerini ortaya koymuşlardır.
Olay bir Menemen olayıdır; bir karşı- devrim hareketidir. Suçluların bir kısmı halen elini kolunu sallaya sallaya bazı Avrupa ülkelerinde yaşamaktadır. Menemen’de gerçekleştirilen ve yedek subay Kubilay’ın katledilmesiyle sonuçlanan gerici ayaklanmanın, Atatürk döneminde nasıl bastırıldığı ve suçluların nasıl cezalandırıldığı unutulmamalıdır. Sivas katliamının sorumlularından mutlaka hesap sorulmalıdır.
TARİH 2 TEMMUZ 1993

Pir Sultan deyu toplanmış idik Sivas’da
Semahlar dönmüş, dost demiş idik
Oy “Madımak!..”
Ey Sivas!
Bre kara yobaz!..

***
Aradan 17 yıl geçti… Bu geçen süre içinde değişen nedir? Gerek Türkiye’deki, gerekse yurt dışındaki demokratik güçler birbirleriyle uğraşmaktan, Cumhuriyetimize ve laik değerlere yeterince sahip çıkamamışlar, meydan halkımızın temiz dini duygularını ve varlığını sömüren kuruluş ve partilere kalmıştır. Cumhuriyetin kurumlarına ve değerlerine, çağdaş düşünceli kadrolarına karşı çok yönlü saldırılar ve tertipler sürmekte, insanlarımızın kafasını karıştıran yalan makineleri çalışmaktadır. Emperyalizmin desteğini alan gerici güçler kendilerine çok güvenmesinler. Toplumumuzda bir toparlanma ve uyanış süreci başlamıştır. Halkımızın hesap soracağı günler yakındır.
Gün laikliğe, demokrasiye ve Cumhuriyetimize sahip çıkma günüdür. Barışın, kardeşliğin, hoşgörünün ve çağdaş düşüncenin egemen olacağı güzel günleri yaratmak ellerimizdedir. Ülkemiz aydınlık günlere mutlaka kavuşacaktır.
Madımak Oteli, Aydınlanma müzesi olmalı, 2 Temmuz tarihi ise Aydınlanma Günü ilan edilmelidir.

Bahattin Gemici

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla