12.7 C
Berlin
17:06 - 27/09/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Metin Es

Metin Es arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

KILIÇDAROĞLU'NA SAHİP ÇIKAMADIK

19:46 - 24/06/2016

KILIÇDAROĞLU’NA SAHİP ÇIKAMADIK 

Tarih 18 Haziran Cumartesi günü. 

Köln-Heumark’ta CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na kurşun atılması olayıyla başlayan provokasyonları protesto edecektik;
edemedik. 

CHP NRW Fikir Atölyesi ve CHP Köln Derneği öncülüğünde kurulan ve çok sayıda sivil toplum kuruluşunun desteklediği demokrasi cephesi ile Köln’den bütün dünyaya “Kılıçdaroğlu’na ve demokrasiye” gezi ruhuyla sahip çıktığımızı haykıracaktık;
haykıramadık. 

‘Bak yoldaş, Kılıçdaroğlu’na atılmış kurşun demokrasiye atılmıştır, bize atılmıştır’ diyecektik;
diyemedik.

Tarih 9 Haziran 
Kılıçdaroğlu’na kurşunlu saldırıyı CHP Köln Derneği Başkanı Günay Çapan’ın sosyal medyadan kınamasına CHP NRW Fikir Atölyesi koşulsuz destek verdiği gibi Köln’de ortak miting kararı alındı. 

Tarih 10 Haziran 
Miting bildirisi yayınlandı. Sivil toplum kuruluşları mitingi desteklediklerini birer birer açıklarken, çalışmalar hızla yayıldı. 

Tarih 12 Haziran 
CHP NRW Fikir Atölyesi’nin fikirdaşları pankartları hazırlarken, aynı saatlerde CHP Yurtdışı Örgütlenmesi Strasburg’ta toplantıdaydı. Başlamış miting çalışmasının hiç bir yerinde değillerdi. İsmini CHP Enternasyonal (CHP-INT) yapan Yurtdışı Örgütlenmesi yeniden yapılanma toplantısında aldığı eylem kararının birinci şıkkına 18 Haziran Cumartesi günü Köln’de Kılıçdaroğlu’na ve Demokrasiye sahip çıkma mitingini koydu. 

Tarih 13 Haziran 
CHP Köln Derneği polisten Heumarkt’ta miting yapma izin belgesini aldı. Televizyonlardan aralıksız miting çağrısı yapıldı. 

Tarih 14 Haziran 
Miting çalışmasının hiçbir yerinde olmayan ve henüz resmileşmeyen CHP-INT,  ilk kez sahne aldı. İlk önce var olan miting bildirgesini hiç değiştirmeden altına düzenleyen CHP-INT olarak değiştirip yayınlanmaya başladı. 

Tarih 15 Haziran 
Çağrı metni değiştirildi. Protesto yeri Köln-Heumarkt yerine Köln-Dom Kilisesi yapıldı. Sonra yine Köln-Heumarkt yapıldı. Bilgi kirliliğine ve anlam kargaşalığına neden oldu. 

Tarih 16 Haziran
CHP Köln Derneği, CHP-INT’ın katılımını “mesele hepimizin meselesi, birlikten kuvvet doğar mantığıyla” ortak hareket etme çağrısına CHP NRW Fikir Atölyesi koşulsuz destek verdi. 

Tarih 17 Haziran 
CHP Köln Derneği, miting programın akışını yayınladı ve geriye sayım başladı. 

18 Haziran arada çiseleyen bir cumartesi günü..
Sahne arkasında ve miting öncesinde yaşanan tartışmalar “az olsun benim olsun” mantığı sahneye ve alana yansımıştı. CHP Köln Derneği’nin flaması sahneden indirildi. 

Bir gün önce 3 dakikalık söz hakkı verilmesi kararlaştırılan sivil toplum kuruluş temsilcilerinin büyük bir kısmı konuşturulmadı. Henüz kurulmamış çatı örgütünün ismi okundu.

CHP Genel Merkezi’nin talimatıyla sivil toplum kuruluş temsilcilerinin konuşturulmadığı iddia edildi ve program akışının değiştiği öne sürüldü. 

Peki, 14 Haziran’dan sonra mitingi büyük iştahla sahiplenen CHP-INT neden katılıma destek vermedi? 

Abartısız CHP-INT”ın katılım rakamı: Hollanda Birliği 5 kişi, NRW Birliği 10 kişi, Hessen 9 kişi, Baden Württemberg 2 kişi ve İsviçre Yönetim Kurulu’ndan bir kaç kişi.

Aslında asıl mesele kaç kişiyle katıldığınız meselesi değil. Diyelim ki, bütün katılımı CHP-INT yaptı. Biz de sizin sayesinde mitinge katıldık. Peki, meydandaki tablodan hoşnut musunuz? CHP’nin birleştirici gücü olabildiniz mi? 

Başarısız sonuçlanan mitingin kimyasını bozdunuz. Emeğe saygı duymadınız. Bilgi kirliliği yarattınız. Emek verenlerin şevkini kırdınız ve bu sonuca neden oldunuz. Sivil toplum kuruluş temsilcilerini konuşturmadınız. Topu da CHP Genel Merkez’e attınız. 

Bundan ötürü CHP Köln Derneği Başkanı Günay Çapan bir sorumluluk hissedip, özür mektubu yayınlayarak, sivil toplum kuruluş temsilcilerinden özür dilemek zorunda kaldı. 

Oysaki, üzülerek yazdığım bu miting böyle olmamalıydı. Bu başarısız mitingte kendimi de bir şekilde sorumlu hissediyorum. Mesele 3 dakikalık konuşma değil, mesele tehlikenin farkında olabilmek ve birlikte mücadele etmektir. 

Lütfen bundan bir ders çıkarın, bu son olsun. Bu şekilde mi iktidar olacaksınız? Memlekette neler oluyor, nasıl bir  karanlığa itiliyor, buna kafa yormak yerine küçük hesapların peşinde olmak nasıl bir duygu!! 

Karşımızda anayasayı tanımayan, başkanlık hayali ile yanıp tutuşan ve bu uğurda her şeyi yapmayı göze almış bir Cumhurbaşkanı, yeni anayasada “laiklik olmasın” diyen bir meclis başkanı var. Artık açıkça dayatılan bir ortaçağ zihniyeti varken, hala anlamsızca kavganın içinde olmak nasıl bir düşünce!!

Hiçbir anlam taşımayan saçma sapan oyun ve hesaplardan ötürü 18 Haziran’da ne demokrasiye, ne de Kılıçdaroğlu’na hak ettiği kadar sahip çıkamadık. 

Metin ES 

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla