17.3 C
Berlin
11:21 - 15/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Metin Es

Metin Es arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

KATİL KOCA MI, DEVLET Mİ?

12:10 - 24/08/2019

Emine Bulut cinayeti insanlığımızı sorguladı. Çünkü, insanlık “Anne lütfen ölme” sözüyle can çekişti. Çok, çok acı bir olay.

Bu çığlık haliyle duyarlı insanları çok etkiledi. Hepimizi bu utanç cinayetlerine karşı kenetledi. Fakat bu çığlığın takipçisi olmalıyız. Başka cinayetlerin olmaması için sesimizi gür çıkarmalıyız. Utanç cinayetlerini sorgulamamız gerekmektedir.

Adına “Töre” veya “Namus” dedikleri cinayetler, ne yazık ki orta çağ karanlığından günümüze sıçramış zihniyetinin temsilcileridir. Kadının namusu toplumun onuru sayılıyor. Ahlak ve namus denilince ne yazık ki sadece kadınlar konuşuluyor.

Kadın bedeni üzerinden ahlaksızca siyaset yapan ve kendi iğrenç emelleri için kız çocuklarına yönelik fetva verenleri biliyoruz.

Açıkçası lanet olası kadın cinayetlerinden ötürü hemcinslerimden utanç duyuyorum ve kendimi de sorumlu hissediyorum.

Ne yazık ki Almanya’da da geçmişte yaşanan benzer cinayetleri defalarca haber yapmak zorunda kaldım.

Hiç unutmam iki cinayet sokak ortasında ve yine çocukların gözü önünde işlenmişti. Hatta mahkemede duruşmalarına katıldım. İnanın çok kötü olmuştum. Bir cinayet Duisburg kentinde en işlek caddesinde ve iki çocuğunun gözü önünde korkunç bir şekilde işlenmişti.

Erkek egemenliğinde kadının özellikle gelişmemiş veya az gelişmiş ülkelerde korkunç bir şekilde bu cinayetlere kurban gitmesini tetikleyen çok çeşitli etkenler var.

Ne yazık ki sadece Türkiye’de bu cinayetler olmuyor. Çok gelişmiş ülkelerde de kadınlar öldürülüyor. Fakat ülkemizde bu rakamlar ürkütücüdür. Sadece 2 yılda 1184 kadın öldürülüyor ve kadın cinayetleri yüzde 428 artıyor.

Nitekim bu cinayetleri tetikleyen etkenleri bilen devletin önlem alması gerekmektedir. Bu bir eğitim meselesidir. Elbette erkeğin ADAM olamama durumu farklı bir şekilde irdelenir, tartışılır.

Ancak toplumu derinden yaralayan, çocukların hayatını o an elinden alan, korkunç bir travma yaşatan bu utanç cinayetleri artıyorsa ve bunun önlemi alınmıyorsa belki biraz ağır konuşacağım ama, katil koca değil DEVLETTİR…

Bu cinayetlere, bu çığlığa alışmayacağız, susmayacağız…

Metin Es

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla