17.9 C
Berlin
20:59 - 30/05/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

İlter Gözkaya-Holzhey

İlter Gözkaya-Holzhey arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

KARAKTER SINAVI

22:26 - 27/03/2020

Sınav, öğrencilerin ya da bir işe gireceklerin bilgi ve beceri durumlarını anlamak için yapılan yoklama, eşanlamı imtihan, Arapçadan geliyor.

Karakter, Yunancadan gelen bu kavram, belli ahlak ölçülerine göre değerlendiren kişilik. Karakteroloji, insanların karakterlerini inceleyen bilim dalı. İnsan karakterlerinin sosyal-psikolojik nedenlerini araştırır.

Dünya, korona virüsüne karşı mücadelede dayanışma sınavı verecek. Ülkeleri idare eden politikacılar bilim insanlarıyla birlikte vatandaşlarını uyarıyor, son durumu bilgilendiriyor.

Sorumlular vatandaşlarını, başka ülkelerde turist olanları ülkelerine getiriyor. Virüsün bulaşması gecikince, yığılma olmazsa hastalar daha iyi tedavi edilebilecekler.

Federal Almanya’da uyarılara uyma sınavı neticeleri olumlu gelişiyor. Yasak veya cezaya fırsat verilmeden, bireylerin kendileri disiplinle davranması gerekir. Bunu başaranın karakteri gelişmiştir.

Gıda ürünleri satılan marketler kapanmayacak. Tarım bakanı, yiyecek sıkıntısı çekilmeyecek. İki hafta yetecek kadar alışveriş yapın, diye uyarıyor.

Buna rağmen çok az da olsa gözü aç olanlar, savaş zamanı gibi stok yapıyor. İşte bu durumda dayanışmaya, eşit paylaşmaya engel olanlar var maalesef.

Tüketici etik sınavı veriyor. İhtiyacı kadar almadığı için, yardım merkezlerine yiyecek kalmıyor. Korona virüs salgınından önce, marketler günlük satamadıkları meyve, sebze ve içeceklerini dağıtım merkezlerine hediye ediyordu. Bu yardım merkezleri de sosyal yardım alan, emekli maaşı yetmeyen fakir insanlara dağıtıyordu.

İlk tuvalet kâğıdı kavgası Avustralya’da bir markette görüntülenmişti. Saç başa kavga eden kadınları polis ayırmıştı.

Geleneğimizde kaybolmaya yüz tutan kolonya ikramı yeniden keşfedildi. Berlin’de diğer marketlere göre Türk marketlerinde kolonya hariç her şey bulunuyor.

Türk marketlerinde diğer tüketicilere bir buçuk metre mesafede rahatlıkla alışveriş yapılabiliyor. Ya Alman Türk toplumunda çoğunluk kader deyip, Tanrı’ya havale ediyor, ya da Alman basın ve medyasını takip etmiyor.

Gözü doymayanların karakterinde yanlış bir gelişme olmuş. Ahlakı kötü, kendisine güvenilmez insana karaktersiz biri, denir. Ama yanlış, karakteri olmayan insan yoktur, iyisi kötüsü vardır.

İnsanlık böyle krizlerde karakter sınavı veriyor. Bu da geçer, diyerek bekleyeceğiz. Her işte bir hayır vardır, krizin verdiği şansları iyi, faydalı değerlendirmeli.

Krizlerde en önemli davranış sakin olmak, dikkatli dinleyerek kurallara uymaktır. Verilen ölüm sayıları paniğe yol açmamalı.

Yanlış tedavi dolayısıyla Almanya’da 2018 yılında 88 kişi öldü. Yılda 6000 – 15000 kişi hastane ve muayenehanelerde kaptığı mikroplardan hastalanıyor. Yılda 10000 kişi trafik kazasında ölüyor. Ev işleri esnasında yapılan kazada ölenlerin sayısı yok elimde. Gripten ölenlerin de öyle.

İroni içeren bir makalede okuduğuma göre, bir yolcu çantasında bir timsahla uçağa biniyor. Çantadan çıkan timsah yolculara saldırınca, yolcular kaptana doğru koşuyorlar ve uçağın düşmesine sebep oluyorlar. 2010 yılında bu kazada 20 kişi ölüyor. Korkudan öne yığılma olmasaydı, timsah bu kadar insanı yiyemezdi.

Robert Koch Enstitüsü (RKI) her gün saat 10:00 da TV’de basın açıklaması yapıyor. İnternet sayfasında Türkçe uyarılar da var.

Sınır Tanımıyor makaleme ilâve olarak şu bilgileri Sağlık Bakanlığı internet sayfasından aldım:

 

*

 

Evde kalın!

 

İlter Gözkaya-Holzhey

eMail: [email protected]

 

 

Kaynak:

Harald Martenstein, über Hamsterkäufe, ZEIT-Magazin 12.3.2020, sayfa 6

www.infektionsschutz.de

www.bzga.de

www.rki.de

 

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla