15 C
Berlin
16:25 - 25/09/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Ender Özerdem

Ender Özerdem arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

İMAN GÜCÜ İLE MEMLEKET KALKINMAZ!

21:56 - 15/01/2020

İman gücü ile değil, Doktor, mühendis, öğretmen ya da bilime hizmet eden meslekler kurtarır bu Memleketi. Tarım, turizm ve sanayi için bilim gereklidir, iman gücü değil.

Sadece ihtiyaç kadar insan mezun edersiniz imam hatipten. Oda gider camide imamlık yapar. Soru çal dersin, yok der. Haksızlık yap başkasının yerine işe gir dersin, haramdır der.

Yoksa hırsızlık yapıp, hak yiyen dindar nesil oluşturursunuz. Kendi ordusuna polisine kumpas kurar. Seçimlerde bile oy çalar.

Kısacası bilim kurtarır ülkeyi. Borç ve kredi çıkmazına sokmakla, ekonomi düzelmez. İş kapısı açıp, iyi insanlar yetiştirmek gerekir her şeyden önce. Böylece ülkeler kalkınır ve açlıktan işsizlikten değil de insan olmanın şartlarından bahsetmeye başlarsınız.

Din, açlıktan korkup bir dilim ekmeğe dua edenlerle değil de kalkınmış bir ülkede yaşayanların bu günlerine şükretmesi ile daha çok katılımcı bulur. Arap coğrafyasındaki Müslümanların, ülkesinden kaçıp Hıristiyan memleketlere sığınmacı olarak gidişi bu sözlerimin haklılığını gösterir bence.

İmam hatip direk ülkeyi kalkındıracak, bugüne hizmet edecek bir bölüm değildir. Dini inanışa göre, para lazım olmayan, faiz işlemeyen, işsizliğin olmadığı ve ekonominin önemli gözükmediği ölümden sonraki dünyanın hakkında akıl verebilir sizlere. Dini inanışınıza göre yaşayabilirsiniz fakat ticaret ve adaleti kanunlar belirlerse devletler kalıcı olur. Hırsız cezasını öbür dünyada görür diye serbest bırakılamaz. Tek bir dine göre ticaret ya da aile hukuku açıklanamaz. Faiz haramdır diyerek yaşarsınız, fakat faizle para bulamadan ekonomiyi çeviremiyorsanız sizde ekonomide dindar değil de liberalsinizdir. Devlet dindar olmaz, insanların din anlayışı olur. Bilim yolunda din ile barışık bir nesil bulursanız, itirazım yok.

Bilimden uzak durarak, bu dünyada rahat bir nefes alamazsınız. Daha fazla kredi, daha fazla borç ile düzelmez işler.

Bilimden uzak kalmayın, Arabı gündem yapmayın. Bırakın Ortadoğu’nun meselelerini. Önce Vatanı kurtarın.

Borçla peynir gemisi yürümez, El sesi ile konser verilmez!

 

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla