16.9 C
Berlin
08:21 - 02/06/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Taner Tümerdirim

Taner Tümerdirim arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

HAYDAR HOCANIN DEDİKLERİ ÇIKTI!

23:17 - 20/09/2019

Uzun bir süredir Haydar hoca’dan bahsetmedik. Hoş onunda bu sıralarda pek sesi soluğu çıkmıyor ya.
Ben ilk günden beri onun ileri görüşlülüğüne, temsil ettiği partinin çizgisini değiştirmemiş olmasına, yazdıklarının birer-birer doğru çıkmasına taktım.

Hoş, Bu sıralarda pek çok düşünür-taşınırın söylediği pek çok şey doğru çıktı ya. Bizim gibiler sadece yaşadıklarından ders çıkaran, öngörüleri olan, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğüne inanmış, bu yolda kalem oynatan ancak kaleminin ucunda oynamayan insanlar olmakla yetiniriz.
Çok şükür yazmaktan zevk alıyoruz. Yazmak içinde okumaktan… Kimse bize bunun için kadro veya maaş vermiyor. Biz maaşımızı yazılarımızı okuyup teşekkür edenlerin emojilerinden alıyoruz. Övgüleri veya uyarıları ile doğru yazıp yazmadığımızı ölçümlüyoruz.

Haydar Hoca’ya gelince;

Onun Milli Ekonomi modeli, Milli Para, Milli varlık, Milli değerler gibi kavramlarını yok sayanlar uzun bir aradan sonra dillendirmeye ufak-ufak söylediği doğrulara ve işaret ettiği noktalara erişmeye başladılar.
Eh, bu da önemli bir gelişme. Genellikle doğru olan fikirleri uygulayacak rakipler önce bu doğruyu söyleyenleri unutturur, ondan sonra kendi söylevleri gibi ortaya çıkarlar. Ben yaşamında bunun gibi durumları daha önce görmüş biri olarak Haydar hoca’yı her yönü ile merak etmeye başladım.

Ancak henüz anlaşılamayan yüzlerce şey var. Okudukları halde anlayamayanlar, gördükleri halde bunlarda yer alan uyarıları dikkate almayanların son pişmanlıkları fayda etmeyecek. Haydar Hoca’nın geride durması, sesini çıkartmaması sadece ve sadece bir tedbirde olabilir. Çünkü önümüzdeki günler gerek ekonomik yaptırımlar açısından ve gerekse geçim koşulları açısından oldukça zor ve tehlikeli görünüyor.

Suriyeli ve bölüşen göçmen nüfusunun artması, sadece bütçenin deliğinin büyümesine değil, parada ki alım gücünün düşmesine de neden oluyor. Hani derler ya, para pul oldu diye. İşte o çizgideyiz. Görülen o ki, önümüzdeki günlerde bir o kadar daha nüfus artışı olacak. Anlayacağınız bölüşülen ekmekten bize düşen pay daha da azalacak.

Sonra, bir zamanlar olduğu gibi binlikler Pazar yerlerinde harcanmaya, birlikler dilenci parası olmaya başlarsa şaşırmam. Ancak bunların Milli Ekonomi Modeli oluşturmadan ve Milli Devlet olmadan aşılamayacağını şimdi tüm çıplaklığı ile daha iyi biliyoruz.

Bir kez de olsa gururumuzu yenip Milli Ekonomi Modeli önerisine bir göz atsak nasıl olur acaba?

Taner Tümerdirim
[email protected]

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla