4.3 C
Berlin
16:31 - 26/02/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Metin Es

Metin Es arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

FATİH TERİM İSTİFA ETMELİ

12:06 - 14/10/2014

FATİH TERİM İSTİFA ETMELİ 

Milli Takımın başına yeni bir oluşum ve reform başlığı altında gelen Fatih Terim derhal istifa etmeli. İki maçta sıfır çeken ve son mahalle takımı Letonya ile berabere kalıp hayal kırıklığı yaratan milli takımın teknik direktörü Terim,  Euro 2016 turnuvasına katılma şansını kurduğu takım ve oyun anlayışı ile zora soktu. İzlanda maçında 3-0, Çek Cumhuriyeti’ne 2-1 yenilip, mahalle takımı nidasıyla oynayan Letonya ile 1-1 berabere kalan milli takım bu futboluyla hiçbir takımı yenemez. 

2008 yılından bu yana uluslararası turnuvalara katılamayan milli takım hayal kırıklığı yaratıyor.  Çünkü henüz bir takım ruhu oluşmamış. İyi futbolculardan oluşan milli takım adeta beceriksiz ve ruhsuz. Kalan son yedi maçta bu futbol ve olmayan sistemle iddia ediyorum 4.bile olamazlar. Kimseyi kandırmaya gerek yok, bu takım Euro 2016 turnuvasına gidemez. Letonya maçı sonrasında sorumluluğu ve başarısızlığı üzerine alan Fatih Terim, doğal olarak eleştiri oklarını üzerine çekiyor. 

Terim, henüz bir takım oluşturamadı. Oynanan son üç maçta ilk 11’i 8 yeni futbolcu takviye etti. Milli takımın hala her maçta oynayabilecek 11’i oluşmadı. Futbolcular arasında huzursuzluk var. Kavgalı futbolcular, birbirleriyle anlaşamayan ve aralarında sorun olan milli takım oyuncuları nasıl bir takım olabilsinler! Silahların çekildiği bir milli takım var. Hakan Çalhanoğlu Real Madrid’in transfer listesinde yer alıyor. Mükemmel bir futbolcu milli takıma kazandırılamıyor. Aynı Mesut Özil gibi ve bundan sonra bu yaklaşımla gurbetçi futbolcuları milli takıma kazandırmak zor olacak. Haliyle gurbetçi futbolcular Alman milli takımını tercih edecekler. Bütün başarısızlıklarda basını suçlayan Fatih Terim’in agresif tavırları hiç hoş değil. Basın mensuplarını tehdit eden, kavgacı tutumuyla Terim, milli takımda miladını doldurmuştur. 

Türk Futbol Federasyonu şapkasını önüne koymalı ve aldığı yanlış kararlardan vazgeçmeli. Türk futbolu kötü ve kötüye gidiyor. Türk futbolunda istikrar yok ve düzelmesi için köklü bir değişiklik yapılmıyor. Türk Futbol Federasyonu bütün takımlarla kavgalı. Bundan kurtulmalıdır. Futbol siyasete kurban ediliyor. 

Türk futbolu kanımca bozulan dengesi çıkan kavgalar ve bölünmesi 3 Temmuz süreciyle başlamıştır. Bu denge sözde şike soruşturmasıyla alt üst oldu. Kulüpler arasındaki kavga, taraftarlar arasında gerginlik 3 Temmuz’la başladı. Takımlar bazında futbol kötüleşti ve milli takıma yansımıştır. Bu anlamda futbol federasyonu 2018 Dünya Futbol turnuvasına katılabilmek için devrim yapmalı ve alt yapıyı önemsemeli ve yeni takımı inşa etmelidir.  Tabii ki yeni teknik direktörüyle…


Metin Es

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla