23.3 C
Berlin
00:22 - 03/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Barış Atagün

Barış Atagün arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

ERDOĞAN´A KARŞI HANGİ ADAYIN KAZANMA ŞANSI DAHA FAZLA?

13:54 - 10/05/2018

ERDOĞAN´A KARŞI HANGİ ADAYIN KAZANMA ŞANSI DAHA FAZLA?

Analizime başlamadan önce ikinci turda Erdoğan’ın karşısında kim olursa oy vereceğimi söylemek istiyorum. Yazacaklarım sadece gördüklerimdirÇ

Dün Doğu Perinçek’in de adaylığının kesinleşmesiyle seçimlerin ikinci tura kalacağı %99 belli oldu.
Peki, ikinci turda Erdoğan’a karşı kimin kazanma şansı daha fazla? Adaylar içinde ikinci turda Erdoğan’ın rakibi olabilecek iki aday var. Biri Muharrem İnce diğeri Meral Akşener.

İkisi de millet ittifakının adayları olduğu için ikinci turda 4 partinin desteğini alacaklar. Hangisinin daha fazla oy alacağını ise Meral Akşener ve Muharrem İnce’nin karakterleri ve siyasi yetenekleri belirleyecek.
Hem Muharrem İnce, hem Meral Akşener muhalefetin sevdiği siyasetçiler… TV ye çıktığında konuşma üsluplarıyla, duruşlarıyla kendilerini dinletiyorlar.

Hitabet gücü açısından ikisi arasında bir fark görmüyorum fakat Erdoğan’a karşı seçim kazanmak için sadece güzel konuşmak yetmez.

Erdoğan’ı yenebilmek için en az Erdoğan kadar siyasi ağırlık ve karizmaya sahip olmak gerekir.
Karizma dışında halkın güvenini kazanacak karakterde olmalı. Yani halk, Erdoğan’dan vazgeçeceği kişiye baktığında ” Bu insan ülkeyi derleyip toplayacak ağırlığa ve yeteneğe sahip” demeli
En önemlisi ise kutuplaşmaya son verecek biri olmalı. Ne sağa ne de sola itici gelmemeli
Bu 3 kriteri düşündüğümde de Meral Akşener ve Muharrem İnce arasında pek fark yok.
O zaman hangi aday diğerinden daha fazla kazanma potansiyeline sahip? Bana göre aklım ve kalbim Akşener diyor.

Neden Akşener? Madde madde yazıyorum

1- Her şeyden önce sağcı bir siyasetçi. Muharrem İnce her ne kadar sağ seçmen için antipatik biri olmasa da Erdoğan’ı bir sağcının yenme olasılığı solcudan daha fazladır.

2- Kadın olması bir adım öne çıkarıyor ve heyecan yaratıyor. 95 yıllık Cumhuriyet tarihimizde ilk kez bir kadın Cumhurbaşkanının olma olasılılığı Erdoğan’a karşı daha heyecan yaratacak bir faktörÇ

3- İYİ partinin yeni kurulmuş bir parti olması da Akşener’i bir adım öne çıkarıyor. Türk milleti, kaos dönemlerinde her zaman mevcut olanı değil yeni olanı alternatif olarak görmüştür.

Yani milletimiz büyük kaos yaşadığı dönemlerde mevcut partilere ”Çare olsaydı şimdiye kadar olurdu”gözüyle bakıp yeni partiye umut bağlıyor. ANAP ve AKP bu psikolojiyle iktidara geldiler.

4- İktidarın sürekli Akşener’i mağdur edip hedef alması Akşener’in ikinci turdaki şansını arttırıyor. Seçmenin gözünde kavga Akşenerle Tayyip arasında. Çünkü insanlar aylardır bu iki siyasetçinin kavgasını izliyor.
Artık iş düelloya dönüşmüş gibi… Bir tarafta iktidar, bir tarafta yeni bir umut… Muharrem İnce’nin adaylığı çok geç açıklandığı için Erdoğan ve Meral Akşener çekişmesini kendi lehine çevirmesi pek mümkün gözükmüyor. Muharrem İnce yine bildiğimiz Muharrem İnce konuşmalarını yapıyor hepsi bu.

Dinleyince zaman zaman güldürüyor helal olsun dedirtiyor ama ikinci turda Erdoğan’ın karşısına koyduğumda olmuyor. Bir şeyler eksik kalıyor. İşte o eksikleri Akşener’de gördüğüm için ikinci turda bana göre Akşener’in kazanma şansı daha fazladır.

24 Haziran’da ikinci tura kalan aday Muharrem İnce de olsa Meral Akşener de olsa 8 Temmuz’daki ikinci tur seçimleri Türk milletinin kaderini belirleyecek. Ya 16 yıldır devleti beka sorunu yaşatanların Türkiye’ye daha büyük sorunlar yaşatmasına DEVAM diyeceğiz. Ya da devleti beka sorunu yaşatanlara TAMAM diyeceğiz.

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla