8.2 C
Berlin
06:33 - 25/02/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Dr. Ali Sak

Dr. Ali Sak arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

EMZİRMEK, ZEKA VE DİLSEL GELİŞİM

16:18 - 07/03/2011

Kanadalı bilim adamları tarafından altı buçuk yıl süren ve yaklaşık 14 bin çocuktan elde edilen kapsamlı bir bilimsel çalışmada emzirmenin çocuklarda boy, adipozite (aşırı kilo), tansiyon, kariyes, alerji, astım, zekâ ve bilişsel (kognitif, zihinsel) gelişim üzerindeki etkileri araştırılmış. Araştırma dizaynına göre 7108 çocuğun en az 3 ay boyunca sadece emzirilerek beslenmesine dikkat edilmiş. Buna karşılık kontrol grubunda ise 6781 çocuk normal uygulamaya tabii tutulmuş. Her iki gruptaki çocuklar altı buçuk yaşına geldiklerinde gereken testler uygulanarak farklar tespit edilmiştir. Elde edilen verilere göre en az üç ay emzirme süresi çocuğun boyu, adipozite, yüksek tansiyon, kariyes, alerji ve astım vakalarında, daha önceki çalışmalara kıyasla, olumlu bir etkileşim istatistiksel olarak kanıtlanamamıştır.

Emzirme çocuğu daha zeki yapıyor
Buna karşılık emzirmenin çocukları daha zeki yaptığına dair güçlü kanıtlar dikkat çekmekte. Yapılan zekâ testlerinde ve diğer bilişsel gelişmelerde (örneğin düşünme, öğrenme ve hafızaya alma) emzirilen çocukların çok daha iyi sonuçlar elde ettikleri kanıtlanmıştır. Elde edilen verilere göre sadece emzirilerek beslenen çocuklar diğer gruba göre ortalama artı 7,5 puan dilsel zekâ (verbal intelligence), +2,9 puan dilsel kaynaklı olmayan zekâ (nonverbal intelligence) ve +5,9 puan genel zekâ ve diğer bilişsel gelişmelerde elde etmişlerdir. Ayrıca öğretmenlerden edinilen bilgilere göre emzirilen gruptaki çocuklar okulda hem okumada, hem de yazılıda çok daha başarılı oldukları kanıtlanmıştır.

Emzirmenin zekâ ve bilişsel gelişim üzerindeki etkisinin nedeni tam olarak bilinmemesine rağmen bir takım nedenler öne sürülmektedir. Anne sütünün içerisindeki bazı besin maddeleri üretilmiş (formel) besin ürünlerinde yoktur. Örneğin bunlardan bir kaçı beyin gelişimi için önemli olan omega-3 ve DHA amino asitlerdir. Ayrıca daha önceki araştırmalarda anne sütünün içerdiği antikorlar nedeniyle çocuğu ilk aylarda enfeksiyon hastalıklarına, örneğin çok sık görülen kulak iltihaplanmasına, karşı koruduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Emzirme çocuk ile anne arasındaki bağı güçlendirir
Beyin gelişiminde önemli olan maddelerin yanı sıra çok daha önemli bir olguyu unutmamak gerekiyor. Emzirmek çocuk ile annenin arasındaki iletişimi olumlu yönde etkilemektedir. Psikolojik ve bedensel bazda etkileşim sonucu anne-çocuk ilişkisi ve iletişimi çok daha olumlu gelişmekte. Bu olumlu etkileşim sonucu çocuğun hissetmiş olduğu güven hissi, beyinsel gelişimi ve bununla beraber dilsel ve düşünsel zekâsı da gelişmektedir. Deyim yerindeyse „çocuklar dilsel yeteneklerini ve anadillerini annelerinden emerek öğrenmekteler”.
Emzirme esnasında olumlu yönde etkilenen sadece çocuk değil, anne de bu etkileşimden olumlu payını almaktadır. Örneğin emziren anneler kendini daha huzurlu hissetmekte, daha çok kalori yakmakta, doğum sonrası rahmin ve kiloların daha kısa sürede normal şeklini alması gözlemlenmektedir. Ayrıca emziren annelerde meme, rahim ve yumurtalık kanser riskinin önemli ölçüde düşük olması emzirmenin getirdiği olumlu etkileşiminin sonuçlarından anne nezdindeki bir kaç örneğidir.

Çocuğunuzu ilk 12 ay süresince emzirin
Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı uzmanların tavsiyesine göre annelerimiz çocuklarını ilk üç aylarda mutlaka, daha uygun olanı ilk 12 ay süresince emzirmeleridir. İlk aylarda emzirmeyle başlayan bu olumlu anne-çocuk etkileşiminin ileriki yıllarda da (ilk 6-7 yıl) sürdürülmesi hem çocuğun zihinsel gelişimini pekiştirmek, hem de onun bilişsel ve duygusal zekâsını geliştirmek açısından çok önemlidir.

Dr. Ali Sak

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla