20.8 C
Berlin
07:20 - 13/08/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Rüştü Kam

Rüştü Kam arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

EKREM İMAMOĞLU, BELEDİYE BAŞKANI DEĞİL DE CHP GENEL BAŞKANI GİBİ KONUŞTU

23:40 - 11/11/2019

Sevgili Kenan Kolat ile dostluğumuz 1989 yılına kadar gider. Ben o zaman Almanya Türk Televizyonu

(TFD) ’nun Genel Yayın Yönetmenliği’ni yapıyorum.

Kenan da o zaman öğrenci derneği başkanı idi (BTBTM) 1980 Darbesi’nin üzerinden kısa denecek kadar süre geçmişti. Dünya görüşleri farklı olan gruplar arasındaki buzlar daha erimemişti. TFD Televizyonu bu grupları kendi stüdyosunda bir araya getirerek, seçilen ortak konu üzerinde, karşılıklı olarak tartışmalarını başaran ilk televizyondur. Türkiye’de henüz ulusal televizyonların olmadığı dönemdir o dönem. Kenan Kolat sonraki dönemlerde, Türkiye halkına hizmet etmeye devam etti. Şimdi de CHP Berlin Birliği Başkanlığını yürütüyor.

“Ekrem İmamoğlu ile halkımızı kahvaltıda buluşturacağız, seni de aramızda görmekten mutluluk duyarız” dedi bir toplantıda Kenan Kolat bana. Ben de Kenan’ın davetine icabet ettim. Lüks bir otelin salonunda buluştuk. Masalar numaralanmış. İsimler de masalara yazılı olarak konulmuş. Kimin kaç numaralı masada oturacağı belli. Kapıdaki görevliye isminizi söylüyorsunuz ve o size masanızı gösteriyor. Organizasyonun titizlikle hazırlandığını farkediyorsunuz. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu salona henüz gelmeden, kendisiyle birebir fotoğraf çekilmeyeceği, ama kahvaltıdan sonra gruplar halinde fotoğraf çekileceği ilan edildi.

Ekrem İmamoğlu salona alkışlar eşliğinde eşiyle birlikte girdi. Davetliler ayakta karşıladılar İmamoğlu’nu. Ve kahvaltı masasına oturdular. Biraz önce kürsüden fotoğraf konusunda yapılan anonsa kimse aldırmadı, deklanşörlere basılmaya devam edildi. Bu konuda defalarca hatırlatma yapılmasına rağmen sonuç alınamadı. İmamoğlu aşkı böyle bir şey olsa gerek. Aynı karede onunla beraber olmanın ayrıcalığı var demek ki.

Kahvaltıdan sonra Kolat, davetliler arasında müttefikleri Saadet Partisi’nin temsilcilerinin, İyi Parti’nin temsilcilerinin ve Cem Evi temsilcilerinin salonda olduklarından diğer misafirleri haberdar etti. Duyurulardan sonra Kenan Kolat kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasında; Türkiye ile Almanya’nın arasının açılmasının buradaki yaşayan Türkiyelilere zarar verdiğinin altını çizdi.

Sonrasında da İmamoğlu’nu kürsüye davet etti. Hemen sonra eşi Dilek Hanım da kürsüye davet edildi. Önce anlayamadık bu davetin nedenini. Öğrendik ki, çocukları Semih’in o gün doğum günüymüş. Çocuk yoktu kürsüde ama, olsun, anne ve babası onun için pastasını kestiler, mumlara üflediler.

Ekrem İmamoğlu konuşmasının içinde İstanbul’un Büyükşehir Belediye Başkanı olarak yaptığı çalışmalardan bir cümle bile sarf etmedi.  Konuşmasının merkezine demokrasiyi ve cumhuriyeti koydu. İstanbul halkının da kendisini seçerek demokrat olduklarının ispatını yaptıklarını söyledi. Berlin duvarı yıkıldığında 18 yaşında olduğundan bahisle: “Üniversitede okuyordum ve insanların buluşmasını, kucaklaşmasını, özlemle birbirine sarılmasını, özgürleşmesini derinden hissetmiştim. Nerede olursa olsun, özgürlük, buluşma, kucaklaşma bence dünyadaki herkesin yüzünü güldürür. Şu anda verdiğimiz mücadele de tamamıyla budur. Ortak bir harekettir. Berlin’deki duvarın yıkılışı, demokrasiyle, özgürlükle, cumhuriyetle, bağımsızlıkla birleşen duyguların, dünyaya ne kadar derin ve güzel mutluluklar yaşattığının bir göstergesidir. Duvarın yıkılışının günümüze de çok derin mesajları vardır. O günden bugüne 30 yıl geçti. Şunu unutmayalım ki bu ortak mücadele devam ediyor. İnsanların mutluluğu için, özgürlüğü için devam ediyor. İyi ki Berlin’deki duvar yıkılmış. Tahmin ediyorum ki, dünyada bu anlamda yıkılacak daha çok duvar var.” Dedi.

İntibam odur ki; İmamoğlu Berlin’e belediye başkanı olarak gelmedi veya getirilmedi. Parlatılmak için davet edilmiş olmalı. İmamoğlu şu anda parlatılıyor. Zamanı gelince daha yüksek makamlara aday  göstermek için parlatılıyor. Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz ile ve Dışişleri Bakanı Heiko Maas’la bir araya gelmeleri ve her iki görüşmenin de basına kapalı olarak gerçekleşmesi benim tezimi kuvvetlendirmektedir. Bekleyip göreceğiz…

Rüştü Kam

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla