20.1 C
Berlin
20:37 - 06/04/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Hasan Arslan

Hasan Arslan arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

DAĞ FARE DOĞURDU

14:18 - 22/03/2020

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın koronavirüs nedeniyle alınan önlemler kapsamında yapılacak harcamalar için 100 milyar TL (Yaklaşık 15 milyar dolar) kaynak seti ayırdıklarını açıklaması üzerine diğer ülkelerin koronavirüs salgını nedeniyle ne kadar bütçe ayırdıklarına araştırmışlar bu işe kafa yoranlar… İşte ülkeler ve ayırdıkları bütçe:

Almanya: 568 milyar Euro, İngiltere: 360 milyar Euro, Fransa: 300 milyar Euro, İspanya: 200 milyar Euro, Hollanda: 100 milyar Euro, İsveç 30 milyar Euro, Çin: 25 milyar Euro,

Türkiye: 13, 88 milyar Euro (100 milyar TL’yi 6,55’e bölelim önce: 15, 26 milyon Dolar ediyor bugünkü kurla. 1 Euro’nun 1 Dolar karşısındaki değeri 1,08. 15,26’yı da bu 1,08’e bölersek 14, 13 milyar Euro sonucuna ulaşıyoruz.)

Güney Kore 4,07milyar Euro

Bu arada AB 37 milyar Euro’luk Corona fonunu onayladı.

Bu paradan hangi ülkenin, ne kadar pay alacağını da belirlemişler.

Buna göre;

Polonya 7.4 Euro, Macaristan 5.6 Euro, İspanya 4.1 Euro, Romanya 3.1 Euro, Slovakya 2.5 Euro, İtalya 2.3 Euro, Yunanistan 1.8 Euro, Litvanya 1.5 Euro, Portekiz 1.4 Euro, Hırvatistan 1.2 Euro kullanabilecekler Covıd-19 için.

Cumhura başkan; (Nedense, nedeni de belli ya! Tam anlamıyla bencillik. Yılan bana dokunmasın anlayışı!) Çankaya Köşkü’nde düzenlettiği toplantıda 19 maddelik önlem paketini açıkladı. Ben de canlı yayını izledim.

Buna göre:

1-Sinema-Tiyatro, konaklama, yiyecek-içecek, tekstil-konfeksiyon ve etkinlik-organizasyon sektörleri için muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin nisan, mayıs ve haziran ödemelerini 6’şar ay erteliyoruz.

Hastalıkla ne ilgisi var? Geçiniz!

2- Konaklama vergisini kasım ayına kadar uygulamayacağız.

Dünyanın, neredeyse tüm ülkelerinde sokağa çıkma yasağı getirildi. Geçiniz!

3- Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerini nisan, mayıs ve haziran ayları için 6 ay süreyle erteledik.

Bu önlemin Covid-19’la ne ilgisi var? Geçiniz!

4- İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18’den yüzde 1’e indiriyoruz.

Yukarıda da belirttik. Alo! Sokağa çıkma yasağı koydunuz ülkede. İyi de yaptınız. İyi yaptınız da bu ne şimdi? Geçiniz!

5- Kovid-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlayacağız.

Ehven-i şer. Eyvallah!

6- İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği vereceğiz.

Bunun anlamı da hastalığa karşı bir anlam olabilir mi? Kimi korumaya alıyorsunuz? Geçiniz!

7- Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank’a olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak erteleyeceğiz.

Ya? Peki kredi borçlarını ödeyemeyecek duruma düşen sıradan yurttaş ne yapacak? Geçiniz!

8- Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere vereceğiz.

Gene firma, gene KOBİ! Vatandaş bunun neresinde? Geçiniz!

9- Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşvik edeceğiz.

Hastalanan yurttaş krediyi neresine soksun a şaşkın? Sende hiç akıl, izan yok mu? Geçiniz!

10- 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10’a düşüreceğiz.

Hele şuna bak! İnsanlar can derdinde, bu da kasap ya, kan derdinde. Yahu adam ölüyor.

Neylesin senin evini, neylesin senin kredini? Geçiniz!

11- Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline ‘mücbir sebep’ notu düşülmesini sağlayacağız.

Gene firma, gene kapital. Birinin çıkıp da buna insanın en yüce değer olduğunu öğretmesi mi gerekiyor? Öğrenir mi? Kuşkuluyum. Geçiniz!

12- Asgari ücret desteğini devam ettireceğiz.

Eyvallah!

13- Mevzuatımızdaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesini temin edeceğiz.

Eyvallah!

14- Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alacak, bundan faydalanmak için gereken süreçleri kolaylaştırılacak ve hızlandırılacağız. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyetini azaltmış olacağız.

İyi, hoş da, yevmiyeyle çalışana ne vereceksin? Adam çalışmazsa parası yok. Evine ekmek alamayacak. Onun yaşamına hangi biçimde dokunacaksın? Geçiniz!

15- En düşük emekli maaşını 1.500 liraya yükseltiyoruz.

Eyvallah!

16- Emeklilerin bayram ikramiyesini Nisan ayı başında ödüyoruz. Yine emeklilerimizin maaş promosyon ödemelerinin de, şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın, doğrudan hesaplarına yatırılmasını sağlıyoruz.

Eyvallah!

17- Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayırıyoruz.

Yetecek mi? 82 milyonun ne kadarının bu desteğe gereksinimi var, biliyor musun? Sen; önce, cumhura başkan olmanın gereğini yap! Sana, hiç gerekçesiz „Partili Cumhurbaşkanı “denmediğini bir anla. Partili olanın bütün cumhurun başkanı olamayacağı hele bir dank etsin kafana. O zaman içtenliğinden kuşku duymayacaktır halkımız.

18- İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresini 4 aya çıkartıyoruz.

Bunun hastalıkla ne ilgisi var? Geçiniz!

19- Tek başına yaşayan 80 yaş üstü yaşlılarımız için, sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşan periyodik takip programını devreye alıyoruz.

Eyvallah!

Yazı biraz uzun oldu. Okusun diye hep kısa yazarım işin gerçeği. Anlayışınıza sığınıyorum.

Dilimizde bir özdeyiş vardır. „Dağ fare doğurdu! “der. Tamı tamına budur sonuç.

Dağ fare doğurdu.

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla