4.3 C
Berlin
16:03 - 26/02/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Metin Es

Metin Es arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

CHP YURT DIŞINDA BU KAFAYLA 4.PARTİ OLUR

20:25 - 14/04/2016

CHP YURT DIŞINDA BU KAFAYLA 4.PARTİ OLUR  

Avrupa’da 3 yıldan bu yana örgütlenen CHP Avrupa Birlikleri ne yazık ki beklentilerin ve hedeflenen çıtanın çok gerisinde kaldı. 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde zorlukla 3. parti olabildi. Çünkü MHP’de Bahçeli’ye karşı olan önemli bir grup Avrupa’da seçim çalışması yapmadığı gibi sandığa da gitmedi. Şayet seçim çalışması içinde olmuş olsalardı, muhtemelen MHP Avrupa’da 3.parti olacaktı.

Kuruluşundan beri yakından takip ettiğim CHP Birlikleri içinde ciddi anlaşmazlıkların olduğunu da biliyorum. Özellikle Münih, Hamburg ve Berlin’de yönetimde sıkıntılar dışarıya taşmış vaziyette. Kaldı ki NRW CHP Birliği de farksız değil. Sürekli eleştiri bombardımanına tutuluyor. Keyfi uygulamalar yapılıyor. İsteyeni üye, istemediklerini üye yapmıyorlar. 

CHP Avrupa Birlikleri yönetiminde görev alan ve bazılarını yakından tanıdığım arkadaşların iyi niyetinden şüphem yok. Ancak iyi niyetle sonuca gidilmiyor. Memleketin durumu ortada. Avrupa’daki sosyal demokratlara bu bağlamda büyük iş düşmekteyken, buradaki örgütlenmeyi büyütüp motive edecek önemli ve kayda değer bir çalışma yok.  

3 yıl önce Bochum’da başlatılan mitingden sonra Essen ve Düsseldorf’taki mitinglerin dışında klasik dernek ziyaretleri, kısıtlayıcı düzeyde bir kaç çalıştay ve toplantılar. 
Ayrıca sosyal medyada paylaşılan bolca fotoğraflar.

Sosyal devlet anlayışının hâkim olduğu, insan hakları, demokrasi ve özgürlüğün yaşandığı Almanya’da AKP’nin oy oranını Türkiye’den daha fazla alması kuşkusuz ki, her kesimi hayrete düşürmüştür.

Yarım asırdan beri Almanya’da yaşamalarına rağmen buradaki toplumun büyük bir kısmının dini kullanan, hırsızlıkla, yolsuzlukla anılan, demokrasinin, insan haklarının, laikliğin, adaletin, basın özgürlüğünü rafa kaldıran bir iktidara oy vermesi dikkat çekicidir. 

Yasama, yürütme, yargıyı eline geçirmiş ve bütün kurumları kuruluşları kendine bağlamış, doğuda silahların, batıda bombaların patladığı Türkiye’de, Avrupalı aslan sosyal demokratların bu duruma neden seyirci kaldıkları veya var olan örgütlenme içinde olmadıklarının yegâne nedeni elbette başarısızlıktır. 

Türkiye’deki CHP Parti yönetiminin de başarısızlığı ayyuka çıkan yurtdışı örgütlenmesinden rahatsız olduğu bilinmektedir. Hatta Durdu Özpolat’ın sorumlu olduğu dönemde var olan örgütlenme son anda bazı girişimlerin sayesinde diskalifiye edilmekten kurtulmuştu. 

İddiaya göre CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun dondurduğu, ancak genel başkan yardımcısı Tekin Bingöl’ün geçtiğimiz günlerde CHP Avrupa Birlikleri ile birlikte katıldığı çalıştay var. Bu çalıştayda her kesimi kucaklayacak, gerek var olan örgütlenmeleri içine alacak, gerekse dışardaki büyük sosyal demokrat potansiyeli kazanarak örgütün güçlü olmasını sağlayacak kararlar kimseyi tatmin etmedi. 

Hal böyle olunca Avrupalı aslan sosyal demokratların dağınıklığı devam etmekte. Genel merkezin pek önemsemediği veya kendi haline bıraktığı yurtdışı örgütlenmesinin çözümsüz bırakılmasını anlamak mümkün değil. Var olan ve her kesimi kucaklayamayan, beklentilere ve hedeflere ulaşamayan CHP yurtdışı örgütlenmesi olası erken seçimde kanımca 4.parti olur. 

Şayet bu olasılıktan kurtulmak isteniyorsa, Avrupalı sosyal demokratların içindeki bazı koltuk sevdalı yoldaşlarına kırmızı kart gösterme zamanı gelmiştir. Âmâsız, fakatsız, koşulsuz bir araya gelmek zorunda olduklarını bilmeleri gerekmektedir. Her şehirde örgütlenmeye, siyasi parti, sendika ve sivil toplum kuruluşlarıyla bir kıvılcımın öncülüğünü başlatabilirler. 
Çünkü Avrupalı sosyal demokratların ufku, Türkiye’deki sosyal demokratlardan daha açık. 

Hem bu şekilde dağınık ve seyirci kalmaktan bıkmadınız mı?

Metin ES 

 

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla