7 C
Berlin
21:11 - 23/02/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Ahmet İncel

Ahmet İncel arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

CENNET VE CEHENNEM 

14:18 - 24/12/2016

CENNET VE CEHENNEM 

Geçenlerde Münih’teki bir psikiyatri kliniğindeki bir hasta ile görüşmem rica edildi ve kabul ettim. Hastamız 30 yaşında, bir yıl önce Müslüman olmuş Alman bir bayandı. Sürekli bir huzursuzluk, bir telaş, endişe ve korku içerisinde olan bayanla konuşmaya başlayıp onu tanımaya çalıştım. Bir süre sonra beynindeki korkuyu bir soru şeklinde bana yöneltti:

“Cennette, peygamber efendimize komşu olmak için neler yapmalıyım?”
Evet, bayanın terk korkusu yeni olduğu Müslümanlığı koşullarını yeterince getiremeyip, cennete gidememek. Tüm yaşam amacı sadece cennete gidebilmek olmuş…
İlk bakışta bu güzel bir gaye olarak görülebilir, ama yaşamın her saniyesini bir imtihan olarak görüp, o baskı altında yaşamak kadıncağıza psikolojik sorunlara neden olmuş. Sürekli olarak “acaba abdestimi alırken bir hata yaptım mı? Acaba namazımı kılarken yeterince konsantre olabildim mi? gibi sorularla bunalıma girmiş. Yani Müslüman olmanın tek hedefi olarak cennete girmek olduğunu düşünüyor. Günümüzde tek hedefin cennete girmek olduğunu düşünüp te canlı bomba olanların durumunu göz önüne alarak bayanla bir saatten fazla konuştuk, tabii konuşmamızın içeriğini yazmayacağım. Fakat ona anlattığım şu öyküyü size de anlatmak isterim:

Bugün maalesef adı politikaya alet edilmek istenen Rabia el-Adeviye, bir elinde meşale diğer elinde bir kova su ile Basra sokaklarında gezinmekteydi. 

“Biz zaten seni deli biliriz de, bu yeni deliliğin sebebi nedir?” diye sordular. İşte onun günümüze kadar ulaşan feryadı:

“Bize söylendi ki, eğer dinimizin kurallarını takip edersek, cennete gidip sonsuza kadar keyif içinde yaşayacağız. Eğer kurallara karşı çıkarsak, cehennemin kızgın ateşleri içinde yanacağız. O nedenle, herkes sadece kurallara uyup yeryüzündeki zamanını doldurmak peşinde.

İyi insan olmanın sebebi cennet için verilen söz oldu.
Kötülükten korunmanın sebebi de cehennemden korku.

İşte onun için cenneti ve cehennemi arıyorum.
Bir bulursam, elimdeki bu meşalenin ateşiyle cenneti yakıp yok edeceğim. Bu su ile de cehennemin ateşini söndüreceğim.

Böylece, hepimiz, cennet rüşvetinden veya cehennem korkusundan değil, iyiliğin güzelliğinden dolayı iyi insan olacağız”…
Bence cennet te biziz cehennem de… 

Ahmet İNCEL

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla