10.2 C
Berlin
15:06 - 27/09/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Metin Es

Metin Es arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

BAŞBAKAN İSTİFA ETMELİ

17:11 - 26/12/2013

Bunu ben demiyorum, bakanlıktan istifa eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar diyor ve bütün ihalelerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın haberi ve imzası olduğunu iddia ediyor.

Bakanlıktan ve milletvekilliğinden istifa eden Erdoğan Bayraktar, “Her şey Başbakan’ın onayıyla yapıldı. Bu milleti ve vatanı rahatlatmak için, gerekiyorsa Başbakan istifa etsin.” dedi. Bakanlıktan ziyade milletvekilliğinden istifa etmesi bence çok onurlu bir davranıştır. Çünkü milletvekilliği zırhını ve dokunulmazlığını üzerinden kaldırmak her yiğidin harcı değildir.

17 Aralık’taki bakan ve çocuklarını kapsayan büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonundan sonra üç bakanın istifası gündemi müthiş sarstı. Başbakan Erdoğan, daha dün „bakanlarımızı yedirmeyiz” diyordu, şimdi „aramızda çürükleri ayıklıyoruz” diyor. Hani bu komploydu, birileri düşmanlık yapıyordu. Çamur atmak isteyen ve hükümeti gezi olaylarıyla beraber düşürme eğilimindeki belirsiz güçler vardı. Dış mihraklar falan ve faiz vurguncuları. Hani çocukları ve babaları tertemizdi. Şimdi ne oldu! Avrupa’da benzer bir olay yaşanmış olsa ve bakanlar istifa etse ve bir bakan çıkıp ta Başbakanı suçlayıp istifa dilekçesini verse, kesinlikle hükümet istifa ederdi. Düşünüyorum da Erdoğan Bayraktar, Başbakan Tayyip Erdoğan’a „istifa etmeli” diyorsa, kesinlikle bildiği çok şey var demektir. Düşünün, Erdoğan Bayraktar’ın iddiasına göre, soruşturmada yer alan ve onaylanan imar planlarındaki dosyaların Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ve bilgisi dahilinde yapıldığıdır. Korkunç bir şey olsa gerek. Bakan Bayraktar, bu soruşturma kapsamında istifa ediyor ve Başbakan Erdoğan’ı da suçluyorsa, gerçekten Başbakan Erdoğan istifa etmelidir.

Hırsıza alkış tutan zihniyet

Reza Zarrab’ı tanımadıklarını ve bir araya gelmediklerini öne süren bakan ve yakınlarının sayısızca birlikteliğini ortaya çıkaran fotoğraflarını bir tarafa bırakalım, öyle bir toplum olmuşuz ki, hırsıza alkış tutuyoruz. Reza Zarrab’ın eşi Ebru Gündeş’in canlı yayındaki ağlamalı durumuna insanlar olumsuz tepki göstereceğine alkış tutuyor. Sözde kendini dindar, inançlı sayan insanlar hakkını haram edeceklerine, hala hırsızlığı saçma sapan gerekçelerle örtbas etmeye çalışıyorlar. Neymiş efendim, eski hükümetler ve bakanlar „yapmadı mı”, „Herkes yiyiyor o da yesin”, „Başka ülkelerde olmuyor mu”, Yok „bunlar çok çalıştı” Bu tür mantıksız gerekçelerle hırsızı korumaya almak, hırsızlığı desteklemektir.

11 yıldan beri hükümetin en büyük destekçisi Fetullah Gülen’in beddualı görüntüleri, şeriat devleti olma yolunda büyük efor sarf eden, Türkiye’nin içinde bulunduğu acı durumu nasıl gözler önüne seriyor. Muhalefet beddualarla yapılır bir duruma gelmiş. Tabi burada Fetullah Gülen hocanın hakkını yememek lazım. Yaptığı muhalefeti, 11 yıldan bu yana sağından, solundan kimse Türkiye’de yapamadı. Peki, Başbakan Erdoğan’ın Pakistan şovlu gezi dönüşünden sonra kendisini karşılayan kefenli gençlere ne demeli! Açıkçası korkunç bir şey. „Milyonları içeride zor tutuyorum” nidası varmışçasına „kefenlileri mezara göndermeye hazırım” gibi mi acaba. Kefeni dilinden düşürmeyen Başbakan Erdoğan, kendisini karşılayan acıması gereken kefenli gençlerle gurur duyuyor.

Başbakan ve hükümeti için zor bir süreç devam ediyor. Bakalım istifa eden mesai arkadaşı Erdoğan Bayraktar’ın açıklamalarıyla da gurur duyacak mı! Ya da „başbakan da istifa etmeli” diyen eski bakanın önerisini ciddiye alıp, istifa edecek mi?

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla