19.3 C
Berlin
09:23 - 12/08/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Ender Özerdem

Ender Özerdem arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

AYASOFYA`NIN İÇİNE KAÇ PAPAZ SIĞAR?

18:45 - 11/07/2020

Cami olacaksa adını da değiştirmek lazım. Üç aylardan birinin adını verebiliriz;

Recep, Şaban, Ramazan.

Olmadı 15 Temmuz Camisi desek, daha anlamlı olabilir.

Üç aylar değil de liderimizin ismi olarak Recep desek adına, 15 Temmuz’da aklımıza gelir dolaylı yoldan. Tarih kitapları darbe denemesini yazdığında, Cumhurbaşkanımızın adı geçmeden yazamayacak neticede. Mevcut yapılanmanın güç kazandığı ve daha derinlere işlediği dönemlerin tek yöneticisi kendisiydi, nasıl yazmasınlar.  Belki de “kandırılmışlar “diye bir başlık altında incelerler siyasetçileri.

2014 yıllarında Fetullah Gülen, Hükümeti sıkıştırmak için “Ayasofya cami olsun” diye gündem oluşturdu deniliyordu. O yıllarda açılsa suçlu Cemaat olacaktı, şimdi açılırsa güçlü AKP gözükecek.

Her şey tartışılabilir, kim haklı zaman gösterir. Fakat zamanlama çok yanlış.

Virüs belası ortalığı kasıp kavururken zamansız.

Eski Hoca efendilerinin yaptıklarının ekonomiye verdiği zarar ortada iken zamansız.

Gençlere iş yok, ihtiyarlara emekli maaşı yetmiyor. İş bulsa asgari ücretle geçinilmiyor. Avrupa’ya ihracat yapmadan, ya da Avrupa’dan borç almadan işler zor olur. ABD desen zaten dünyanın en güçlü ülkesi. Düşük bir Ermeni nüfus bile ABD içinde bu kadar ses çıkartırken, gerisini düşünmek bile istemiyorum.

Birde asıl derdimiz başka yerden gelecek. Daha öncede yazdığım gibi Rusya zaman zaman, ABD karşısında bize destek verse de Ayasofya işinde karşımıza geçecektir.

İbadete açıldıktan sonra dış güçler ekonomiye kendince “haklı “olarak saldırırlarsa, siyasetçilere hiçbir şey olmaz bilesiniz.

Siyasetçi açlıktan etkilenmez, işsizlikten zarar görmez. Çok karışırsa ortalık biri gider öteki gelir fakat birbirine zarar vermez. Hatta önce küfrettiği destek isterse, yarın övmeye bile başlar birkaçı.

Müze olarak kalması veya ibadete açılması bugünün ve bu şartların işi değildi kısacası. Yok dik duracaksanız dış güçlere karşı o zaman yanınızdayım. Ekonomi etkilenmeyecekse, işsiz bir nesil olmayacaksa daha net anlatmak gerekirse her şey yarın dünden iyi olacaksa mesele yok.

Fakat Papaz davasını hatırlatmak isterim. Bir Papaz ortalığı karıştırmıştı ya hatırlarsanız, bu mesele koskoca Kilise!

Ayasofya’nın içine kaç Papaz sığar, varın siz hesaplayın.

Ekim sonunda ABD başkanı Trump bu konuya el atar, seçimlerde iç siyasete meze yaparsa, işte o zamanda beni hatırlayın!

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla