4.3 C
Berlin
16:54 - 26/02/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Metin Es

Metin Es arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

ATEİSTİN ALEVİSİ, SÜNNİSİ OLMAZ

19:57 - 29/04/2014
ATEİSTİN ALEVİSİ, SÜNNİSİ OLMAZ 


Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un ODTÜ’de yaptığı açıklama ve Başbakan Erdoğan’a karşı sergilemiş olduğu tutumu ve politik çizgisi basında büyük yer aldı. 

Genel olarak Gauck’un tutumu destek gördü. Tabi bunun üzerine Başbakan Erdoğan, çok kızmış olacak ki, AK Parti grup toplantısında sert açıklamalarda bulundu. Gauck’un Türkiye’nin gidişatına yönelik olarak “çok ürkütücü buluyorum”, Erdoğan’ın Alman Cumhurbaşkanı’na “hala rahip” yakıştırması bir krize neden oldu. 

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “Almanya Ateist Alevileri destekliyor. Almanya’da Ali’siz Alevilik denen bir olay var, yani ateist bir anlayışın, Alevilik kisvesi altında, kendilerinin de desteklemiş olduğu bir yapı var, bunu bize yansıtıyorsun” ifadesi gündeme bomba gibi oturdu.

Başbakan Erdoğan, Almanya’nın ateist Alevileri desteklediğini ifade etmesi açıkçası şaşırtmadı. Çünkü öteden beri Alevilere karşı önyargılı olduğu bilinmektedir. Daha önce “Cem evi cümbüş evidir”, “ucube” ve son alarak ta “ateist Aleviler” söylemi Alevi vatandaşların tepkisine neden oldu ve olacak.

Açıkçası Başbakanın bu sözlerinden ben şunu anlıyorum. Gezinin arkasında Almanya var. Almanya Ateist Alevileri destekliyor. Gezideki eylemciler Ateist Aleviler. Dolayısıyla Ateist Aleviler dış mihrakların desteğini alıyor. Gerçekten şaşırtıcı bir durum. Başbakanın kafası gerçekten çok karışmış. 

Almanya’nın en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olan AABF’nin bünyesindeki Cem Evlerinde ibadet yapıldığına yazdığım haberlerden şahit oldum. Kaldı ki Alman okullarında Alevilik dersleri verilmektedir. Alman devleti Aleviliği bir inanç toplumu ve AABF’yi de inanç kurumu olarak kabul etmiştir. 

Başbakan Erdoğan’ın Ateist Alevi diye hitap etmesi kanımca haksızlık ve harekettir. Başbakan olarak böyle bir tespitte bulunması öncelikle doğru değildir. Kaldı ki çok dindar olan Başbakan’a hatırlatmakta fayda var. Çünkü ateistin Alevi’si veya Sünni’si olmaz. Ateistin dini olmaz. 

Öte taraftan Başbakan Erdoğan NSU cinayetlerine ve göçmenlerin evlerine yapılan kundaklamaları hatırlatıyor. Öyle de sormak lazım Başbakan’a, bu durumda başbakan ve hükümeti ne yaptı. NSU davasındaki gözlemci ve takipçiliğiniz ne durumda? Kundaklamalar olduğunda neler yaptınız? 

Binlerce göçmen ailenin çocukları ellerinden alındı. Hükümet neden sessiz kalıyor. Yeşil Holding mağdurlarına 12 yıldan beri neden bir çözüm getirmediniz. 

Deniz Feneri vurgununu niye kapattınız? 

Metin ES

Gazeteci 

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla