12.1 C
Berlin
08:13 - 21/09/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Ali Gültekin

Ali Gültekin arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

ALMANCI-YABANCI 

07:28 - 14/08/2020

Avrupa ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşları ve Türk kökenli Avrupa vatandaşlarının vatandaş zedeler, yeşil sermaye zedeler, merkez bankası zedeler, kooperatif zedeler… halkasına covid-19 zedeler eklendi.

Türkiye Avrupa ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşları ve Türk kökenli Avrupa vatandaşlarının yaz tatillerini Türkiye’de geçirmeleri için Avrupa ülkelerinde yoğun diplomasi yürüttü.

Avrupa ile yaptığı anlaşmalar gereği ülkeye gelenlerin ülkeden çıkışlarında covid-19 testi yaptıracaklarının teminatını verdiler.

Türkiye bu kesimler üzerinden pandemi döneminde döviz girişi sağlamayı çok önemsedi.  Sadece döviz odaklı bir çalışma yürütülünce yapılan anlaşmalarda vatandaş dikkate alınmadı.

Tatilini Türkiye’de geçiren Avrupa ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşları ve Türk kökenli Avrupa vatandaşları hastanelerde, havaalanlarında, gümrüklerde olmadık uygulamalara maruz kalarak, dışlayıcı, aşağılayıcı, önemsenmez uygulamalara mağdur kalıyorlar. 1950 sonlarından başlayan göçmen yaşamı içerisinde çileleri bitmeyen 1.,2. Kuşağın çilelerini 3.kuşak çekmeye devam ediyor.

Şart koşulan 48 saatlik covid-19 testinin yapılmasında alınan astronomik ücretler bir tarafa hastanelerden randevu almak, test yaptırma insanları çileden çıkarıyor.

Günlerce uğraşmanın ardından test yaptırmayı başarıp hastaneden dışarı çıkanlarının çoğunluğu “ bir daha bu ülkeye gelirsem… “isyanları ile sesleniyor sırada bekleyenlere.

İLGİSİZLİK, BİLGİGİSİZLİK, GÖRGÜSÜZLÜK 

Vatandaşları isyan noktasına ilgisizlik, bilgisizlik, görgüsüzlük getiriyor. Türkiye Avrupa ülkeleri ile yaptığı anlaşmalarda vatandaşların haklarını niye gözetmez?

Madem test yapmaya taahhüt edildi neden paralı test yapılıyor? Paralı test yapıyorsa neden gerekli hizmet verilmiyor? Bütün bunları yapamayacaksa neden Avrupa ülkelerine taahhüt ediliyor?

“Biz bütün bunları anladık. 60 yıldır bu çileleri çekiyoruz. Türkiye bizi anlamadı. Hala döviz görüyor. “

Pandemi dönemi 2020 yılı Türkiye’de hala “gurbetçiler” Almancı görülüyor

  • Yapılan anlaşmalarda dikkate alınma bilgisizlik. 
  • Sadece döviz getirenler olarak görmek ilgisizlik. 
  • Göçün 60 yılında hala Almancı görmek görgüsüzlük. 

Ozan ne diyor:


Yine karlar yağdı gönül dağıma
Kime ne söyleyim kime ne deyim
Yaz ayında gazel düştü bağıma
Kime ne söyleyim kime ne deyim 

Hadi hayırlısı…

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla