23.3 C
Berlin
23:20 - 02/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Barış Atagün

Barış Atagün arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

82 KERKÜK, 83 MUSUL OLACAKSA DEDİĞİNİ YAP. YAPAMIYORSUN SUS

08:47 - 13/10/2017

82 KERKÜK, 83 MUSUL OLACAKSA DEDİĞİNİ YAP. YAPAMIYORSUN SUS

Sayılarla konuşmayı çok seven MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, son grup toplantısında yine sayıları kullanarak 82. Vilayetimizin Kerkük, 83. Vilayetimizin Musul olduğunu söyledi ve eğer 84 ü söylerse bazılarının çıldıracağını ilave etti.
Herkes Sayın Bahçeli’nin ne dediğini anlamaya çalışırken Sayın Bahçeli ikinci bir açıklama yaparak Misak-i Milli vurgusu yaptığını ifade etti. Böylece söylemediği 84. ve 85.vilayetlerin Misak-i Milli dışında kalan Halep ve Süleymaniye olduğunu anladık.
Sayın Bahçeli’nin zaman zaman böyle çıkışlar yaptığını hepimiz biliyoruz. Genelde hiçbir somut karşılığı olmayan, halkın manevi duygularını okşayan açıklamalardır.
Ancak milletçe zor bir dönemden geçerken bu açıklamanın ne yeri ne de zamanı değildir.
Devletin zor günler yaşadığı dönemlerde siyasetçiler ne dediğine dikkat etmek zorundadır. Kırk kez düşünüp bir kez konuşulmalıdır.
Hassas zamanlarda bir politikacı yapabileceği şeyleri söylemelidir. Söylediğini de yapmalıdır. Devlet, hamasi nutukları kaldırmaz. Devlet adamı dediğin kritik zamanlarda halkın hoşuna gidecek şeyler konuşma derdinde olmaz.
Siyasetçi olmak farklı bir şey… Devlet adamı olmak farklı…
Siyasetçi olmak için halkı ikna kabiliyetinizin olması yeterlidir. Güzel konuşabiliyorsanız, kürsüye çıktığınızda halkın güvenini kazanabiliyorsanız iyi bir siyasetçi olabilirsiniz.
Devlet adamı olmak için iyi bir hatip olmaktan fazlası gerekir. Hatiplik dışında başka yeteneklerinizin olması lazım.
Devlet adamının en büyük özelliği gerçekçi ve ciddi konuşmasıdır. Devlet adamı az konuşur ama öz konuşur. Bir şey söylüyorsa söylediğini yapacak gücü olduğu için söylüyordur ve yapar.
Bu yüzden Sayın Bahçeli’nin Musul ve Kerkük hakkındaki açıklamaları Milliyetçi Muhafazakâr sağcı bir politikacının sıradan nutuklarından başka bir şey değildir. Halkın milli duygularını okşuyor o kadar…
Daha önce de Kerkük için 5000 Ülkücünün hazır olduğunu söyledi ama 48 saat geçmeden Semih Yalçın bu açıklamanın milletin milli duygularını canlı tutmak için yapıldığını söyledi.
Yani açıkça millete yalan söylediklerini, milletin milli duygularını istismar ettiklerini kabul etti. Kerkük’e 5000 Ülkücü gitmeyecek… Boşuna heyecanlanmayın.
Sayın Bahçeli’nin Musul ve Kerkük açıklamalarına MHP den kim, ne zaman cevap verecek merak ediyorum.
Yarın MHP den bir vekil ya da grup başkan vekili Genel Başkanımız Misak-i Milli hakkında halkı bilgilendirmek için öyle konuştu derse şaşırmayacağım.
Sayın Bahçeli, Musul ve Kerkük’ün bir zamanlar bizim olduğunu sokaktaki vatandaş bile biliyor. Bize tarih dersi vermenize gerek yok.
Bize yaptıklarınızdan ve neler yapabileceğinizden bahsedin.
Mesela Süleyman Şahı bir gece yarısı neden boşalttığımızı anlatmaktan başlayabilirsiniz ya da referandum öncesi sözde Kürdistan bayrağı Ankara ve İstanbul’da dalgalandırılırken, Barzani referanduma destek verirken neden desteğinizi geri çekmediğinizi anlatın.
Bize bunlarla gelin Sayın Bahçeli… Yıllardır sayıları kullanarak yaptığınız açıklamalara karnımız tok… Coşkulu nutuklarınıza da karnımız tok… Artık somut cümleler kurma zamanıdır. Çünkü zaman ciddi konuşmayı gerektiriyor. En küçük boş nutuğun bedelini pahalı ödeyeceğimiz günlerden geçiyoruz.
Kerkük ve Musul vilayetimiz olacaksa nasıl olacağını açıklayın. Bu açıklamanın anlamı Irak devletine savaş ilan etmektir. Bir ülkenin vilayetini toprağıma katacağım demek savaş sebebidir.
Daha Süleyman Şah’a sahip çıkamıyorken, sınırlarımız içinde terör sorununu çözemiyorken 82 Kerkük, 83 Musul demenin akılla, mantıkla, gerçeklerle bağdaşır yanı yoktur.
Atalarımızın çok güzel bir sözü vardır Sayın Bahçeli! Lafla peynir gemisi yürümez.
Sizin de geçmişte söylediğiniz bir söz var. Ülkücü başladığı işi yarım bırakmaz.
Eğer 82 Kerkük, 83 Musul olacaksa dediğinizi yapın. Yapamayacaksınız Kerkük’e 5000 Ülkücü gidecek açıklamanız gibi yarım kalacak sözler söylemeyin. Kendi ülkücü tanımınızla çelişmeyin.

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla