LVM Fikret Odağ

Macaristan Transit Geçiş Belgesi bitti, ihracatta sıkıntı başlıyor

20.10.2020 23:12

Batı Akdeniz İhracatçı Birliği eski Başkan Yardımcısı Abdullah Bulut yaptığı açıklamada, Avrupa ülkelerine giden TIR’ların biten transit geçiş belgeleriyle ilgili sorun yaşandığını bildirdi.

Macaristan Transit Geçiş Belgesi bitti, ihracatta sıkıntı başlıyor

TIR’ların Avrupa’ya geçişlerinde kullandıkları Macaristan Transit Geçiş Belgelerinin bitmesi nedeniyle yaş meyve başta olmak ihracatta sıkıntı yaşanacağı belirtildi.

Batı Akdeniz İhracatçı Birliği eski Başkan Yardımcısı Abdullah Bulutyaptığı açıklamada, Avrupa ülkelerine giden TIR’ların biten transit geçiş belgeleriyle ilgili sorun yaşandığını bildirdi.

Macaristan Transit Geçiş Belgesinin (Dozvola) bitmesi nedeniyle ihracat yapamaz hale gelindiğini belirten Bulut, ‘’2020 yılı için yaklaşık 30 bin adet olarak düzenlenen Macaristan Transit Geçiş Belgesi (Dozvola) 15 Ekim 2020 itibariyle itibarı ile bitmiştir. Ulaştırma Bakanlığımızın acilen ek belge için Macaristan mevkidaşları ile konuya bir çözüm bulmaları, durma noktasına gelmiş ihracatımıza yeni bir ivme kazandırabilir’’ dedi.

Macar Transit Geçiş Belgesine alternatif olarak Slovenya belgesi kullanıldığına dikkat çeken Abdullah Bulut, şöyle devam etti.

‘’Ancak Slovenya her ayın 4, 14 ve 24’ünde 300-500 arası bir geçiş belgesi veriyor ve  bu sayı 24 saat içinde bitiyor. Tekrar sıkıntı başlıyor. Bazı TIR firmalarının sahip olduğu 5 ile 10 adet arasında olan UBAK belgesi ise bir TIR’ın tüm Avrupa dolaşımını tamamladıktan 24 saat sonra tekrar kullanılması yani ortalama 15 günde bir kullanılması da soruna pek çözüm olmuyor.’’

Acilen 10 bin adet ek Macaristan Transit Geçiş Belgesi ile yılsonuna kadar yapılacak ihracatın kesintiye uğramaması için Bakanlığın konuya acilen çözüm bulmasını isteyen Bulut şöyle devam etti.

‘’Bu sorun acilen çözümlenmelidir. Aksi halde kaçak yollardan gidecek olan TIR’lar için yasaların uygulanması halinde her TIR’a 4 bin 600 Euro ceza ödemek zorunda kalınacaktır. Bu cezalara dayanmak hem ihracatçımıza hem de nakliyecimize çok ağır gelecektir, bu ihracatın durması demektir.’’

#

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler