4.2 C
Berlin
10:26 - 29/03/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
EKONOMİ İstanbul TÜRKİYE

Hakan Atilla İçin New York’ta Kritik Duruşma

Hakan Atilla İçin New York’ta Kritik Duruşma

 

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesinde yargılandıktan sonra, 32 ay hapis cezasına çarptırılan ve geçtiğimiz Temmuz ayında tahliye olup Türkiye’ye dönen Borsa İstanbul’da (BİST) görevlendirilen eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın temyiz başvuruyla ilgili duruşma haftanın ilk günü New York’ta yapılacak.

New York İkinci Bölge İstinaf Mahkemesi’nde görülecek olan temyiz duruşmasında, Atilla’nın hakkındaki iddianamenin düşürülmesi ve New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi Hakimi Richard Berman’ın aleyhine verdiği 32 aylık hapis cezası kararının bozulması talebi değerlendirilecek.

Temyiz duruşmasına katılacak olan Atilla’nın Avukatı Uzun, VOA Türkçe’ye yaptığı açıklamada, beklentilerinin temyiz mahkemesinin hapis cezası kararını bozması ve iddianamenin reddi yönünde bir karar çıkması olduğunu söyledi.

Temyiz duruşmasında kararın açıklanabileceğini belirten Uzun, “Taleplerimiz konusunda mahkeme bir karar verebilir ancak teknik olarak daha çok duruşma yapıldıktan bir süre sonra mahkeme hükmünü gerekçeli kararıyla açıklıyor” dedi.

Avukat Uzun : “Beklentimiz mahkumiyet kararının bozulması”

New York İkinci Bölge İstinaf Mahkemesi’nin Atilla’nın başvurusuyla iki ayrı karar alabileceğini kaydeden Uzun, “Mahkemenin iki ayrı kararı olabilir. Bu kararlardan birincisi New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nin müvekkilim Hakan Atilla’ya verdiği 32 aylık mahkumiyet kararını bozması ve aleyhine hazırlanan iddianamenin reddi talebimizin kabulüdür. Mahkeme talebimiz yönünde Atilla’nın adil yargılanmadığı yönünde de bir karar alabilir. Bizim beklentimiz bu yöndedir. Bu şekilde Atilla hüküm giydiği bu davadan beraat etmiş sayılacak ve suçsuzluğu bir üst mahkeme tarafından onaylanacaktır. İkinci karar ise temyiz mahkemesinin mahkumiyet kararını onamasıdır” dedi.

Atilla’nın temyiz mahkemesine yaptığı başvurunun ardından savcılık, hakimin verdiği hapis cezasını az bulduğu gerekçesiyle kararın bozulması talebinde başvuruda bulunmuş, dava karşılıklı temyiz talepleriyle bir süre devam etmişti.

New York Güney Bölgesi Başsavcısı Geoffrey Steven Berman imzasıyla daha sonra temyiz mahkemesine yapılan başvuruda, Atilla’nın hapis cezasının az olduğu iddiasıyla kararın bozulmasıyla ilgili yaptıkları başvuru geri çekilmiş, mahkemeden sadece suçun sabit olduğunu belirterek bu cezanın onanması istenmişti.

 

Amerika’nın Sesi tarafından geçilen tüm haberlerde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Haberler web sayfamızda otomatik olarak haber sitelerinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

İlgili haberler

YORUM EKLE

* Yorum formunu kullanarak, verilerinizin bu site üzerinden depolanması ve işlenmesine izin verirsiniz.

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla