Girdi fiyatlarındaki artış tarımsal üretimi sürdürülemez hale getirdi

24.09.2021 00:12

Girdi fiyatlarındaki artışların tarımsal üretimi sürdürülemez hale getirildiği belirtilerek, tarımsal faaliyetlerin kesintisiz ve büyüyerek devam etmesini sağlayacak politikaların bir an önce gecikmeden…

Girdi fiyatlarındaki artış tarımsal üretimi sürdürülemez hale getirdi

Girdi fiyatlarındaki artışların tarımsal üretimi sürdürülemez hale getirildiği belirtilerek, tarımsal faaliyetlerin kesintisiz ve büyüyerek devam etmesini sağlayacak politikaların bir an önce gecikmeden uygulanması istendi.

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, TÜİK’in açıkladığı Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi’ni (Tarım-GFE) değerlendirdi. Temmuz ayı tarımsal girdi enflasyonunun aylık yüzde 1,98, yıllık yüzde 29,38 olarak ilan ettiğini ifade eden Çandır, 12 aylık ortalamalara göre yüzde 19,.05’lik artış gerçekleştiğini kaydetti.   Bir önceki yılın aynı ayına göre göre tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde yüzde 27,01, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde yüzde 29,78 artış gerçekleştiğini anımsatan Çandır, ‘’Yıllık en fazla artış yüzde 62,43 ile gübre ve toprak geliştiriciler alt grubunda oldu’’ dedi.

Çiftçi zarar yazıyor

Temmuz ayında Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi’nin (Tarım-ÜFE) aylık yüzde 1,34, yıllık ise yüzde 22,80 olarak ilan edildiğini ifade eden AliÇandır, şöyle devam etti.

‘’Tarım-ÜFE, tarımdaki üreticinin satış fiyatındaki enflasyondur. Olması gereken ve sürdürülebilir olan aylık ve yıllık Tarım-GFE rakamlarının Tarım-ÜFE’den düşük seyretmesidir. Ancak bu durumda tarım üreticisi, varlığını ve faaliyetlerini sürdürebilir. Temmuz ayı rakamları bize gösteriyor ki, tarım üreticisi aylık olarak yüzde 48 ve yıllık olarak ise yüzde 29 zarar yazmıştır. Yani satış fiyatlarındaki artıştan aylıkta yüzde 48, yıllıkta ise yüzde 29 daha fazla girdi maliyeti artışına maruz kalmıştır.”

Tarımda girdi maliyetleri artışının satış fiyatından yüksek seyrettiğini anlatan Çandır, şunları kaydetti:

“Temmuz aylarında Tarım-GFE’nin Tarım-ÜFE’den daha yüksek seyrettiği diğer yıllara baktığımızda sadece 2015 yılında üreticilerin lehine bir oran söz konusu iken diğer tüm yıllarda üreticilerin girdi maliyetlerindeki artışlar, satış fiyatlarındakinden yüksek seyretmiştir. Bu durum üreticiler açısından sürdürülemez bir durumdur. Üreticiler diğer aylarda da sistematik olarak daha yüksek girdi maliyetleri artış oranlarına maruz kalmıştır. Ülkemizde tarımsal dünya ile ilgili enflasyonlardan ortalama olarak yüzde 72 daha yüksek seyreden tarım dışı üretici enflasyonu hakimdir. TÜFE ve çekirdek enflasyonlardaki sırayla aylık yüzde 1,80 ve yüzde 1,88, yıllık yüzde 18,95 ve yüzde 11,12’lik rakamlar, gelecek için tüketiciler üzerinde, ciddi bir üretici enflasyonu baskısının söz konusu olacağını göstermektedir.’’

Tarım kesintisiz büyüyerek devam etmeli

ATB Başkanı Ali Çandır, son 15 yıla göre dünyada tarım ve gıda fiyatlarında artış yaşandığını, diğer emtia fiyatlarında da aşırı yükselme olduğuna dikkat çekti.  Çandır, şöyle devam etti.

‘’Bir taraftan emtiada arz kısıtlamaları, lojistik darboğazları, ihracatı kısıtlayıcı politikalar hüküm sürerken, diğer taraftan da tüm zamanların rekorlarını açık ara kıran para bolluğu da azaltılmaya çalışılmaktadır. Yani küresel gelecek açısından kolay zamanlar bitmektedir. Bizler kolay zamanlarda yaptıklarımızın ya da yapmadıklarımızın bedelini ödemeye hazırlıklı olmalıyız. Bu çerçevede, tarımsal faaliyetlerimizin kesintisiz ve büyüyerek devam etmesini sağlayacak politikaları bir an önce gecikmeden uygulamalıyız. Tarımda gidişatı tersine çevirecek sürdürebilir politikalara ihtiyaç var. Kamunun piyasada etkili bir düzenleme, izleme, denetleme ve iyileştirme politikasını hayata geçirmesi gerekli.’’

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

New York’ta

New York’ta "Türk Dostu" Adams Kazanma..

New York’ta "Türk Dostu" Adams Kazanmaya Yakın
Kolombiya-Venezuela Sınırı Yeniden Açıldı

KolombiyaVenezuela Sınırı Yeniden Açıldı

Kolombiya-Venezuela Sınırı Yeniden Açıldı
Rusya'dan Türkiye'ye SİHA Tepkisi

Rusya'dan Türkiye'ye SİHA Tepkisi

Rusya'dan Türkiye'ye SİHA Tepkisi
“Çin’in Hipersonik Silah Denemesi Endişe Verici”

“Çin’in Hipersonik Silah Denemesi Endi..

“Çin’in Hipersonik Silah Denemesi Endişe Verici”
Halk Tezkerelerin Uzatılmasına Nasıl Bakıyor?

Halk Tezkerelerin Uzatılmasına Nasıl B..

Halk Tezkerelerin Uzatılmasına Nasıl Bakıyor?
AB Mahkemesinden Polonya'ya Günde 1 Milyon Euro Ceza

AB Mahkemesinden Polonyaya Günde 1 Mil..

AB Mahkemesinden Polonya'ya Günde 1 Milyon Euro Ceza