*** Fransa fedakar Türk anneyi konuşuyor

*** Fransa fedakar Türk anneyi konuşuyor

ABONE OL
11:40 - 15/02/2009 11:40
*** Fransa fedakar Türk anneyi konuşuyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

 

 

Fransa fedakar Türk anneyi konuşuyor

Fransa’nın başkenti Paris’te yaşayan Meral Tüzün’ün, tedavisi imkansız hastalığa yakalanan kızı Berivan’ı yaşatmak için 17 yıl boyunca verdiği mücadeleyi anlatan kitabı, Fransa’da büyük ilgi uyandırdı

"Une Derniere Preuve d’Amour: Mon Combat Pour ma Fille" (Son Bir Sevgi Kanıtı: Kızım İçin Verdiğim Mücadele) adlı kitap, Fransa’nın en büyük kitabevi zinciri Fnac’ta son bir hafta içinde en çok satılan 100 kitabın arasında girdi.
Tüzün’ün kitabı, Fransa’da ötanazi tartışmalarına da önemli ölçüde ışık tutuyor. TF1 televizyon kanalı ve La Croix gazetesi, Tüzün ile röportaja ve kitaba geniş yer verirken, ötanazi ile ilgili tartışmaları da kamuoyunun gündeme taşıdı.

Meral Tüzün, 17 yıllık bir mücadelenin ardından, ötanazinin suç olduğu Fransa’da 2005 yılında çıkan yasanın verdiği hakka dayanarak, kızının acı çekmemesi için uyutulduktan sonra, sonda ile beslenme ve su borularının kesilerek ölümünün sağlanmasına onay vermişti.
"Leonetti" adıyla anılan yasa, hastalıklarına çare bulunulamayan kişilerin tedavilerine son verilmesine olanak sağlıyor.

Berivan, 1990 yılında 11 yaşındayken hastalanmış ve yavaş yavaş sinir sisteminin çökmesiyle bitkisel hayata girmişti. (A.A) 

Inal

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.