7.6 C
Berlin
15:44 - 28/02/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
Köln

DİTİB’de “Mantıku't Tayr" Minyatür Sergisi Açıldı

DİTİB Sergi Salonu’nda minyatür sanatçısı Özcan Özcan’ın öncülüğünde 15 sanatçı tarafından hazırlanan ve 50 özgün minyatürden oluşan “Mantıku’t Tayr (Kuşların Sesi)” minyatür sergisi, sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Açılışa DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, Kadın, Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM) İstanbul Şube Müdürü Ayşe Nur Kapusuz, sanat eğitmenleri Ömer Faruk Dere, Handan Nisrin Şahin, Hacer Sönmez, Sosyal Dayanışma Merkezi (ZSU) Başkanı Ali Özdemir’in yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Açılışta konuşma yapan DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, bir milletin bir medeniyetin alt başlıklarından birisinin sanat ve mimari olduğunu söyledi. Minyatürün bizim kadim tarihimizin önemli sanat değerlerinden birisi olduğunu ifade eden Türkmen, „Avrupa’da yaşayan Müslümanlar olarak kendi kültürümüzü, kendi medeniyet havzamızdaki eserleri Almanya‘da görmek bizlere mutluluk verdi. Sanatçılarımıza teşekkür ediyorum ve tebrik ediyorum “dedi.

Dili evrensel olan sanatın farklı kültürlerin birbirini tanıması ve anlamasına verdiği katkının çok önemli olduğuna vurgu yapan KAGEM İstanbul Şube Müdürü Ayşe Nur Kapusuz, “Minyatür proje grubumuzun ‘Kuşların Şarkısı ve Süleymanname’ minyatür koleksiyonlarına ait eserlerden oluşan karma sergimizi Köln DİTİB Merkez’de açmak, sanatımızı ve kültürel zenginliğimizi tanıtmak adına bizlere imkan sunan DİTİB’e teşekkür ediyoruz. Fuar boyunca stantlarımıza gelerek hat, tezhip, minyatür, katı’ ebru sanatlarımızın nasıl yapıldığını yakından gören, izleyen, hatta bizzat deneyimleyen ziyaretçilerle buluşmak, Kagem’in faaliyetlerini tanıtmak hem sanat hem de kültürümüzü tanıtmak adına bizleri çok mutlu etti. Sergimizin de bu sanatların örneklerini yakından görüp incelemelerine ve tanımalarına vesile olacağını ümid ediyorum” dedi.

Sergide yer alan resimlerde Mantıku’t-Tayr’daki hikayelerde yer alan kuşların, vuslata ermek için gerçekleştirdiği tasavvufi yolculuğun işlendiği sergi, 2 Haziran ‘a kadar ziyaret edilebilecek.

ha-ber.com/Köln

İlgili haberler

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla