*** Bulgar polisi güvenlik önlemlerini artırdı

*** Bulgar polisi güvenlik önlemlerini artırdı

ABONE OL
17:08 - 06/06/2009 17:08
*** Bulgar polisi güvenlik önlemlerini artırdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

 

 

Bulgar polisi güvenlik önlemlerini artırdı

Yaz tatil sezonu dolayısıyla Bulgaristan’dan transit geçiş yapan yabancıların sayısında artış kaydedilmesi üzerine, Bulgaristan İçişleri Bakanlığının karakollarındaki güvenlik önlemlerini artırdığı bildirildi

İçişleri Bakanlığı sözcüsü Diana Yankulova, yaptığı açıklamada, "Yaz tatili için memleketlerine dönen Türk gurbetçiler dahil, ülkemizden geçiş yapan tüm yabancıların güvenliği sağlanmaktadır" dedi.

Bulgaristan karakollarındaki trafiğin yoğunlaşmasının kaza riskini artırdığını da ifade eden Yankulova, trafiği rahatlatmak için de gerekli tüm önlemlerin alınacağını söyledi.

Diana Yankulova, sınır kapılarından Bulgaristan’a giriş yapan Türkler için, ülkedeki trafik polisinin çalışmaları, trafik kuralları, konaklama yerleri ve yol güvenliği konularında detaylı bilgiler ile ilgili kurumların telefon numaralarının yer aldığı Türkçe broşürler dağıtıldığını bildirdi.

Bulgaristan’dan konvoy halinde geçiş yapan araçları kullanan sürücülerin kendi güvenlikleri için önlerindeki araçları uygun mesafeden takip etmeleri gerektiğini ifade eden Yankulova, trafik polisi, koruma polisi ve sınır polisi görevlilerinin Bulgaristan geçiş yapan tüm yabancılara yardımcı olacağını kaydetti.

Bu arada ülkedeki transit trafiği sıkıntıya sokmamak için, ana güzergahlarda yaz ayları boyunca yol tamiratı yapılmayacağı da açıkladı.

GÜZERGAHLAR VE UYARILAR

Avrupa’dan gelen gurbetçiler, Bulgaristan’a Sırbistan veya Romanya üzerinden giriş yapabilir. Sırbistan’dan Bulgaristan’a girenler, Sofya–Plovdiv–Haskovo–Harmanli–Svilengrad–Kapıkule güzergahını kullanabilir.

Ancak Kapıkule’de sürdürülen yenileme çalışmaları ve aşırı yoğunluk nedeniyle sıkıntı çekilmemesi için yetkililer, vatandaşların Lesovo-Hamzabeyli sınır kapısını kullanmalarını tavsiye ediyor. Sırbistan’dan Bulgaristan’a giriş yapan gurbetçiler, Hamzabeyli sınır kapısına ulaşmak için Sofya–Plovdiv–Haskovo–Harmanli–Topolovgrad–Lesovo–Hamzabeyli güzergahını takip edebilir.

Transit yolcuların bagajındaki ticari amaçlı olmayan hediyelik eşyaların kişi başına toplam değerinin 300 avroyu geçmemesi gerekiyor. Ülke girişlerinde içki ve sigara konusunda da kişi başı sınırlandırmalar ise şöyle: "4 litre şarap, 16 litre bira, 2 karton sigara, 50 adet puro, 1 litre sert alkol."

İçişleri Bakanlığı basın merkezi, Bulgaristan sınır polis görevlilerinin transit geçen yabancı vatandaşlardan para talep etmelerinin kesinlikle yasak oluğunu da bildirdi.

Transit geçiş sırasında herhangi bir sorunla karşılaşanlar İçişleri Bakanlığının 0035929831865 numaralı telefonundan yardım alabilecek. (A.A) 

Inal

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.