Batı Trakya Türk toplumunun eğitim özerkliğine yeni bir darbe

31.07.2021 14:44

ABTTF Başkanı: “Ülkemiz Yunanistan eğitim özerkliğimizi tamamen ortadan kaldırmaya yönelik tek taraflı politika ve uygulamalarını sürdürmektedir. Eğitim Bakanlığı tarafından meclise sunulan ve…

Batı Trakya Türk toplumunun eğitim özerkliğine yeni bir darbe

ABTTF Başkanı: “Ülkemiz Yunanistan eğitim özerkliğimizi tamamen ortadan kaldırmaya yönelik tek taraflı politika ve uygulamalarını sürdürmektedir. Eğitim Bakanlığı tarafından meclise sunulan ve kabul edilen ayrımcı yasa tasarısı bunun son örneği olup yasanın Batı Trakya Türk azınlık okullarını da kapsayacak şekilde değiştirilmesini ve yasadaki okullarımızla ilgili ayrımcı düzenlemelerin derhal iptalini talep ediyoruz.”

Yunanistan Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı’nın Batı Trakya Türk toplumunun eğitim sisteminde bir dizi değişiklik öngören “Okulların ve eğitimcilerin seviyelerinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi” konulu yasa tasarısı mecliste oy çokluğuyla kabul edildi.

Bahse konu yasaya göre Batı Trakya Türk azınlık okulları devlet okullarına getirilen imkanların dışında tutulurken başka kurumlar ve dernekler ile iş birliği yapmaları yasaklanmakta, bağışlar veya hibe yoluyla gelir elde etmeleri de engellenmektedir. Yasayla geçmişte öğrenci sayısının yetersiz olduğu gerekçesiyle kapatılan Türk azınlık okullarının binalarına belediye meclisinin kararıyla kullanım yasağı getirilmesinin önü açılarak, bu binalarda azınlık eğitimi kapsamında herhangi bir faaliyet yapılmasının önüne engel konulmaktadır.

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Ülkemiz Yunanistan’da hükümet, Batı Trakya Türk toplumunu yine yok sayarak, eğitim özerkliğimizi ihlal eden yeni bir yasa tasarısını meclise getirmiş ve tasarı kabul edilmiştir. Devlet ve temsilcisi hükümet, bizleri doğrudan ilgilendiren ve etkileyen konularda bizleri dışlayarak kararlar almaya devam etmektedir. Batı Trakya Türk toplumu Lozan Antlaşması ile kendi okullarını, kurma, yönetme ve denetleme hakkına sahiptir. Çocuklarımızın öğrenim gördüğü özerk statüdeki okullarımız ile ilgili yeni bir oldu-bitti demek olan bu yasayı kabul etmemiz mümkün değildir. Yeni yasayla toplumumuza ait okulların kamu binasına dönüştürülmesi hedeflenmektedir. Öte yandan yasa tasarısı genel kurulda görüşülürken Meclis Başkan Yardımcısı Nikitas Kaklamanis’in konuyla hiçbir alakası olmamasına rağmen İstanbul Rum Ortodoks azınlığına ait okullarla ilgili ifadeler kullanmasını da anlamakta güçlük çekiyoruz. Söz konusu olan ilgili yasanın Batı Trakya Türk azınlık okulları ile ilgili bariz ayrımcı düzenlemeler içermesidir ve bizim karşı çıktığımız tam da budur. Eğitim Bakanlığı tarafından meclise sunulan ve kabul edilen bu ayrımcı yasanın Batı Trakya Türk azınlık okullarını da kapsayacak şekilde değiştirilmesini ve yasadaki okullarımızla ilgili ayrımcı düzenlemelerin derhal iptalini talep ediyor, ülkemizi eğitim özerkliğimizi ortadan kaldırmaya yönelik politika ve uygulamalarına son vermeye çağırıyoruz.” dedi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Almanya'da seçim heyecanı sürüyor

Almanyada seçim heyecanı sürüyor

Almanya'da seçim heyecanı sürüyor
Almanya'da seçmenler sandık başına gitti

Almanyada seçmenler sandık başına gitti

Almanya'da seçmenler sandık başına gitti
Türk kökenli vatandaşlar da seçti

Türk kökenli vatandaşlar da seçti

Türk kökenli vatandaşlar da seçti
Öğrencilerin Yurt Eylemleri Sürüyor

Öğrencilerin Yurt Eylemleri Sürüyor

Öğrencilerin Yurt Eylemleri Sürüyor
Montana’da Tren Kazası

Montanada Tren Kazası

Montana’da Tren Kazası
İngiltere’de Şoför Eksikliği Akaryakıt Krizi Yarattı

İngilterede Şoför Eksikliği Akaryakıt ..

İngiltere’de Şoför Eksikliği Akaryakıt Krizi Yarattı